JPK - jednolity plik kontrolny w SAP

W tym dziale znajdują się posty z zakresu modułów finansowych systemu SAP...
Jaga13
Posty: 25
Rejestracja: sob cze 06, 2009 1:30 pm
Has thanked: 4 times

Re: JPK - jednolity plik kontrolny w SAP

Post autor: Jaga13 »

Mam pytanie dot. pliku JPK VAT, który jest eksportowany do Ministerstwa, co trzeba zmienić w sap aby ostatecznym pliku wysyłanym do Ministerstwa kwoty dotyczące sprzedaży były bez znaku "-", a korekty z "-"? czy ktoś ma podobny problem?
kusito
Posty: 82
Rejestracja: wt maja 24, 2016 5:23 pm
Has thanked: 8 times
Been thanked: 40 times

Re: JPK - jednolity plik kontrolny w SAP

Post autor: kusito »

Witam

Jest nowa wersja JPK_VAT - czy ktoś znalazł opis zmian wersji 3? poprzednio był dokument Broszura-JPK_VAT(2).pdf a tym razem nie moge na niego trafić, po zmianach na stronach nic nie mogę odnaleźć:)
marcinszeski
Posty: 31
Rejestracja: wt mar 24, 2009 10:12 am
Has thanked: 1 time

Re: JPK - jednolity plik kontrolny w SAP

Post autor: marcinszeski »

Cześć,
Z tego co się orientuję opublikowano tylko xsd, też szukam pdf'a. może jeszcze nie są pewni czy nic się nie zmieni i dokumentację z opisem wrzucą gdy się upewnią co się zmieniło :D

pozdr.
mikas
Posty: 360
Rejestracja: pn mar 14, 2016 1:55 pm
Has thanked: 147 times
Been thanked: 24 times

Re: JPK - jednolity plik kontrolny w SAP

Post autor: mikas »

karol.dabrowski pisze:
Pierwszy JPK VAT wysłany. W naszym przypadku zrzut z raportu RFIDPL06 + program w C# przetwarzający na XML i wysyłający na bramkę. JPk wysłany wieczorem, UPO przyszło rano.
Trochę odgrzeję ten temat. Ponieważ z różnych względów temat JPK jest u nas "skomplikowany" :roll: (jest robiony, ale to co miesiąc jakaś ręczna rzeźba ... ) to chciałem spróbować wykonać to tym sposobem.
Jednak po uruchomieniu tego raportu otrzymuję pusty wynik. W sensie nie ma żadnych kwot, raport ma nagłówek firmy, ale jest pusty.
Podaje tylko JG, rok i Date deklaracji podatkowej. Reszta jest nie zaznaczona.
Coś robię źle ?

Dzięki z góry za podpowiedzi, pozdrawiam, Michał
LUKASS
Posty: 10
Rejestracja: pt maja 18, 2018 11:59 am
Has thanked: 1 time
Been thanked: 7 times

Re: JPK - jednolity plik kontrolny w SAP

Post autor: LUKASS »

I pojawiła się nowa struktura JPK_VAT, wg rozporządzenia obowiązywać będzie od 1 kwietnia 2020 dla dużych firm, od 1 lipca 2020 dla wszystkich pozostałych.

Struktura:
https://www.podatki.gov.pl/media/5402/s ... -_v1-0.xsd
wojtas7
Posty: 1057
Rejestracja: pt mar 14, 2008 12:51 pm
Has thanked: 71 times
Been thanked: 313 times

Re: JPK - jednolity plik kontrolny w SAP

Post autor: wojtas7 »

LUKASS
Posty: 10
Rejestracja: pt maja 18, 2018 11:59 am
Has thanked: 1 time
Been thanked: 7 times

Re: JPK - jednolity plik kontrolny w SAP

Post autor: LUKASS »

Faktycznie artykuł ''infora'' odsyłał do innego miejsca, a tam zadana struktura jest jeszcze w części ''roboczej'' nie mniej po samej strukturze widać czego można się spodziewać i widać co MF uwzględniło po konsultacjach społecznych.

https://ksiegowosc.infor.pl/podatki/vat ... zenie.html
mikas
Posty: 360
Rejestracja: pn mar 14, 2016 1:55 pm
Has thanked: 147 times
Been thanked: 24 times

Re: JPK - jednolity plik kontrolny w SAP

Post autor: mikas »

Mam pytanie leżące pewno "u podstaw" JPK ... Ale ... Z jakich tabel, mogę wyciągnąć głównie dane finansowe ? Na pewno BSEG, ale też pewno BSIS/BSAS. LFA1 jeśli chodzi o dane kontrahentów. Ale jeszcze jakieś ?
Próbuję zrobić coś samemu pod HANĄ i dlatego dopytuję ...

dzięki z góry, pozdrawiam, Michał
mikas
Posty: 360
Rejestracja: pn mar 14, 2016 1:55 pm
Has thanked: 147 times
Been thanked: 24 times

Re: JPK - jednolity plik kontrolny w SAP

Post autor: mikas »

mikas pisze: czw lis 28, 2019 12:07 pm Mam pytanie leżące pewno "u podstaw" JPK ... Ale ... Z jakich tabel, mogę wyciągnąć głównie dane finansowe ? Na pewno BSEG, BKPF, ale też pewno BSIS/BSAS. LFA1 jeśli chodzi o dane kontrahentów. Ale jeszcze jakieś ?
Próbuję zrobić coś samemu pod HANĄ i dlatego dopytuję ...

dzięki z góry, pozdrawiam, Michał
mikas
Posty: 360
Rejestracja: pn mar 14, 2016 1:55 pm
Has thanked: 147 times
Been thanked: 24 times

Re: JPK - jednolity plik kontrolny w SAP

Post autor: mikas »

Cześć

Czy w waszych firmach podjęto już próby / testy dostosowania JPK do nowych wymagań od 01.04 ?
Wystarczyły zmiany dotychczasowego mechanizmu, czy była to praca od nowa ?

Możecie mi powiedzieć, bez wdawania się w szczegóły, jaki był rząd wielkości kwoty za wdrożenie tego mechanizmu ... ?

dzięki, pozdrawiam, Michał
RKISIEL
Posty: 581
Rejestracja: pn lut 14, 2011 9:10 pm
Has thanked: 421 times
Been thanked: 262 times

Re: JPK - jednolity plik kontrolny w SAP

Post autor: RKISIEL »

Cześć,
Podjęto - część podobna lecz jak porównasz struktury to jest inna i już...
Konfiguracja też musi być inna niż w JPK_VAT - zobacz zmianę struktur K_* no i dojdzie P_* czyli deklaracja.
No i wycofano OO więc też musisz zmienić konfiguracją dla kodów VAT.

Nie znam kwoty ale wiem jaki jest potrzebny skład zespołu (bo to mam) i nakład pracy:
- ludzie z wizją i lubiący wyzwania oraz niebojący się wziąć "na klatę" odpowiedzialności za projekt/realizację;
- bardzo dobry zespół doradców podatkowych
- bardzo dobry analityk finansowy/IT
- świetny architekt IT
- najlepszy z możliwych zespół wykonawczy (ABAPer z wiedzą i elastycznością, remodeling on-line)
- odpowiedzialny zespół testerów
-....
Ja to mam u siebie i zrobimy to sami bo po analizie rozwiązań rynkowych to firmy, które zrobiły dobrze JPK już umarły jako podmioty a inne prezentują tylko szkice z możliwością dopasowania do wymagań klienta...
Wiele firm chcących być soft-hause zrobiły proste szkielety opierające na rozwiązaniach zapowiadanych przez SAP - one są ułomne już w fazie koncepcji - zakładają, że cała sprzedaż jest w SD i faktury do paragonów to też tylko w SD (dokument "FP") .
I jeszcze wiele innych niuansów...
Klient wymaga abym najpierw rejestr VAT (S_ALR_87012357 - Wstępna deklaracja VAT) dostosował do nowych wymagań bo chce mieć go zgodnego z ewidencją w VDEK - SAP pozostawił nam furtki czyli kolumny dla użytkownika + BADI FI_TAX_BADI_011-FI_TAX_BADI_016 gdzie możemy sami dostosować rejestr do naszych/klenta wymagań.
RaV
Rafał Kisiel
wojtas7
Posty: 1057
Rejestracja: pt mar 14, 2008 12:51 pm
Has thanked: 71 times
Been thanked: 313 times

Re: JPK - jednolity plik kontrolny w SAP

Post autor: wojtas7 »

Jesteś pewien że firmy z dobrym JPK już umarły? Mam jeden przykład czegoś całkowicie przeciwnego z Wrocławia. I żeby nie było - ich soft jest całkowicie napisany od nowa, nie bazuje na notach sapowych.
mikas
Posty: 360
Rejestracja: pn mar 14, 2016 1:55 pm
Has thanked: 147 times
Been thanked: 24 times

Re: JPK - jednolity plik kontrolny w SAP

Post autor: mikas »

RKISIEL - zadroszczę ... My nic w sumie z tego nie mamy ... :( Ale zadroszczę też całkiem serio pracy w firmie gdzie masz takie zasoby ...

wojtas7 - trochę też mam takie poczucie, wiem, ze przykład powyżej jest idealny i zakładam, że najlepszy, ale też myślę że da się zrobić pewne minimum przy użyciu gotowych rozwiązań ... Tylko, ze moze byś jakoś, nie jakość ...

pozdrawiam, Michał
RKISIEL
Posty: 581
Rejestracja: pn lut 14, 2011 9:10 pm
Has thanked: 421 times
Been thanked: 262 times

Re: JPK - jednolity plik kontrolny w SAP

Post autor: RKISIEL »

Cześć,
Znacie moją historię m.in. z wątku "SAP wolnej chwili" i wiecie, że nie ufam obrazkom.

Jestem w tym wieku, że nie muszę już sadzić drzew, budować domów i płodzić synów.
Więc nie szukałem zarobku (tego już od dawna nie muszę) ale wyzwań - to dała mi obecna firma.
Kiedyś marzyłem o takich warunkach - myślałem, że tylko w NibyLandii a tu... JEST.
Wyniki mamy takie (Zespół), że jesteśmy najlepszym niekomercyjnym zespołem w Polsce.
Oprócz tego (sporo wysiłku z naszej strony - konsultantów SAP) aby być na bieżąco z wymaganiami prawno/podatkowymi.
Zdobyliśmy zaufanie biznesu i mentorów podatkowych, księgowych etc. - staliśmy się partnerami a nie tylko adminami.
Przy VDEK spędziliśmy ok 200h na spotkaniach, analizie i tworzeniu specyfikacji rozwiązania - skład jest modelowy tak jak napisałem.
Czy uda się? Moją dewizą jest zawsze oddawać projekt przed terminem, może uda się...
RaV
Rafał Kisiel
RKISIEL
Posty: 581
Rejestracja: pn lut 14, 2011 9:10 pm
Has thanked: 421 times
Been thanked: 262 times

Re: JPK - jednolity plik kontrolny w SAP

Post autor: RKISIEL »

mikas pisze: wt lut 11, 2020 3:09 pm Cześć

Czy w waszych firmach podjęto już próby / testy dostosowania JPK do nowych wymagań od 01.04 ?
Wystarczyły zmiany dotychczasowego mechanizmu, czy była to praca od nowa ?

Możecie mi powiedzieć, bez wdawania się w szczegóły, jaki był rząd wielkości kwoty za wdrożenie tego mechanizmu ... ?

dzięki, pozdrawiam, Michał
Cześć,
Zatrudnili mnie dla stworzenia zespołu z wielu wybitnych osobowości - zajęło i to 2(dwa :idea: ) lata. Te osoby świetnie znały swoje moduły ale nic poza tym. Gdy uznałem, że są gotowi to powstało modelowe wdrożenie :D
Z takim Zespołem to mogę "lód na rzece orać"
RaV
Rafał Kisiel
ODPOWIEDZ