Automat księgujący

Jeśli programujesz, administrujesz, integrujesz i masz wątpliwość lub obawę, to właśnie najlepsze miejsce dla Ciebie. Pisz śmiało...
ODPOWIEDZ
focus417
Posty: 8
Rejestracja: pn mar 16, 2020 1:24 pm
Been thanked: 1 time

Automat księgujący

Post autor: focus417 »

Witam,

Drodzy poszukuję rozwiązanie mającego na celu automatyczne księgowanie pewnej ilości materiału na podstawie sprzedaży.

Mianowicie Produkt X sprzedał się w 20.08. w ilości 100 natomiast chcę aby na podstawie tych danych np. dnia następnego uruchomił się automat księgujący np 20% wskazanej ilości.

20.08 sprzedaż 100 szt sprzedaż
21.08 godz 6:00 20 szt ruch zużycia

Znalazła by się może dobra dusza po kierująca mnie krok po kroku jak mogę to stworzyć.
dominik.tylczynski
Posty: 8326
Rejestracja: wt kwie 03, 2007 4:05 pm
Has thanked: 1915 times
Been thanked: 1474 times
Kontakt:

Re: Automat księgujący

Post autor: dominik.tylczynski »

Na 100% da się coś takiego oprogramować, np. rozszerzając przetwarzanie dokumentu materiałowego księgującego wydanie sprzedaży i w tym rozszerzeniu dodatkowe księgowanie zużycia przy pomocy BAPI_GOODSMVT_CREATE.

Pytanie tylko w jakim celu chcesz to zrobić. Opisz proszę dokładniej swoje potrzeby - moim zdaniem powinno się dać je obsłużyć w standardzie SAP.
focus417
Posty: 8
Rejestracja: pn mar 16, 2020 1:24 pm
Been thanked: 1 time

Re: Automat księgujący

Post autor: focus417 »

Chcę zautomatyzować proces, który ciągle jest wykonywany ręcznie w MIGO.

Na ten moment proces wygląda tak
Produkt X sprzedał się w ilości 30 kg dnia 26.08
27.08 pracownik rano doksięgowuje innym ruchem 20 procent sprzedaży (konieczny proces,doksięgowuje utratę wagi z powodu obróbki).
Wchodzi w migo uzupełnia artykuł zakład etc i księguję.

Proces ma wyglądać
Produkt X sprzedał się w ilości 30 kg dnia 26.08
27.08 o godzinie 6:00 księguję się 20 procent z dnia poprzedniego.
dominik.tylczynski
Posty: 8326
Rejestracja: wt kwie 03, 2007 4:05 pm
Has thanked: 1915 times
Been thanked: 1474 times
Kontakt:

Re: Automat księgujący

Post autor: dominik.tylczynski »

Przyznam, że nadal nie rozumiem idei tego dodatkowego księgowania, dlatego trudno mi zaproponować jakieś standardowe rozwiązanie.

Naturalnie taki automat można oprogramować np. w formie raportu, który odczyta wszystkie wydania z poprzedniego dnia, obliczy % i zaksięguje funkcją BAPI_GOODSMVT_CREATE dodatkowe wydanie.

Inna możliwość to księgowanie tych dodatkowych wydań od razu po zaksięgowaniu wydania w SD. Moim zdaniem to jest nawet lepsze rozwiązanie, bo można tutaj zaimplementować odniesienie między oryginalnym wydaniem i tym zaksięgowanym dodatkowo.

Implementacja tego rozszerzenia musiałaby też obsłużyć ewentualne storna wydań w SD.

To wszystko jest do zrobienia, jednak to jest zbyt duży temat, aby dać gotowe rozwiązanie na forum.
focus417
Posty: 8
Rejestracja: pn mar 16, 2020 1:24 pm
Been thanked: 1 time

Re: Automat księgujący

Post autor: focus417 »

Idea jest następująca podczas produkcji danego produktu traci on na masie.
To znaczy mamy go na stanie np 1 kg i dzisiaj go sprzedaliśmy.

System rejestruje dzisiejszą sprzedaż która wynosi 0,8 kg, ponieważ sprzedajemy produkt już po obróce.
Mimo, że pobraliśmy z magazynu 1 kg produktu to sprzedaliśmy 0,8.

Czyli zostało nam 0,2 i te 0,2 do księgować ponieważ tworzy nam wirtualny stan.
dominik.tylczynski
Posty: 8326
Rejestracja: wt kwie 03, 2007 4:05 pm
Has thanked: 1915 times
Been thanked: 1474 times
Kontakt:

Re: Automat księgujący

Post autor: dominik.tylczynski »

Ciekawy przypadek...
Tak jak pisałem wcześniej - proces można zautomatyzować bez większego problemu i doksięgowywać wydanie od razu po zaksięgowaniu dokumentu Wz. Najprościej to zrobić poprzez wyprowadzenie własnej informacji wyjściowej z dokumentu Wz i oprogramowanie księgowanie dodatkowego wydania w programie do przetwarzania informacji wyjściowej. Do księgowania dokumentu materiałowego jest bardzo dobrze udokumentowana funkcja BAPI_GOODSMVT_CREATE.
Każdy konsultant powinien być w stanie to Ci zrobić. Na pewno masz w firmie jakiś support SAP, do którego mógłbyś się zwrócić z takim wymaganiem.
focus417
Posty: 8
Rejestracja: pn mar 16, 2020 1:24 pm
Been thanked: 1 time

Re: Automat księgujący

Post autor: focus417 »

Ok dziękuje za podpowiedź.
ODPOWIEDZ