JPK - jednolity plik kontrolny w SAP

W tym dziale znajdują się posty z zakresu modułów finansowych systemu SAP...
PawelW
Posty: 185
Rejestracja: pn sty 02, 2017 2:19 pm
Has thanked: 55 times
Been thanked: 51 times

Re: JPK - jednolity plik kontrolny w SAP

Post autor: PawelW »

Zgłosiliśmy. Dam znać jak się sprawa skończy :)
RKISIEL
Posty: 581
Rejestracja: pn lut 14, 2011 9:10 pm
Has thanked: 421 times
Been thanked: 262 times

Re: JPK - jednolity plik kontrolny w SAP

Post autor: RKISIEL »

Akarin pisze: pn lip 17, 2017 12:14 pm (...)teraz będą musieli się zająć tym tematem. I wydadzą notkę dla wszystkich :)
Mój guru w PW zawsze mówił "(...) waszym zadaniem jest myśleć, myśleć, myśleć i działać. Publicystykę zostawmy politykom i sprzedawcom - Wy musicie być po prostu skuteczni..."
I tak mi zostało... nie będę lepszym murarzem od murarza i lepszym stolarzem od stolarza...
Rafał Kisiel
PawelW
Posty: 185
Rejestracja: pn sty 02, 2017 2:19 pm
Has thanked: 55 times
Been thanked: 51 times

Re: JPK - jednolity plik kontrolny w SAP

Post autor: PawelW »

Mam dla Was ciekawostkę odnośnie pola REINDAT w FB01. Otóż jest ono widoczne po wgraniu tych wszystkich not, tylko nie na samym początku :)

Jak wiadomo, FB01 krzyczy od samego początku o rodzaj dokumentu, jakieś daty, klucz księgowania, konto. Po wprowadzeniu pierwszej pozycji i kliknięciu przycisku z górkami, pole jest tam wyświetlane. Jest ono również widoczne podczas księgowania dokumentu z referencją.
FB01.png
FB01.png (25.3 KiB) Przejrzano 2013 razy
Jak widać, zanim SAP wyświetli to pole, sprawdza masę innych rzeczy. Mogliście więc po prostu nie zauważyć, że to działa ;) I nawet nie dostałem tego info od Supportu SAP tylko zauważył to jeden z moich użytkowników ;)

Pozdrawiam.
marek.turczynski
Posty: 213
Rejestracja: czw lip 10, 2014 7:53 pm
Has thanked: 21 times
Been thanked: 258 times

Re: JPK - jednolity plik kontrolny w SAP

Post autor: marek.turczynski »

To widziałem, ale nie każdy wchodzi w przegląd dokumentu podczas księgowania a i w ewentualnych nagraniach LSMW lepiej mieć je na pierwszym planie.
Marek Turczyński
PawelW
Posty: 185
Rejestracja: pn sty 02, 2017 2:19 pm
Has thanked: 55 times
Been thanked: 51 times

Re: JPK - jednolity plik kontrolny w SAP

Post autor: PawelW »

Po kilku burzliwych wymianach zdań z OSS podzielę się z Wami tym czego się dowiedziałem na temat REINDAT - generalnie nie zrobią ;)

Cała odpowiedź sprowadza się do tego, że jeśli to pole byłoby widoczne od samego początku, to ktoś mógłby po wprowadzeniu w nie wartości, zmienić JG na taką, dla której nie powinno się ono wyświetlać. Jak zrozumiałem, parametr o którym wspomniał Akarin (bkpf-bukrs) jest ustawiany w momencie, kiedy wymagane pola są już wprowadzone i zatwierdzone (na ekranie są pokazane jako wyszarzone - nie do zmiany). Jeśli jednostka gospodarcza jest już 'zatwierdzona' (pole BUKRS jest wyszarzone) to REINDAT staje się wszędzie widoczne - w symulacji, w podglądzie, w tworzeniu dokumentu z referencją. Dla Czech podobno działa to tak samo.

Jak przytoczony przykład jest skrajny, bo nikt nie będzie specjalnie zmieniał jednostki gospodarczej, żeby sobie odsłonić pole, które nie ma dla niego, żadnego zastosowania. Już nie mówię tutaj nawet o uprawnieniach. No ale niech im będzie. Jest w tym jakaś logika. FB01 nie działa tak jak np FB60, że JG trzeba ustawić w pierwszej kolejności i nie da się tego zmienić.

Pozdrawiam
Paweł
marek.turczynski
Posty: 213
Rejestracja: czw lip 10, 2014 7:53 pm
Has thanked: 21 times
Been thanked: 258 times

Re: JPK - jednolity plik kontrolny w SAP

Post autor: marek.turczynski »

Mam nadzieje, ze nie zakończyłeś ticketa - to rozumowanie SAP jest ok, ale tylko do pewnego punktu. Na ekranie są w stanie zarządzać eventami, czyli mogą obsłużyć zmianę JG. Wtedy mogą dostosować pola na ekranie wprowadzania jeszcze raz. Tutaj musieliby dorzucić kilka linijek więcej kodu po prostu (w innym miejscu niż wskazane wcześniej przeze mnie ). Na Twoim miejscu bym dalej brnął w temat, im nie wolno odpuszczać, aż nie padnie ostateczne zdanie z działu developmentu w Niemczech.
Marek Turczyński
PawelW
Posty: 185
Rejestracja: pn sty 02, 2017 2:19 pm
Has thanked: 55 times
Been thanked: 51 times

Re: JPK - jednolity plik kontrolny w SAP

Post autor: PawelW »

Oczywiście, że ticketa jeszcze nie zamknąłem. Zamierzam jeszcze się z nimi chwilę poprzepychać.
PawelW
Posty: 185
Rejestracja: pn sty 02, 2017 2:19 pm
Has thanked: 55 times
Been thanked: 51 times

Re: JPK - jednolity plik kontrolny w SAP

Post autor: PawelW »

Podsumowując:
  • Rozwiązanie było konsultowane z użytkownikami w Czechach i Polsce
  • Jestem pierwszym (!?), który im to zgłasza i nikt przede mną nie miał z tym problemu.
Nie wiem ile w tym jest prawdy. Nie zrobią.
tabee
Posty: 77
Rejestracja: pt mar 05, 2010 11:30 am
Has thanked: 1 time
Been thanked: 30 times

Re: JPK - jednolity plik kontrolny w SAP

Post autor: tabee »

W zeszłym roku OSS odpisał w sprawie RENDAT :

"We intend to introduce BKPF-REINDAT in future for Poland, but currently is supported for CZ only.
The “Invoice Receipt Date” is not available for Polish customers in general, however it is available in standard system: BKPF-REINDAT (Invoice receipt date). You should choose the one that is most appropriate in your system."

Nie wiem jak to wygląda teraz, czy REINDAT został uwzględniony przez SAP w supporcie dla Polski. Jeżeli temat dalej wygląda jak w odpowiedzi powyżej i otrzymali zgłoszenie do OSS od polskiego klienta to słabo to widzę.
Z drugiej strony kilka lat temu zgłaszałem do OSS temat związany z VAT Pro Rata. W odpowiedzi otrzymałem, że to rozwiązanie nie jest supportowane dla Polski. Ten sam temat został zgłoszony do OSS przez bardzo dużego polskiego klienta i co ..... dało się. Chwilę to trwało, ale SAP przygotował poprawkę.
PawelW
Posty: 185
Rejestracja: pn sty 02, 2017 2:19 pm
Has thanked: 55 times
Been thanked: 51 times

Re: JPK - jednolity plik kontrolny w SAP

Post autor: PawelW »

Na początku całej przygody z JPK pole REINDAT było rzeczywiście supportowane tylko dla Czech. Ale tak jak wyżej pisał Akarin, od noty 2442751 jest wspierane również dla Polski. Z resztą korzysta z niego JPK starter solution.
tabee
Posty: 77
Rejestracja: pt mar 05, 2010 11:30 am
Has thanked: 1 time
Been thanked: 30 times

Re: JPK - jednolity plik kontrolny w SAP

Post autor: tabee »

Dzieki za info odnośnie noty. Widać niezbyt pilnie przeglądałem forum i OSS :-). W rozwiązaniach dla JPK, ktore uruchamiałem nie wykorzystywaliśmy z różnych względów REINDAT, stąd nie był to priorytet.
PawelW
Posty: 185
Rejestracja: pn sty 02, 2017 2:19 pm
Has thanked: 55 times
Been thanked: 51 times

Re: JPK - jednolity plik kontrolny w SAP

Post autor: PawelW »

Spoko. Akurat teraz się trochę uspokoiło z notami związanymi z JPK, ale wychodziłe tego naprawdę sporo. :)
RKISIEL
Posty: 581
Rejestracja: pn lut 14, 2011 9:10 pm
Has thanked: 421 times
Been thanked: 262 times

Re: JPK - jednolity plik kontrolny w SAP

Post autor: RKISIEL »

PawelW pisze: śr sie 02, 2017 11:00 am Na początku całej przygody z JPK pole REINDAT było rzeczywiście supportowane tylko dla Czech. Ale tak jak wyżej pisał Akarin, od noty 2442751 jest wspierane również dla Polski. Z resztą korzysta z niego JPK starter solution.
Cześć wszystkim.
To jest właśnie temat dla Polskiej Grupy Użytkowników SAP.
Wiem, że truizm ale dla mnie jest to ważny problem. Mam na rozkładzie 54 JG i znowu ich przybywa - teraz 16k użytkowników.
Temat daty otrzymania i co za tym idzie "całego pokłosia" to temat ważny.

Z poważaniem.
Rafał Kisiel
dominik.tylczynski
Posty: 8307
Rejestracja: wt kwie 03, 2007 4:05 pm
Has thanked: 1911 times
Been thanked: 1471 times
Kontakt:

Re: JPK - jednolity plik kontrolny w SAP

Post autor: dominik.tylczynski »

RKISIEL pisze: pn sie 07, 2017 10:25 pm
PawelW pisze: śr sie 02, 2017 11:00 am Na początku całej przygody z JPK pole REINDAT było rzeczywiście supportowane tylko dla Czech. Ale tak jak wyżej pisał Akarin, od noty 2442751 jest wspierane również dla Polski. Z resztą korzysta z niego JPK starter solution.
Cześć wszystkim.
To jest właśnie temat dla Polskiej Grupy Użytkowników SAP.
Wiem, że truizm ale dla mnie jest to ważny problem. Mam na rozkładzie 54 JG i znowu ich przybywa - teraz 16k użytkowników.
Temat daty otrzymania i co za tym idzie "całego pokłosia" to temat ważny.

Z poważaniem.
Właśnie w celu zbierania takich tematów na stronie Polskiej Grupy Użytkowników SAP są fora dyskusyjne: https://sapusers.pl/forums/ Wiem z całą pewnością, że SAP Polska potrzebuje jasnego, skonsolidowanego głosu klientów w Polsce, który ułatwiłby i wsparł rozwój systemu w zakresie lokalnych wymogów.
Jaga13
Posty: 25
Rejestracja: sob cze 06, 2009 1:30 pm
Has thanked: 4 times

Re: JPK - jednolity plik kontrolny w SAP

Post autor: Jaga13 »

Mam pytanie dot. pliku JPK VAT, który jest eksportowany do Ministerstwa, co trzeba zmienić w sap aby ostatecznym pliku wysyłanym do Ministerstwa kwoty dotyczące sprzedaży były bez znaku "-", a korekty z "-"? czy ktoś ma podobny problem?
ODPOWIEDZ