Split payment

W tym dziale znajdują się posty z zakresu modułów finansowych systemu SAP...
ODPOWIEDZ
marek.turczynski
Posty: 213
Rejestracja: czw lip 10, 2014 7:53 pm
Has thanked: 21 times
Been thanked: 258 times

Re: Split payment

Post autor: marek.turczynski »

Myślę, że możliwe jest jeszcze techniczne rozwiązanie w Elixicie (albo XMLu) - przelewy dalej szły by przez Elixir, ale pojawiłaby się nowa kolumna 'Kwota VAT' i w takiebank odejmowałby tj kolumnie podawałoby kwotę VAT do przelewu - aką kwotę od kwoty brutto i wpłacał na zdefiniowany przez MF rachunek bankowy. Ewentualnie odjęcie kwoty brutto od VAT oraz podanie rachunku VAT można by również wrzucić w Elixir.

Takie rozwiązanie technicznie miałoby najwięcej sensu oraz byłoby technicznie najprostsze moim zdaniem.

Widzę jeszcze jeden bardzo problematyczny obszar w tym temacie - co z wyciągami bankowymi? Jak rozliczać płatności automatycznie jak się kwoty nie będą pokrywały, bo część płatności wyszła na osobne konto (VAT)?
Marek Turczyński
RKISIEL
Posty: 583
Rejestracja: pn lut 14, 2011 9:10 pm
Has thanked: 422 times
Been thanked: 263 times

Re: Split payment

Post autor: RKISIEL »

Cześć,
Z pogadanek z moimi Kluczowymi Użytkownikami FI:
"(...)Wiem z prasy, ale nie da się podesłać linka, że jeden z głównych problemów zgłaszanych do ustawy to jak zaspokoić faktorów przy faktoringu, jeżeli nabywca zechce zapłacić przez split payment.
Oczywiście poza innymi wątkami, jak zapłacić za kilka faktur razem, jak ma się uzgadniać kwota netto i VAT w przelewie itd.
dużo wątpliwości, które póki co nikt nie rozwiał."

Miłego dnia
Rafał Kisiel
gelo007
Posty: 3
Rejestracja: sob sie 17, 2013 10:46 pm

Re: Split payment

Post autor: gelo007 »

W Rosji i na Ukrainie przy każdym przelewie dorzuca się informację, że zawiera tyle i tyle RUB, UAH podatku - i to się obsługuje przez exit. Pytanie jak to zostanie rozwiązane od strony formalno-prawnej i w bankach w PL. Jeżeli oczekiwana będzie jedynie kwota podatku w dodatkowym polu w przelewie to raczej wielkich cudów bym się tu nie doszukiwał. Wg. mnie wówczas na tej podstawie bank sam powinien rozdzielać na poszczególne konta kwotę netto i kwotę podatku. Czekamy więc na banki i zobaczymy co wymyślą :roll:.
Aszkolda
Posty: 5
Rejestracja: czw sty 22, 2015 8:04 pm
Been thanked: 1 time

Re: Split payment

Post autor: Aszkolda »

Czesc

To niestety rusza oficjalnie w Rumuni od 1 stycznia (dziennik z 31 Sierpnia). Nie szukalem jeszcze not OSS ale rozwiazanie dla Wloch wyglada mniej wiecej tak:
- faktura dostawcy z kontem VAT (AP gross open item)
- odwrocone ksiegowanie samego VAT na koncie dostawcy i innym koncie

Z tego rozumiem ze dostawcy zaplacimy 2 pozycje (kwota brutto oraz korekta VAT - w sumie pojdzie kwota netto) oraz osobno zaplacimy VAT. Jednak wyzwanie jest ze kazdy dostawca ma miec swoje wlasne konto VAT. I chyba skonczymy na dublowaniu takich dostawcow zeby moc rozrozniac jakie konto jest "extra" dla VATu. Mozna by sie tez pokusic o uzywanie PARTNER BANK TYPE - ale zobaczymy. Moze cos da sie zrobic ze Special GL indicator.
Ale dopiero z tym ruszamy.

Oczywiscie mamy zabawe z drugiej strony SAP-AR - bo teraz na wyciagu bankowym beda 2 pozycje . Tu tez trzeba bedzie ksioegowac extra VAT na AR open items zeby sparowac platnosc netto. No i miec gdzies kwote VAT. Wyciagi bankowe beda osobne skoro rozne konta bankowe.
PawelW
Posty: 185
Rejestracja: pn sty 02, 2017 2:19 pm
Has thanked: 55 times
Been thanked: 51 times

Re: Split payment

Post autor: PawelW »

wojtas7
Posty: 1061
Rejestracja: pt mar 14, 2008 12:51 pm
Has thanked: 71 times
Been thanked: 314 times

Re: Split payment

Post autor: wojtas7 »

Na razie to są plany, w październiku sejm ma głosowac.
RKISIEL
Posty: 583
Rejestracja: pn lut 14, 2011 9:10 pm
Has thanked: 422 times
Been thanked: 263 times

Re: Split payment

Post autor: RKISIEL »

Zwykle rzadko do tego nawołuję ale poczekajmy. Bo napinamy się a może "pójdzie bokiem" :D
Rafał Kisiel
wojtas7
Posty: 1061
Rejestracja: pt mar 14, 2008 12:51 pm
Has thanked: 71 times
Been thanked: 314 times

Re: Split payment

Post autor: wojtas7 »

No i chyba nie pójdzie bokiem - Sejm klepnął, teraz to już formalność że Senat i Prezydent podpisze - wszystkie partie są za. Data - od 1 kwietnia. Rozumiem że na początku ma to być dobrowolne. Ktoś się wczytywał w to co przegłosował Sejm?
dominik.tylczynski
Posty: 8350
Rejestracja: wt kwie 03, 2007 4:05 pm
Has thanked: 1921 times
Been thanked: 1476 times
Kontakt:

Re: Split payment

Post autor: dominik.tylczynski »

Skoro ta zmiana już prawie stała się prawem, to należałoby wspomóc SAP Polska w jej implementacji. W tym celu należałoby utworzyć oficjalne zapytanie w OSS o zakres i termin dostarczenia tej zmiany w standardzie SAP. Dzięki takim zapytaniom SAP Polska może pokazać, że ta funkcjonalność jest rzeczywiście potrzebna w systemie, w standardzie, że klienci jej oczekują. To daje SAP Polska mocny argument w rozmowach z wewnętrznym developmentem.
PawelW
Posty: 185
Rejestracja: pn sty 02, 2017 2:19 pm
Has thanked: 55 times
Been thanked: 51 times

Re: Split payment

Post autor: PawelW »

wojtas7 pisze: pn lis 13, 2017 10:17 am No i chyba nie pójdzie bokiem - Sejm klepnął, teraz to już formalność że Senat i Prezydent podpisze - wszystkie partie są za. Data - od 1 kwietnia. Rozumiem że na początku ma to być dobrowolne. Ktoś się wczytywał w to co przegłosował Sejm?
Z tego co rozumiem, to da dobrowolność jest fikcyjna. Dodatkowe konto VAT ma mieć każdy przedsiębiorca. Teraz wystarczy, że ktoś Ci na nie zapłaci i już automatycznie uczestniczysz w programie...
marek.turczynski
Posty: 213
Rejestracja: czw lip 10, 2014 7:53 pm
Has thanked: 21 times
Been thanked: 258 times

Re: Split payment

Post autor: marek.turczynski »

Ja będę zgłaszał na pewno zmianę do SAP w tym zakresie. Wiem, że w Rumunii od stycznia 2018 również ma wejść, obowiązkowy, split payment, ale jeszcze nie znalazłem żadnych oficjalnych not SAP w tym zakresie.

Czy jest jakaś informacja w jaki sposób płatność ma być podzielona? Poprzez 2 osobne przelewy czy poprzez wskazanie kwoty podatku w płatności (tak jak w Rosji np.)? To ma fundamentalne znaczenie dla księgowania dokumentów.

Dodatkowo, poprzez tą zmianę i "zamrożenie" gotówki na koncie VAT, już musiałem się zmierzyć z pytaniami o raporty, które podsumowują biznes z klientem / dostawcą w kwocie netto, tak, żeby tych obrotów VAT nie zaliczać do obrotu dostawcy. W standardzie takich niestety nie ma (poza MMkowymi, ale to tylko jeżeli wszystkie zakupy idą przez zamówienia) - wydaje mi się, że taki raport powinien zostać również dostarczony przez SAP, byłby on dobrym uzupełnieniem całego rozwiązania split payment.
Marek Turczyński
RKISIEL
Posty: 583
Rejestracja: pn lut 14, 2011 9:10 pm
Has thanked: 422 times
Been thanked: 263 times

Re: Split payment

Post autor: RKISIEL »

Akarin pisze: śr lis 15, 2017 6:13 pm (...)Ja będę zgłaszał na pewno zmianę do SAP
"Ja sam" to skończy się jak z innymi zgłoszeniami do SAP (vide inne zmiany ustawowe np. nowelizacja 115 art. KC): mało istotne bo zgłaszają 2-3 osoby (sic!). Uważam, że czas na "uderzenie PGUS". Wszak to "sprawa polska" a nie pojedynczych użytkowników.
Dominiku, czy zewrzemy szeregi?
Prowadzimy (PGE) rozmowy z bankami ale chwilowo brak "jednolitego frontu".
Trzeba wywołać SAP Polska "do tablicy"...
Rafał Kisiel
dominik.tylczynski
Posty: 8350
Rejestracja: wt kwie 03, 2007 4:05 pm
Has thanked: 1921 times
Been thanked: 1476 times
Kontakt:

Re: Split payment

Post autor: dominik.tylczynski »

RKISIEL pisze: śr lis 22, 2017 10:19 pm Uważam, że czas na "uderzenie PGUS". Wszak to "sprawa polska" a nie pojedynczych użytkowników.
Dominiku, czy zewrzemy szeregi?
Prowadzimy (PGE) rozmowy z bankami ale chwilowo brak "jednolitego frontu".
Trzeba wywołać SAP Polska "do tablicy"...
Jak najbardziej zwierajmy szeregi - to jest idealny temat dla Grupy. Jednak uważam, że nie ma potrzeby wywoływać do tablicy, trzeba rozmawiać i pomóc SAP Polska. Wg mojej wiedzy SAP SE przygotowuje zmiany lokalne m.in. jeśli jest na nie zapotrzebowanie ze strony klientów. Taką potrzebę najlepiej wyrazić tworząc stosowne zgłoszenie w OSS. Z ten sposób polscy klienci mogą wyartykułować swoje potrzeby, a SAP Polska dostaje mocny argument w rozmowach z centralnym developmentem.

Jeśli będziemy mieć istotną liczbę takich zgłoszeń od dużych polskich klientów, możemy z poziomu Grupy zapytać SAP Polska jakie są plany implementacji split valuation.
Agndrew
Posty: 3
Rejestracja: wt lis 21, 2017 11:25 am
Has thanked: 1 time

Re: Split payment

Post autor: Agndrew »

Witam,

jestem nowym uzytkownikiem forum. W jaki sposob moge utworzyc stosowne zgłoszenie w OSS? Czy procedura wyglada tak samo jak zglaszanie bledow?

Pozdrawiam
A
dominik.tylczynski
Posty: 8350
Rejestracja: wt kwie 03, 2007 4:05 pm
Has thanked: 1921 times
Been thanked: 1476 times
Kontakt:

Re: Split payment

Post autor: dominik.tylczynski »

Tak, wygląda dokładnie tak samo.
ODPOWIEDZ