Biała lista podatników VAT: Plik Płaski

Jeśli programujesz, administrujesz, integrujesz i masz wątpliwość lub obawę, to właśnie najlepsze miejsce dla Ciebie. Pisz śmiało...
vegeta73
Posty: 3
Rejestracja: śr sty 08, 2020 11:52 am

Re: Biała lista podatników VAT: Plik Płaski

Post autor: vegeta73 »

Jestem pewny tego pierwszego Hasu? ja wrzuciłem to w losowy kalkulator online(https://emn178.github.io/online-tools/sha512.html) i wychodzi:
6ced80ea0d9958c6116c49d807969d6705efe393428b87702c0929f739112fa016ebba3eba8dfa5a72a276ac25031c41774e77af2779e14d96deaca779400bfa
i taki sam wychodzi mi w Javie.

Ten kod jest dla mnie mało zrozumiały. chodziło mi bardziej w pseudokodzie jak to działa. Myślałem że to proste. że 5000 razy wykonuje tą samą funkcję haszująca i gotowe...
vegeta73
Posty: 3
Rejestracja: śr sty 08, 2020 11:52 am

Re: Biała lista podatników VAT: Plik Płaski

Post autor: vegeta73 »

Znalazłem inną funkcje do haszowania i wszytko działa poprawnie. W obu pierwszy hasz jest identyczny ale 5000 juz inny.
pietaszek
Posty: 22
Rejestracja: pt gru 09, 2016 12:04 pm
Has thanked: 1 time
Been thanked: 20 times

Re: Biała lista podatników VAT: Plik Płaski

Post autor: pietaszek »

SAP się wykazał, dla tych co idą w rozwiązanie "standardowe"
https://launchpad.support.sap.com/#/notes/2879436
dominik.tylczynski
Posty: 8326
Rejestracja: wt kwie 03, 2007 4:05 pm
Has thanked: 1915 times
Been thanked: 1474 times
Kontakt:

Re: Biała lista podatników VAT: Plik Płaski

Post autor: dominik.tylczynski »

pietaszek pisze: czw sty 16, 2020 8:44 am SAP się wykazał, dla tych co idą w rozwiązanie "standardowe"
https://launchpad.support.sap.com/#/notes/2879436
Krok w bardzo dobrym kierunku ze strony SAP. Miejmy nadzieję, że to oznaka większej zmiany kursu.
bartpy
Posty: 2
Rejestracja: pn sty 27, 2020 10:37 am
Has thanked: 3 times

Re: Biała lista podatników VAT: Plik Płaski

Post autor: bartpy »

Dzień dobry wszystkim,
mam pytanie do bardziej doświadczonych kolegów/koleżanek, ponieważ mam dosyć znaczny problem. Chciałbym dopytać się Państwa w jaki sposób Państwo operują na pliku płaskim. Jest on spakowany w formacie 7z.. Natomiast wszystkie znane mi metody w SAP rozpakowują albo zwykłego zip., albo gzip. Próbowałem korzystać z CL_ABAP_ZIP, jednak nieskutecznie, ponieważ po dekompresji, zwykłego pliku pokazuje się jego zawartość, natomiast w przypadku 7z. pojawia się nierozpakowane wnętrze spakowanego pliku, tak jakbyśmy go otworzyli np. w notepad++.
Rozumiem, że jest możliwość rozpakowania pliku z pozimu systemu operacyjnego przez np. sm69. Jednak klient posiada IBM OS/400 i nie do końca chce się zgodzić na jakiekolwiek instalacje dodatkowych oprogramowań po jego stronie, a z tego co wiem i szukałem (mogę się oczywiście mylić, jeżeli ktoś by coś innego wiedział, bardzo proszę o pomoc) nie ma w podstawowej wersji OS/400 oprogramowania/klas do obsługi 7z.

Dlatego bardzo uprzejmie proszę o jakąkolwiek pomoc w jaki sposób wybrnąć z opresji. Jeżeli ktoś próbował odpytywać MF przez ich API i nie ma limitu na 10 zapytań dobę, a korzysta z ABAP client HTTP i oczywiście też STRUST (SSL) oraz SM59, to także bardzo, bardzo bym prosił o pomoc w jaki sposób też osiągnąć taki efekt. :( :(

Już z góry bardzo serdecznie dziękuję wszystkim za chęć pomocy.

Z wyrazami szacunku,
Bartek
yacol
Posty: 561
Rejestracja: śr kwie 04, 2007 4:32 pm
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 9 times
Been thanked: 165 times
Kontakt:

Re: Biała lista podatników VAT: Plik Płaski

Post autor: yacol »

Zgadza się. 7z i SAP nie współgrają ze sobą. Wykorzystywanie klas takich jak CL_ABAP_ZIP czy CL_ABAP_GZIP nie ma sensu ponieważ formaty ZIP i 7z nie są ze sobą kompatybilne. Dlatego najprostszym rozwiązaniem jest instalacja 7z na serwerza aplikacyjnym SAP, utworzenie polecenia systemu operacyjnego w SM49/SM69 i potem wykorzystanie go w swoim ABAPie przy pomocy modułu funkcyjnego SXPG_COMMAND_EXECUTE.
Ponieważ 7z jest otwartym rozwiązaniem, na platformę OS/400 jest dostępny port 7z wykonany przez Scotta Klementa gdzie jako podstawa zostało wykorzystane źrodło języka C Linuxowego p7zip - szczegóły https://www.scottklement.com/p7zip/.
Innym pomysłem jest zabawa z zewnętrznym programem napisanym np. w Java, który będzie rozpakowywyał plik 7z i przesyłał zawartość JSON do SAP przez RFC - technicznie możliwe do osiągnięcia (wiem bo sam takie ćwiczenie zrobiłem) ale upierdliwe i słabe jeśli chodzi o pchanie tych ponad 300 MB rozpakowanego pliku JSON przez sieć i RFC. Jedyną zaletą tego rozwiązania jest to, że... jakoś tam działa i gdy faktycznie klient jest uparty może być jedynym możliwym rozwiązaniem.

Jeśli chodzi o Twoje pytanie dotyczące API to napisz kontretnie pytanie - będzie łatwiej odpowiedzieć.

Do poczytania przy kawie: https://launchpad.support.sap.com/#/notes/2879436
Pozdrawiam,

Jacek Witczak
http://novertio.pl
bartpy
Posty: 2
Rejestracja: pn sty 27, 2020 10:37 am
Has thanked: 3 times

Re: Biała lista podatników VAT: Plik Płaski

Post autor: bartpy »

Bardzo dziękuję za odpowiedź. Jutro mam spotkanie z klientem mam nadzieję, że dam radę go przekonać.
Pytanie natomiast nawiązuje do api Ministerstwa Finansów WL. api/search/nip/{nip} na tę usługę jak i usługę check, nałożone jest ograniczenie na 10 zapytań na dobę z jednego IP.
Z javy kiedy łączę się do tego api podstawowym clientem HTTP, taki limit nie występuje, jednak kiedy w taki sam sposób, do tej samej usługi, pytam z SAP za pomocą clienta HTTP z ABAP to wtedy za każdym razem osiągam taki limit.
Sprawdzałem na monitoringu sieciowym nagłówki recquesta HTTP który wysyłam z SAP próbowałem podstawić te wartości w Postmana, ale ani razu nie uzyskałem limitu.
Zapomniałem też właśnie wspomnieć że za pomocą postmana taki limity nie występują nawet po 300-400 sprawdzeniach. (Sprawdzałem klikając tyle razy ręcznie dla testu.)

Tutaj pojawia się pytanie czy Państwo też otrzymują taki limit, i czy istnieje jakiś sposób ustawienia icf, strust, albo nagłówków, żeby nie występował taki limit przy korzystaniu z podstawowej klasy HTTP dla ABAPa?

Z góry dziękuję za pomoc.
yacol
Posty: 561
Rejestracja: śr kwie 04, 2007 4:32 pm
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 9 times
Been thanked: 165 times
Kontakt:

Re: Biała lista podatników VAT: Plik Płaski

Post autor: yacol »

Podczas prób z poziomu ABAPa też dostawałem błąd "Limit żądań dla tego adresu IP został na dziś wyczerpany." co oznaczało, że osiągnąłem limit zapytań. Zaciekawiło mnie to co napisałeś o rozwiązaniu w Java. Muszę rzucić okiem... są też dedykowane serwisy Białej Listy, które nie mają limitu zapytań - choćby ten dostarczany przez Transparent Data czy Taxxo / Columb Technologies S.A. Pytanie jak wygląda kwestia legalności takich zapytań w odniesieniu do kontroli skarbowej itd. ale to już jest nieco inna para kaloszy.
Pozdrawiam,

Jacek Witczak
http://novertio.pl
pietaszek
Posty: 22
Rejestracja: pt gru 09, 2016 12:04 pm
Has thanked: 1 time
Been thanked: 20 times

Re: Biała lista podatników VAT: Plik Płaski

Post autor: pietaszek »

Ze względu na oczekiwanie na rozwiązanie SAPowe, napisałem rozwiązanie w oparciu o Linuxa i Oracle. Generalnie plik pobierany i rozpakowywany jest banalnym skryptem około 4 nad ranem
Wbrew pozorom godzina odpytywania jest ważna bo zdarzyło sie że MF opóźniło przekazanie pliku. Następnie jest szatkowany na 3 pliki tekstowe, które traktowane są w Oracle jako tabela zewnętrzna. Kolejny job już w bazie weryfikujący czy są dane z MF jeśli tak to podmiana 3 tabel. SAP uproscilem tylko to kodowania i weryfikacji, czy NIP i IBAN są w płaskim pliku. Może trochę mało kulturalne ale to prowizorka na chwilę.

Jeśli ktoś chce iść tą drogą to mogę pomóc.


Swego czasu napisałem rozwiązanie do odpytywania strony. Ponieważ natrafiłem na jakiś chochlik więc gryzłem dokumentację o tym rozwiązaniu. Dedukcja powiedziała jedno. Takie odpytywanie to nie jest droga dla użytkowników SAP. 10 paczek po 30 zapytań, kto tak pracuje? Na pewno nie księgowość na SAP. Bardziej tu widzę Insert ERP. Nam pozostaje tylko płaski plik.
Pozostaje jeszcze kwestia amatorskiej liczby przeliczeń. Czemu tylko 5000 a milion? Tu uważam za dość wąskie gardło, bo dla klienta który ma ileś ibanow to może trwać.

Z info od SAP wiem że dla tych co w chmurze rozwiązanie jest wprost a dla pozostałych trzeba wykupić transfer, który tani nie jest

Wysłane z mojego Nokia 7 plus przy użyciu Tapatalka


margo
Posty: 3
Rejestracja: czw mar 16, 2017 5:42 pm

Re: Biała lista podatników VAT: Plik Płaski

Post autor: margo »

nota 2886140 - Poland: White list register of taxpayers: implementation overview
https://launchpad.support.sap.com/#/notes/2886140
dominik.tylczynski
Posty: 8326
Rejestracja: wt kwie 03, 2007 4:05 pm
Has thanked: 1915 times
Been thanked: 1474 times
Kontakt:

Re: Biała lista podatników VAT: Plik Płaski

Post autor: dominik.tylczynski »

margo pisze: pn lut 17, 2020 3:17 pm nota 2886140 - Poland: White list register of taxpayers: implementation overview
https://launchpad.support.sap.com/#/notes/2886140
Na pierwszy rzut oka wygląda to na bardzo przyzwoite rozwiązanie, łącznie z przykładową implementacją BADI do integracji z serwisem MF.
PawelW
Posty: 185
Rejestracja: pn sty 02, 2017 2:19 pm
Has thanked: 55 times
Been thanked: 51 times

Re: Biała lista podatników VAT: Plik Płaski

Post autor: PawelW »

Pytanie do tych, którzy ściągają całą białą listę. My idziemy w rozwiązanie przedstawione w którejś nocie SAP.

Skąd trzeba ściągnąć ten plik. Z https://www.podatki.gov.pl/vat/bezpiecz ... ik-plaski/ ? I ten adres konfiguruje się w RFC?
PawelW
Posty: 185
Rejestracja: pn sty 02, 2017 2:19 pm
Has thanked: 55 times
Been thanked: 51 times

Re: Biała lista podatników VAT: Plik Płaski

Post autor: PawelW »

I pytanie dodatkowe. Co robicie, jeśli plik jest niemożliwy do pobrania? Logujecie to w jakiejś tabeli, żeby się później nikt nie przyczepił? Czy co się wtedy dzieje?
PawelW
Posty: 185
Rejestracja: pn sty 02, 2017 2:19 pm
Has thanked: 55 times
Been thanked: 51 times

Re: Biała lista podatników VAT: Plik Płaski

Post autor: PawelW »

.
RKISIEL
Posty: 583
Rejestracja: pn lut 14, 2011 9:10 pm
Has thanked: 421 times
Been thanked: 263 times

Re: Biała lista podatników VAT: Plik Płaski

Post autor: RKISIEL »

Tak, logujemy.
Sprawdzanie jest realizowane na podstawie danych z ostatniego pobranego pliku.
Rafał Kisiel
ODPOWIEDZ