BSIS / BSAS

W tym dziale znajdują się posty z zakresu modułów finansowych systemu SAP...
ODPOWIEDZ
mikas
Posty: 360
Rejestracja: pn mar 14, 2016 1:55 pm
Has thanked: 147 times
Been thanked: 24 times

BSIS / BSAS

Post autor: mikas »

Cześć

Próbuję wykonać pewne zestawienie kwot na kontach w HANIE, mam obie tabele replikowane, ale widzę, że czasem mam kwoty w jednej tabeli, a czasem mam w drugiej. W tym sensie, że dla takich samych parametrów (nr konta, data dokumentu) mam kwoty w BSIS a czasem w BSAS.
Znalazłem informacje, że w jakiejś sytuacji są usuwane dane z BSIS i przenoszone do BSAS.

Mogłaby jakaś dobra dusza wyjaśnić ? ;)

pozdrawiam, Michał
dominik.tylczynski
Posty: 8326
Rejestracja: wt kwie 03, 2007 4:05 pm
Has thanked: 1915 times
Been thanked: 1474 times
Kontakt:

Re: BSIS / BSAS

Post autor: dominik.tylczynski »

BSAS - pozycje rozliczone
BSIS - pozycje nierozliczone
mikas
Posty: 360
Rejestracja: pn mar 14, 2016 1:55 pm
Has thanked: 147 times
Been thanked: 24 times

Re: BSIS / BSAS

Post autor: mikas »

Dziękuję :)
Też w międzyczasie dotarłem do tych informacji. Czyli generalnie docelowo powinienem brać dane z BSAS ?

pozdrawiam, Michał
dominik.tylczynski
Posty: 8326
Rejestracja: wt kwie 03, 2007 4:05 pm
Has thanked: 1915 times
Been thanked: 1474 times
Kontakt:

Re: BSIS / BSAS

Post autor: dominik.tylczynski »

mikas pisze: pt kwie 13, 2018 12:02 pm Też w międzyczasie dotarłem do tych informacji. Czyli generalnie docelowo powinienem brać dane z BSAS ?
To zależy co chcesz uzyskać / odczytać. Jeśli wszystkie pozycje do BSIS+BSAS, jeśli tylko rozliczone to tylko BSAS.
gorg6
Posty: 56
Rejestracja: czw sty 22, 2015 3:00 pm
Has thanked: 2 times
Been thanked: 23 times

Re: BSIS / BSAS

Post autor: gorg6 »

A nie masz przez przypadek zreplikowanego całej tabeli BSEG lub FAGLFLEXA gdy używasz New GL?
mikas
Posty: 360
Rejestracja: pn mar 14, 2016 1:55 pm
Has thanked: 147 times
Been thanked: 24 times

Re: BSIS / BSAS

Post autor: mikas »

gorg6 pisze: pn kwie 16, 2018 12:06 pm A nie masz przez przypadek zreplikowanego całej tabeli BSEG lub FAGLFLEXA gdy używasz New GL?
BSEG mam, a o FAGLFLEXA nie wiedziałem, że taka jest - też mam ją zreplikowaną.
Co daje mi ta tabela - FAGLFLEXA ? W sensie czym różni się od BSEG/BSIS/BSAS ?

Dzięki, pozdrawiam, Michał
marek.turczynski
Posty: 213
Rejestracja: czw lip 10, 2014 7:53 pm
Has thanked: 21 times
Been thanked: 258 times

Re: BSIS / BSAS

Post autor: marek.turczynski »

FAGLFLEXA zawiera to co widzisz we 'wglądzie księgi głównej', czyli dokument już po podziale (document splitting).
Np. jeżeli masz rozdział dokumentu po centrum zysku (z opcją tworzenia bilansu pro CZ), to jak zaksięgujesz dokument:
Dostawca 123
Koszty 60 CZ: A
Koszty 40 CZ: B
VAT 23
To w BSEG zobaczysz 4 linie (tak zwany wgląd wprowadzania), natomiast w FAGLFLEXA zobaczysz już więcej linii, tak, żeby każda linia miała CZ, które rozkładane jest proporcjonalnie wg pozycji bazowych (upraszczając: to te linie w których CZ już zostało wprowadzone w dokumencie). W tym przykładzie pozycjami bazowymi są linie kosztów, które już zawierają CZ.
Rozdzielone zostają linie, które nie mają CZ, czyli dostawca i VAT proporcjonalnie do linii bazowych.
Suma bazy: 40+60 =100
Dostawca CZ:A 123*60 (udział CZ:A w sumie bazowej)/100 (suma pozycji bazowych) = 73,8
Dostawca CZ:A 123*40 (udział CZ:B w sumie bazowej)/100 (suma pozycji bazowych) = 49,2
VAT CZ:A 23*60 (udział CZ:A w sumie bazowej)/100 (suma pozycji bazowych) = 13,8
VAT CZ:A 23*40 (udział CZ:B w sumie bazowej)/100 (suma pozycji bazowych) = 9,2

I łącznie tych 6 lini znajdziesz w FAGLFLEXA (2 dostawcy, 2 kosztów, 2 VAT).
Marek Turczyński
RKISIEL
Posty: 583
Rejestracja: pn lut 14, 2011 9:10 pm
Has thanked: 421 times
Been thanked: 263 times

Re: BSIS / BSAS

Post autor: RKISIEL »

Akarin pisze: pn kwie 16, 2018 10:44 pm FAGLFLEXA zawiera to co widzisz we 'wglądzie księgi głównej', czyli dokument już po podziale (document splitting). (...)
Oprócz tego co bardzo składnie opisał Akarin istnieje jeszcze jeden aspekt dla NGL.
Przyjmując taki scenariusz:
w danych KKG (bilansowe, nie jest rozrachunkowe czyli bez księgowań do ksiąg pomocniczych) nie miałeś od początku istnienia zaznaczonego check box dla obsługi NP i po jakimś czasie (czyli wielu księgowaniach) chcesz uruchomić tę funkcjonalność (t-code: FAGL_ACTIVATE_OP lub program: FAGL_SWITCH_TO_OPEN_ITEM). Tu dostajemy dwie możliwości:
- dotychczasowe księgowania były realizowane bez wskazania grupy ksiąg - radio button "Standard"; i tu będziesz miał BSIS i BSAS oraz standardowe transakcje ksiegowania/rozliczania
- księgowania realizowałeś do grupy ksiąg (nawet jeśli w grupie jest jedna, podstawowa księga): - radio button "Specyficzne dla grupy ksiąg"; wtedy pozycje nierozliczone znajdziesz w FAGLBSIS a rozliczone w FAGLBSAS. W BSIS i BSAS dla tego KKG nie znajdziesz zapisów :o

Uaktywnienie tego wariantu powoduje, że tylko w FAGLBSIS/FAGLBSAS znajdziesz pozycje - standard radzi sobie z tym ale projektantom rozwiązań trzeba to przekazać :(
Rafał Kisiel
ODPOWIEDZ