JPK - jednolity plik kontrolny w SAP

W tym dziale znajdują się posty z zakresu modułów finansowych systemu SAP...
sajmon
Posty: 299
Rejestracja: pt lut 01, 2008 8:51 pm
Has thanked: 24 times
Been thanked: 28 times

Re: JPK - jednolity plik kontrolny w SAP

Post autor: sajmon »

anna.pieczarka najprostszym rozwiązaniem jakie można zrobić w takim przypadku to stworzenie alternatywnego planu kont i konta przypisać do globalnego a potem ten alternatywny przypisać do waszej JG w danych podstawowych w konfiguracji SAP i w konfiguracji KR w JPK i stąd wszystko Ci poprawnie pociągnie .... innym rozwiązaniem, droższym, jest napisanie developmentu
jacek.wilczek
Posty: 2
Rejestracja: śr maja 10, 2017 9:31 am
Been thanked: 2 times

Re: JPK - jednolity plik kontrolny w SAP

Post autor: jacek.wilczek »

Kod zespołu nie musi być jednoznakowy, można go zdefiniować dowolnie z kolejnych znaków. Wówczas kod podzespołu rozpoczyna się od kolejnego znaku w koncie. Kody zespołów i podzespołów mogą być różnej długości.
dominik.tylczynski
Posty: 8307
Rejestracja: wt kwie 03, 2007 4:05 pm
Has thanked: 1911 times
Been thanked: 1471 times
Kontakt:

Re: JPK - jednolity plik kontrolny w SAP

Post autor: dominik.tylczynski »

jacek.wilczek pisze: śr maja 10, 2017 3:23 pm Kod zespołu nie musi być jednoznakowy, można go zdefiniować dowolnie z kolejnych znaków. Wówczas kod podzespołu rozpoczyna się od kolejnego znaku w koncie. Kody zespołów i podzespołów mogą być różnej długości.
Czy jest możliwość zbudowania zespołów kont wg innej logiki niż grupowanie kont wg pierwszy kilku znaków numeru konta?
jacek.wilczek
Posty: 2
Rejestracja: śr maja 10, 2017 9:31 am
Been thanked: 2 times

Re: JPK - jednolity plik kontrolny w SAP

Post autor: jacek.wilczek »

W standardzie nie można. Tylko przy wykorzystaniu punktu rozszerzenia można by pomyśleć o innej logice.
karol.dabrowski
Posty: 192
Rejestracja: śr cze 11, 2014 3:10 pm
Has thanked: 58 times
Been thanked: 27 times

Re: JPK - jednolity plik kontrolny w SAP

Post autor: karol.dabrowski »

Akarin pisze: pn gru 05, 2016 9:28 pm
O ile dane z pkt. 3 łatwo zaciągnąć z SAP to z Dziennikiem i ZOiS mam kłopot gdyż standardowe transakcje wymienione wyzej nie przechowuja nigdzie wygenerowanych danych a w JPK_KR potrzebujemy informacji takich jak LPZapisu Dziennika oraz ZOiS za dany okres.
Co do ZOiS jeżeli macie wersje CEE wgrane na system dla Rumuni, to powinien znajdować się tam taki raport o nazwie /CEECV/ROFITRIAL. Pozwala on wygenerować ALVkę w dokładnie (bądź niemal dokładnie) takim schemacie w jakim potrzebuje ministerstwo. Teraz, żeby go sobie wykorzystać trzeba by było:
1. Przetłumaczyć elementy tekstowe na PL
2. Dorobić tabelkę Ztową wg struktury ministerstwa
3. W raporcie zaimplementować enhancement point (bądź skopiować raport/ zmienić standard), który dla nowego parametru 'p_test is initial' aktualizuje tabelkę Ztową.
4. Wykorzystać tabelkę Ztową dla budowy xml
Witaj.

akurat posiadam ten raport, ale po uruchomieniu nie prezentuje on żadnych danych. Czy wiesz jak to sensownie skonfigurować?

Pozdrawiam
marek.turczynski
Posty: 213
Rejestracja: czw lip 10, 2014 7:53 pm
Has thanked: 21 times
Been thanked: 258 times

Re: JPK - jednolity plik kontrolny w SAP

Post autor: marek.turczynski »

U mnie raport zadziałał praktycznie od razu, ale wgraliśmy najpierw BC Sety z konfiguracją dla Rumuni. Sprawdzę jutro w raporcie czy nie trzeba wpisać jakiś danych w tabelkach /CEE/ i zaktualizuję posta.

Edit:
Sprawdziłem raport - działa on na standardowych tabelach - FAGLGLEXT/A/GLT0 / SKA1/ SKB1/ SKAT oraz jednej dodatkowej /CEECV/ROFIMASK - natomiast ona nie wpływa na wywołanie raportu. U mnie na systemie nie ma żadnego wpisu w tej tabeli i raport działa. Autoryzacje, z tego co widzę, wywoływane są tylko na poziomie JG. Wykonaj może raport po angielsku i sprawdź czy coś się wyświetla, bo może brak tłumaczenia jest przyczyną niewyświetlania danych.
Marek Turczyński
karol.dabrowski
Posty: 192
Rejestracja: śr cze 11, 2014 3:10 pm
Has thanked: 58 times
Been thanked: 27 times

Re: JPK - jednolity plik kontrolny w SAP

Post autor: karol.dabrowski »

Akarin pisze: pn maja 29, 2017 9:41 pm Sprawdziłem raport - działa on na standardowych tabelach - FAGLGLEXT/A/GLT0 / SKA1/ SKB1/ SKAT oraz jednej dodatkowej /CEECV/ROFIMASK - natomiast ona nie wpływa na wywołanie raportu. U mnie na systemie nie ma żadnego wpisu w tej tabeli i raport działa. Autoryzacje, z tego co widzę, wywoływane są tylko na poziomie JG. Wykonaj może raport po angielsku i sprawdź czy coś się wyświetla, bo może brak tłumaczenia jest przyczyną niewyświetlania danych.
Dziękuję Ci za odpowiedź i sprawdzenie.

Wykonywałem na języku angielskim właśnie, ale system jest używany w mojej firmie głównie w języku niemieckim - czy może to mieć wpływ (ustawienia kont itp.)?

Pakiet w którym jest ten raport wgrywał nam na system testowy człowiek od Basis z firmy zewnętrznej i wiem że wgrał tez jak to napisał "48 innych powiązanych servicepacków", ale nie wiem czy wgrał też jak to ująłeś "BC sety dla Rumunii". Czy wiesz jak mogę to sprawdzić?

Pozdrowienia
marek.turczynski
Posty: 213
Rejestracja: czw lip 10, 2014 7:53 pm
Has thanked: 21 times
Been thanked: 258 times

Re: JPK - jednolity plik kontrolny w SAP

Post autor: marek.turczynski »

Ustawienia kont nie powinny mieć wpływu - jedynie co widzę to są zaczytywane teksty w języku logowania - może brakuje angielskich tekstów w danych podstawowych kont? Spróbuj wtedy wykonać raport po niemiecku / polsku.

BC Sety to są paczki konfiguracyjne dostarczane przez SAP (bądź zewnętrznych dostawców) - w ten sposób SAP dostarcza konfigurację dla m.in. komponentu CEE
Tutaj krótka informacja co to jest:
https://wiki.scn.sap.com/wiki/display/B ... +their+use

Co do Rumuńskich konfiguracji, ja mam 4 aktywne BC SET:
/CEECV/ROFI_CUST
/CEECV/RO_RFUMSV00_TEXTS
/CEECV/ROFI_ACCOUNTS
/CEECV/ROFI_TAXES

Ich status aktywacji możesz sprawdzić w transakcji SCPR20. Natomiast, jak pisałem, nie widzę, żeby jakakolwiek z tabel Rumuńskich miała wpływ na selekcję w programie.
Marek Turczyński
sajmon
Posty: 299
Rejestracja: pt lut 01, 2008 8:51 pm
Has thanked: 24 times
Been thanked: 28 times

Re: JPK - jednolity plik kontrolny w SAP

Post autor: sajmon »

i szykują się kolejne zmiany w JPK_VAT.....

http://www.mf.gov.pl/ministerstwo-finan ... TANCE_6Wwm_
PawelW
Posty: 185
Rejestracja: pn sty 02, 2017 2:19 pm
Has thanked: 55 times
Been thanked: 51 times

Re: JPK - jednolity plik kontrolny w SAP

Post autor: PawelW »

sajmon pisze: czw lip 13, 2017 12:33 pm i szykują się kolejne zmiany w JPK_VAT.....

http://www.mf.gov.pl/ministerstwo-finan ... TANCE_6Wwm_
Co za niespodzianka...
wojtas7
Posty: 1057
Rejestracja: pt mar 14, 2008 12:51 pm
Has thanked: 71 times
Been thanked: 313 times

Re: JPK - jednolity plik kontrolny w SAP

Post autor: wojtas7 »

Jeśli bym pracował dla firmy konsultingowej - zgłosiłbym potrzebę, że koniecznie w JPK_VAT musi być jeszcze milion dodatkowych pól z pokrętnymi logikami, setkami wyjątków itd.

Jeśli bym pracował dla klienta końcowego - w trakcie konsultacji prosiłbym o uproszczenia ;-)

Ciekawe kto zwycięży.
dominik.tylczynski
Posty: 8307
Rejestracja: wt kwie 03, 2007 4:05 pm
Has thanked: 1911 times
Been thanked: 1471 times
Kontakt:

Re: JPK - jednolity plik kontrolny w SAP

Post autor: dominik.tylczynski »

Swoją drogą nie razi Was neologizm "schema" i jego użycie "konsultacja schemy"? Przecież mówimy tutaj o konsultacji schematu lub lepiej struktury pliku XML. Można też powiedzieć składni pliku.

Słowo "schema / schemy" nawet nie jest kalką językową. Jest wduszeniem na siłę angielskiego "schema" w ramy polskiej gramatyki.
2017-07-13_15h48_58.png
2017-07-13_15h48_58.png (12.63 KiB) Przejrzano 1961 razy
wojtas7
Posty: 1057
Rejestracja: pt mar 14, 2008 12:51 pm
Has thanked: 71 times
Been thanked: 313 times

Re: JPK - jednolity plik kontrolny w SAP

Post autor: wojtas7 »

Mam wrażenie że profesjonalistów to w tej spółce niewielu jest.

http://akmf.pl/tinyfinder/assets/uploads/file/o-nas.pdf
PawelW
Posty: 185
Rejestracja: pn sty 02, 2017 2:19 pm
Has thanked: 55 times
Been thanked: 51 times

Re: JPK - jednolity plik kontrolny w SAP

Post autor: PawelW »

Witajcie,

Ja jeszcze na chwilę chciałem wrócić do tematu REINDAT w FB01. Czy mógłby mi ktoś powiedzieć gdzie trzeba zrobić poniższy enhancement? Jestem trochę zielony w tym temacie :)
Akarin pisze: czw cze 02, 2016 9:29 am
Lepiej zrobić Implicit Enhancement, wtedy nie trzeba modyfikować standardu :)
Również można, w metodzie, na samym początku, zrobić Enhancement z przykładowym kodem:
If sy-tcode = 'FB01' and BKPF-BUKRS is initial.
GET PARAMETER ID 'BUK' field 'LV_BUKRS'.
if sy-subrc eq 0.
bkpf-bukrs = lv_bukrs.
endif.
endif.
marek.turczynski
Posty: 213
Rejestracja: czw lip 10, 2014 7:53 pm
Has thanked: 21 times
Been thanked: 258 times

Re: JPK - jednolity plik kontrolny w SAP

Post autor: marek.turczynski »

Od noty 2442751 pole REINDAT jest oficjalnie wspierane dla PL, także enhancement nie jest już dobrym pomysłem - najlepiej zgłosić błąd do supportu SAP - teraz będą musieli się zająć tym tematem. I wydadzą notkę dla wszystkich :)

Opisywałem to w tym wątku:
viewtopic.php?f=7&t=7009&start=15
Marek Turczyński
ODPOWIEDZ