Ksiegowanie konta KG - powód i proces zatwierdzenia

W tym dziale znajdują się posty z zakresu modułów finansowych systemu SAP...
ODPOWIEDZ
Dorota83
Posty: 10
Rejestracja: czw sty 24, 2019 10:03 am
Has thanked: 3 times

Ksiegowanie konta KG - powód i proces zatwierdzenia

Post autor: Dorota83 »

Witam

Mam 2 pytania związane z księgowaniem na kontach KG (journals, F-02 lub FB50):

1. Czy istnieje pole w którym byłaby konfigurowalna lista rozwijana z powodem zaksięgowania dokumentu (reason code for posting journal)? Interesuje mnie pole na poziomie nagłówka dokumentu.

2. Czy istnieje w SAP proces zatwierdzania journals ale retrospektywny, tzn. dokument jest zaksiegowany i uruchamia się workflow i wtedy osoba ma czas na jego przejrzenie i zatwierdzenie? Wiem o rozwiązaniu opisanym ponizej ale zgodnie z informacja rozumiem ze jest to proces zatwierdzania przed zaksięgowaniem. Nas interesuje zatwiedzenie po zaksiegowaniu dokumentu.

https://help.sap.com/docs/SAP_S4HANA_ON ... n=2020.000

Dzięki

Dorota
RKISIEL
Posty: 583
Rejestracja: pn lut 14, 2011 9:10 pm
Has thanked: 421 times
Been thanked: 263 times

Re: Ksiegowanie konta KG - powód i proces zatwierdzenia

Post autor: RKISIEL »

Cześć,
Ad1. Masz 2 pola do użytku własnego XREF1_HD i XREF2_HD. Przypnij SH do pola i oprogramuj logikę.
Ad2. Uzasadnienie po zaksięgowaniu - chyba nie rozumiem logiki. Zwykle uzasadniamy działanie/a przed a nie po zaistnieniu. Skoro dokument jest zaksięgowany (a tego już nie można zatrzymać) to co ma być akceptowane/uzasadnione w WF? Storno czy korekta? Jakoś nie czuję sensu a skoro nie rozumiem to nie wiem jak to procesować/uzasadnić, może innym uda się ...
Rafał Kisiel
Dorota83
Posty: 10
Rejestracja: czw sty 24, 2019 10:03 am
Has thanked: 3 times

Re: Ksiegowanie konta KG - powód i proces zatwierdzenia

Post autor: Dorota83 »

Cześć

Ad2)
Nasz biznes ma pomysł żeby dla określonych journals (oczywiscie nie dla wszystkich) byla opcja zatwierdzania po zaksięgowaniu i jeśli księgowanie jest odrzucone to byloby ono stornowane. Dodatkowo chcieliby to połaczyć z zamykaniem okresu księgowania - jeśli wszystko nie jest zatwierdzone, nie można zrobić OB52.
Nie chcą mieć zatwierdzania przed zaksiegowaniem ponieważ uwazają że dodatkowe zatwierdzenia spowalniaja sam proces księgowania.

Pozdrawiam

Dorota
RKISIEL
Posty: 583
Rejestracja: pn lut 14, 2011 9:10 pm
Has thanked: 421 times
Been thanked: 263 times

Re: Ksiegowanie konta KG - powód i proces zatwierdzenia

Post autor: RKISIEL »

Cześć,
Zadanie nie jest specjalnie skomplikowane :)
Dla wglądu obsługi (np. V_T001B lub innego, własnego wykorzystywanego do zarządzania okresami księgowymi) w części Environment->Modification->Events możesz dla zdarzeń oprogramować swoją/biznesową logikę. Tam możesz zarządzać kontrolą zamykania, zmiany, modyfikacji, usuwania wpisów etc.
Kontrole możesz oprzeć na stanie zatwierdzenia/stornowania dokumentów, w których występują interesujące/szczególne konta.

Wykorzystuję to rozwiązanie (+ Maintence Screen + kontrolę uprawnień do JG) bo standardowo OB52 blokuje całą tabelę (bez kontroli uprawnień do JG) a mam 56 JG na pokładzie i zamykanie/otwieranie okresów powodowało niesnaski u użytkowników bo ciągle ktoś blokował tabelę. Teraz mam blokowanie na poziomie JG i święty spokój 8)
Rafał Kisiel
ODPOWIEDZ