Wykluczenie transakcji z menu Usera

Jeśli programujesz, administrujesz, integrujesz i masz wątpliwość lub obawę, to właśnie najlepsze miejsce dla Ciebie. Pisz śmiało...
ODPOWIEDZ
emil
Posty: 133
Rejestracja: pt gru 27, 2019 11:02 am
Has thanked: 29 times
Been thanked: 42 times

Wykluczenie transakcji z menu Usera

Post autor: emil »

Witam w to piękne, koronobarwne przedpołudnie ;)

Dziś stanąłem przed następującym problemem:

By Użytkownik mógł korzystać z mojego programu, musi mieć dostęp do kilku transakcji (część ruchu w ramach rozwiązania idzie po CALL TRANSACTION, cześć po LEAVE TO TRANSACTION, trochę danych wrzucam w MEMORY itd). Z nadaniem samych uprawnień nie ma problemu - stworzyłem rolę w pfcg, przypisałem w menu transakcje, do których User ma mieć dostęp, ale...

...no właśnie. Przypisanie Userowi transakcji w pfcg -> menu sprawi, że WSZYSTKIE transakcje będą widoczne w menu Usera.
W jaki sposób mogę ukryć wybrane transakcje w menu? Lub jak inaczej nadać dostęp do nich, by z automatu nie pojawiały się w menu Usera?
dominik.tylczynski
Posty: 8356
Rejestracja: wt kwie 03, 2007 4:05 pm
Has thanked: 1924 times
Been thanked: 1477 times
Kontakt:

Re: Wykluczenie transakcji z menu Usera

Post autor: dominik.tylczynski »

A może nie dawaj uprawnień do wywoływanych transakcji i skorzystaj z CALL TRANSACTION WITHOUT AUTHORITY-CHECK
emil
Posty: 133
Rejestracja: pt gru 27, 2019 11:02 am
Has thanked: 29 times
Been thanked: 42 times

Re: Wykluczenie transakcji z menu Usera

Post autor: emil »

dominik.tylczynski pisze: śr mar 25, 2020 11:01 am A może nie dawaj uprawnień do wywoływanych transakcji i skorzystaj z CALL TRANSACTION WITHOUT AUTHORITY-CHECK
Wolałbym nie wyrabiać sobie takich nawyków. Na potrzeby uczelni to może i by przeszło, ale w firmie mamy ludzi posiadających więcej niż dwie szare komórki, w związku z czym są w stanie odczytać tcode z paska i przekazać sobie w jaki sposób się gdzieś dostać...
emil
Posty: 133
Rejestracja: pt gru 27, 2019 11:02 am
Has thanked: 29 times
Been thanked: 42 times

Re: Wykluczenie transakcji z menu Usera

Post autor: emil »

Rzecz kolejna: CALL`em (o ile dobrze zrozumiałem), otwieram nową sesję, a tych mam ograniczoną liczbę. LEAVE`m trochę po sobie 'sprzątam' ograniczając ilość otwieranych sesji.
Bartek_
Posty: 2
Rejestracja: śr mar 25, 2020 12:09 pm
Been thanked: 2 times

Re: Wykluczenie transakcji z menu Usera

Post autor: Bartek_ »

Cześć,

Jeśli zależy Ci tylko na schowaniu transakcji to w PFCG dla każdego wpisu są dostępne opcje schowania go w Menu, osobno dla Gui jak i NWBC, Fiori i pokrewnych (jak na screenie)
2020-03-25 12_12_58- Menu Options.png
2020-03-25 12_12_58- Menu Options.png (26.34 KiB) Przejrzano 2140 razy
Oczywiście nie ma to żadnego wpływu na autoryzacje - one będą dostępne i ci z dwiema komórkami dalej będą widzieć po uruchomieniu na pasku tcode :)

Pozdro
Bartek
emil
Posty: 133
Rejestracja: pt gru 27, 2019 11:02 am
Has thanked: 29 times
Been thanked: 42 times

Re: Wykluczenie transakcji z menu Usera

Post autor: emil »

Tyle tylko, że z tego co widzę, to ukrycie elementu działa globalnie dla całego menu roli, prawda?
Jeśli chcę ukryć pojedynczy element, to "ptaszkują" mi się wszystkie pozostałe elementy...
Bartek_
Posty: 2
Rejestracja: śr mar 25, 2020 12:09 pm
Been thanked: 2 times

Re: Wykluczenie transakcji z menu Usera

Post autor: Bartek_ »

No tak, to ukrywa całe menu. No to dedykowana rola z jedną transakcją i ukrytym menu. Czyli powoli sztuka dla sztuki :)
emil
Posty: 133
Rejestracja: pt gru 27, 2019 11:02 am
Has thanked: 29 times
Been thanked: 42 times

Re: Wykluczenie transakcji z menu Usera

Post autor: emil »

No i rozwiązałem to w następujący sposób: dwie role,
- w pierwszej jedna transakcja która jest punktem wyjścia do uruchomienia mojego programu
- w drugiej wszystkie niezbędne transakcje wymagane do poprawnego działania programu.

Nawet toto działa ;)
Dziękuję wszystkim za pomoc.
greg_hhl
Posty: 145
Rejestracja: wt paź 10, 2017 4:26 pm
Has thanked: 54 times
Been thanked: 86 times

Re: Wykluczenie transakcji z menu Usera

Post autor: greg_hhl »

A ja zamiast robić menu dodałbym ręcznie obiekt S_TCODE i wpisał transakcje. Oczywiście - wykorzystywane w tych transakcjach obiekty uprawnień "same" się nie dodadzą ale SU24 poda mi te obiekty i również ręcznie je można dodać. To trochę więcej dłubaniny ale nie ma śladu w menu ... Co nie znaczy, że na pasku ktoś nie zobaczy jak transakcja jest realizowana.
Z mojej praktyki wynika, że bardzo duża część użytkowników ma schowane nie tylko okienko do wpisywania transakcji ale również na dole mają zwiniętą informację. I wielu nie wie, że to można rozwinąć.
Ale masz rację - ci z 2 komórkami z takimi problemami sobie poradzą ....
ZETKA
Posty: 70
Rejestracja: czw lis 04, 2010 10:49 pm
Has thanked: 1 time
Been thanked: 71 times
Kontakt:

Re: Wykluczenie transakcji z menu Usera

Post autor: ZETKA »

emil pisze: śr mar 25, 2020 10:40 am ...no właśnie. Przypisanie Userowi transakcji w pfcg -> menu sprawi, że WSZYSTKIE transakcje będą widoczne w menu Usera.
W jaki sposób mogę ukryć wybrane transakcje w menu? Lub jak inaczej nadać dostęp do nich, by z automatu nie pojawiały się w menu Usera?
No właśnie... i dlatego jest w PFCG opcja pozwalająca na dodanie obiektów autoryzacji do transakcji (i nie tylko transakcji) bez dodawania jej do menu i utrzymania jednocześnie spójności z SU24. Nazywa się Authorization Default.

Przy okazji trzeba też pamiętać, że od wersji 7.40 polecenie CALL TRANSACTION bez klauzuli WITH/WITHOUT AUTHORITY-CHECK jest już nieaktualne.
Załączniki
Clipboard01.jpg
Clipboard01.jpg (48.03 KiB) Przejrzano 2091 razy
Pozdrawiam,
Krzysiek
ODPOWIEDZ