Ksiegowanie faktur walutowych z przeliczeniem na PLN

W tym dziale znajdują się posty z zakresu modułów finansowych systemu SAP...
ODPOWIEDZ
purek
Posty: 1
Rejestracja: śr cze 16, 2010 3:02 pm

Ksiegowanie faktur walutowych z przeliczeniem na PLN

Post autor: purek »

W przypadku księgowania faktur walutowych z przeliczeniem na PLN wg kursu wpisanego do tabeli mam problem z wyliczona wartością VAT, który wylicza się w walucie obcej i po przeliczeniu kursem daje nieprawidłową wartość ze względu na dwukrotne zaokrąglenia – raz w walucie a później po przeliczeniu na PLN.
Kwota zobowiązania z faktury i kosztu jest przeliczana prawidłowo.

Prawidłowo powinna być księgowana w walucie i przeliczane samo zobowiązanie (czyli podstawa ) a podatek VAT powinien już być liczony tylko od złotówkowej podstawy. Ponieważ waluta jest wybierana już na poziomie całego dokumentu to nie można zaksięgować podstawy dwuwalutowo a podatku tylko w PLN. Czy można w ramach jednego dokumentu inaczej określać walutę z poziomu pozycji dokumentów?

Może jakieś inne rozwiązanie?

Z góry dziękuję za pomoc

Pozdrawiam,
Purek
Teresa Kiernożycka
Posty: 10
Rejestracja: śr kwie 23, 2008 12:03 pm

Ksiegowanie faktur dwuwalutowych

Post autor: Teresa Kiernożycka »

Cześć.
Mam podobny problem. Na kontrahenta polskiego wystawiamy faktury w walutach obcych. Z wydrukiem zero problemów,ale sa problemy z ksiegowaniem. Ksiegowość chciałaby aby do takiej faktury utworzyc dwa dokumenty ksiegowe ;jeden w walucie obcej zaś drugi w PLN..
W pierwszym ; wartość netto na kontrahencie i wartość netto na 7*(kod pod.A5)-waluta obca, natomiast w dugim wartość VAT w PLN na kontrahencie i na koncie 2*(kod pod.A5). Podstawa opodatkowania dla VAT w PLN. Rozwiążanie jest niezgodne ze standardem , ale czy ktoś spotkał sie z takim problemem.

hej,
AroKakaowy
Posty: 1
Rejestracja: pt cze 11, 2021 1:30 pm

Re: Ksiegowanie faktur walutowych z przeliczeniem na PLN

Post autor: AroKakaowy »

Witam,

mam identyczny problem z jakim zmagał się Pan Pyrek. Czy od 2010 roku znaleziono rozwiązanie danego problemu?

Faktura księgowana w Euro. A w przeliczeniu jest inna wartość netto i VAT niż na fakturze. Nie można narzucić systemowi swoich wartości w PLN, najzwyczajniej w świecie je ignoruje.

Czy jest jakieś logiczne rozwiązanie danej sytuacji?

Pozdrawiam

AroKakaowy
RKISIEL
Posty: 583
Rejestracja: pn lut 14, 2011 9:10 pm
Has thanked: 422 times
Been thanked: 263 times

Re: Ksiegowanie faktur walutowych z przeliczeniem na PLN

Post autor: RKISIEL »

Cześć,
W FI (i tylko w FI !) taką "krzywą" fakturę można zaksięgować gdzie wartość VAT jest inna niż wynika z prostej arytmetyki.
Oczywiście muszę być spełnione pewne warunki:
1. Użyty/e w dokumencie kod/y VAT musi/ą mieć w konfiguracji ustaloną wartość (%) tolerancji - u nas jest to 3%. Różnica pomiędzy wartością wyliczoną przez system a wprowadzoną nie może przekraczać wartości wynikającej z progu tolerancji;
2. Używamy transakcji FB01, F-43 lub F-41 i księgujemy bez wstępnego wprowadzania dokumentu;
3. Nie zaznaczamy check-box "Oblicz.podatku";
4. W pozycjach rozrachunków i kwoty podstawy obliczania VAT wprowadzamy wartości w walucie i po wciśnięciu <Enter> korygujemy kwotę w PLN;
5. W części Wprowadzanie/Wyświetlanie kwot podatku wprowadzamy przy odpowiednich kodach VAT wartości podatku w walucie dokumentu i po wciśnięciu <Enter> korygujemy kwotę w PLN.
6. Dokument musi być zbilansowany w walucie dokumentu i w PLN.

Tak spreparowany dokument księgujemy bez problemów - w symulacji pokaże nam wartości jakie wprowadziliśmy.
Taki sposób wprowadzania nie działa dla transakcji enjoy i księgowania wstępnie wprowadzonych dokumentów.
Mechanizm zmiany wartości kwoty VAT stosujemy często dla dokumentów/faktur w PLN gdzie wartość VAT jest liczona "od brutto" a my liczymy "od netto" - tak mają księgowi ustawiony parametr liczenia w transakcji FB00.

Taka możliwość księgowania istniała w SAP "od zawsze" - my używamy tej metody od 2002 roku bo często w otrzymanych fakturach były wartości VAT liczone w różny/dziwny sposób :o
Rafał Kisiel
ODPOWIEDZ