RE-FX - IFRS16 - księgowanie do różnych ksiąg

W tym dziale znajdują się posty z zakresu modułów finansowych systemu SAP...
PawelW
Has thanked: 43 times
Been thanked: 44 times

RE-FX - IFRS16 - księgowanie do różnych ksiąg

Post autor: PawelW » wt sty 22, 2019 11:17 am

Witajcie,

Nie znalazłem lepszego działu, więc zapytam tutaj. Być może znajdzie się tutaj jakiś ekspert od RE-FX, któy będzie znał odpowiedź na moje pytanie ;)

W systemie mamy dwie księgi:
  • 0L - IFRS
  • L1 - podatkową
RE-FX wdrażamy głównie po to, aby obsłużyć leasingi według IFRS16. Problem mam z zaksięgowaniem wszystkiego do odpowiednich księg. Standardowo RERAPP księguje do wszystkich ksiąg i nawet w którejś nocie jest napisane, że tutaj nie wspierają integracji z new GL i wszystko się księguje do wszystkich ksiąg. RECEEP natomiast księguje do ksiąg według przypisanej reguły księgowania (accounting principle). W moim przypadku jest tutaj przypisana reguła IFRSowa czyli księguję wyłącznie do księgi 0L. Wszystko spotyka mi się na koncie rozliczenia leasingu gdzie po debecie mam księgowanie w obu księgach, natomiast po kredycie mam tylko księgowanie w 0L (w księdze 0L jest to później księgowane w środki trwałe). Potrzebuję tutaj "dorobić" księgowanie w księdze L1 i wrzucić to w koszty. Jak do tego najlepiej podejść? Ja tutaj widzę następujące opcje:
1. Exit w transakcji RECEEP i dorobić odpowiedni dokument - tutaj się boję, że coś mi się rozjedzie w momencie jak zaczną się jakieś korekty i storna, bo standardowy program przecież nie zobaczy dokumentu utworzonego w exicie.
2. Na koniec miesiąca zrobić jakiś raport i zaksięgować to ręcznie. Tutaj z kolei użytkownikom może być to ciężko wyraportować, bo mam kilka kont kosztowych i mogą nie ogarnąć ile na które powinno być zaksięgowane. Na pewno będą marudzić.

Jeśli mieliście taki przypadek, to jak sobie z nim poradziliście?

EDIT: Do tego dochodzi jeszcze zaksięgowanie rezerw (RERAALCN) tylko w księdze L1. Jeśli nie zaksięguję w koszty przez RERAPP to RERAALCN mi tego nie wyłapie :)

Pozdrawiam

kusito
Has thanked: 6 times
Been thanked: 23 times

Re: RE-FX - IFRS16 - księgowanie do różnych ksiąg

Post autor: kusito » pt lut 08, 2019 8:39 am

Witam,
podpinam się pod wątek i chciałbym zapytać czy RE-FX wymaga oddzielnej licencji czy jest w ramach ERP?

Z góry dzięki.

PawelW

Post autor: PawelW » pt lut 08, 2019 10:09 am

Z RE-FX wymaga dodatkowej licencji i z tego co wiem, wcale nie jest taka tania.

PawelW

Post autor: PawelW » pt lut 08, 2019 11:32 am

Dodatkowo pozwolę sobie odpowiedzieć na zadane przez siebie pytanie. Generalnie SAP się specjalnie nie popisał moim zdaniem. Wybaczcie za angielskie nazewnictwo, ale bardzo dawno nie wiedziałem polskiego systemu i nie za bardzo wiem jak SAP to tłumaczy. Teraz nawet nie mam możlwości zalogowania się po polsku, żeby to sprawdzić.

Nota 2255555 - dla tych, którzy nie zauważyli od razu (np ja nie zauważyłem ;) ) - do noty jest załączony plik ze schematem księgowania, który sugeruje jak rozwiązanie ma wyglądać. Tak więc:
1. Wycena według IFRS16 - tworzymy odpowiednią "Valuation rule" (regułę wyceny?) i konfigurujemy cały proces. Podpinany tutaj "accounting principle" (regułę księgowania?), która wrzuca wszystko do księgi IFRS.
2. Tworzymy drugą "Valuation rule", którą przypinamy do księgi lokalnej. I tutaj drobna uwaga. "valuation purpose" oraz "consideration" powinno być ustawione na "transfer posting".
SAP po polsku, nauka SAP, SAP dla początkujących, SAP, S/4HANA, SAP ERP, SAPFORUM, FORUMSAP, HANA, SAP CLOUD PLATFORM, ABAP, EWM
trf post.png (29.17 KiB) Przejrzano 529 razy
Zdaje się, że trzeba tutaj trochę zmienić konfigurację przepływów finansowych - nota 2400838.

Ja całęgo procesu jeszcze nie skonfigurowałem, ale spodziewam się, że będzie to działać w ten sposób. W ramach testu przypisałem wszystko do jednej reguły wyceny i księguje się ok, z tym, że nie neprawidłowej księgi. Jak to wszystko "wydzielę" do nowej reguły wyceny to powinno działać. Przykłądowy screen:
SAP po polsku, nauka SAP, SAP dla początkujących, SAP, S/4HANA, SAP ERP, SAPFORUM, FORUMSAP, HANA, SAP CLOUD PLATFORM, ABAP, EWM
trf 2.png (87.81 KiB) Przejrzano 529 razy
W związku z tym, że do kontraktu można przypisać tylko jedną regułę wyceny, najrozsądniej chyba będzie zrobić osobny typ kontraktu, który księguje do jednej księgi i osobny który księguje do drugiej. Tak czy inaczej żeby to obsłużyć, należy utworzyć 2 kontrakty w systemie, co moim skromnym zdaniem jest dość słabym rozwiązaniem. Chyba, że tutaj ktoś z Was ma lepszy pomysł...

ODPOWIEDZ