Exit do zmiany Idoc

Jeśli programujesz, administrujesz, integrujesz i masz wątpliwość lub obawę, to właśnie najlepsze miejsce dla Ciebie. Pisz śmiało...
ODPOWIEDZ
karol.dabrowski
Posty: 192
Rejestracja: śr cze 11, 2014 3:10 pm
Has thanked: 58 times
Been thanked: 27 times

Exit do zmiany Idoc

Post autor: karol.dabrowski »

Cześć,

czy mogę zmienić wartość segmentów w przychodzacym Idoku po tym gdy pojawi się w systemie (wygenerowany przez system pośredniczacy) a przed przetwarzaniem?
Takie zlecenie dostałem od szefa, ale wydaje mi się "podejrzane" - zwykle budowę idoca zmienia się przed przyjściem do systemu docelowego, zmiana dotyczy ewentualnie funkcji przetwarzajacej która robi coś dalej.

Chyba że wychodzi na to że muszę się doszkolić i istnieja exity pozwalajace na to ...
Idoc typy: GSVERF03 i ORDERS03.

Pozdrawiam,
ZETKA
Posty: 69
Rejestracja: czw lis 04, 2010 10:49 pm
Has thanked: 1 time
Been thanked: 71 times
Kontakt:

Re: Exit do zmiany Idoc

Post autor: ZETKA »

Każdy iDoc ma powiązany poprzez kod przetwarzania (konfigurowany w profilu partnera) moduł funkcyjny przetwarzający przychodzący dokument. Np. dla ORDERS03 - kod przetwarzania ORDE - moduł funkcyjny IDOC_INPUT_ORDERS.
Moduły IDOC_INPUT_* zawierają customer exity. W przypadku IDOC_INPUT_ORDERS jest to VEDA0001.
Pozdrawiam,
Krzysiek
karol.dabrowski
Posty: 192
Rejestracja: śr cze 11, 2014 3:10 pm
Has thanked: 58 times
Been thanked: 27 times

Re: Exit do zmiany Idoc

Post autor: karol.dabrowski »

Dzięki, to bardzo pomocna sugestia, wszystko skonfigurowałem w ten sposób.

Do Idoca GSVERF03 jest typ SBWAP więc kod SBAP i moduł IDOC_INPUT_SBWAP.
W tym module nie ma exitów, ale wstrzeliłem się z enhancementem.
Pozmieniałem wartości w idoc_data i idoc_contrl ale segmenty w idocu po przetworzeniu przez WE19 nie zmieniły się. Pokazał mi się komunikat Idoc utworzony i przetworzony przez funkcję IDOC_INPUT_SBWAP.
Czy we19 też powinien zmienić segmenty?

Pozdr.
dominik.tylczynski
Posty: 8326
Rejestracja: wt kwie 03, 2007 4:05 pm
Has thanked: 1915 times
Been thanked: 1474 times
Kontakt:

Re: Exit do zmiany Idoc

Post autor: dominik.tylczynski »

karol.dabrowski pisze: śr kwie 29, 2020 4:25 pm Takie zlecenie dostałem od szefa, ale wydaje mi się "podejrzane" - zwykle budowę idoca zmienia się przed przyjściem do systemu docelowego, zmiana dotyczy ewentualnie funkcji przetwarzajacej która robi coś dalej.
Nie widzę nic podejrzanego w tym zleceniu :wink:

Modyfikowanie czy uzupełnianie danych przy pomocy user-exit'a w IDoc'u przychodzącym jest bardzo częstą praktyką. Zauważ, że znacznie łatwiej zaimplementować takie zmiany bezpośrednio w SAP ERP, niż w systemie zewnętrznym, bo w SAP ERP masz do dyspozycji wszystkie dane.

Jednym z przykładów takich modyfikacji jest ustalanie numeru materiału na podstawie kodu EAN w IDoc'u przychodzącym ORDERS, który tworzy zlecenie sprzedaży, albo ustawienie blokady zlecenia sprzedaży tworzonego przez IDoc (komunikat EDI) w celu wymuszenia ręcznej weryfikacji danych w zleceniu.
karol.dabrowski
Posty: 192
Rejestracja: śr cze 11, 2014 3:10 pm
Has thanked: 58 times
Been thanked: 27 times

Re: Exit do zmiany Idoc

Post autor: karol.dabrowski »

Dziękuję wszystkim za pomoc :)

- skonfigurowałem wszystko jak opisał ZETKA
- w module funkcyjnymnie wystarczył update struktur, należało uzyć sekwencji

EDI_DOCUMENT_OPEN_FOR_EDIT
EDI_CHANGE_DATA_SEGMENTS
EDI_DOCUMENT_CLOSE_EDIT

Finalnie, nawet po teście w WE19 dane w segmentach zmienione.

Pozdrawiam serdecznie
ODPOWIEDZ