JPK - jednolity plik kontrolny w SAP

W tym dziale znajdują się posty z zakresu modułów finansowych systemu SAP...
ODPOWIEDZ
mikas
Posty: 360
Rejestracja: pn mar 14, 2016 1:55 pm
Has thanked: 147 times
Been thanked: 24 times

Re: JPK - jednolity plik kontrolny w SAP

Post autor: mikas »

Brnąc dalej w nowy JPK V7, widzę, że są tam teraz pozycje GTU - oznaczenia dostaw towarów i usług. Jak to "wychwytujecie" u siebie ? Czy np. poprzez odpowiednie pole w danych podstawowych materiału/towaru sprzedawanego ?
Dzięki z góry za podpowiedzi.

pozdrawiam, Michał
RKISIEL
Posty: 583
Rejestracja: pn lut 14, 2011 9:10 pm
Has thanked: 421 times
Been thanked: 263 times

Re: JPK - jednolity plik kontrolny w SAP

Post autor: RKISIEL »

mikas pisze: śr lut 19, 2020 3:24 pm Brnąc dalej w nowy JPK V7, widzę, że są tam teraz pozycje GTU - oznaczenia dostaw towarów i usług. Jak to "wychwytujecie" u siebie ? Czy np. poprzez odpowiednie pole w danych podstawowych materiału/towaru sprzedawanego ?
Cześć,
To za mało - możesz mieć także sprzedaż realizowaną poza SD.
Łatwiej jest gdy sprzedaż(pozycja) wskazuje na właściwy kod VAT - i tak zrobiliśmy, uniwersalizm uniezależniony od źródła danych.
A kod VAT wskazuje na pozycję GTU - w sumie (po optymalizacji dla GK PGE) tylko 15 (taka specyfika zakresu) nowych kodów VAT.
Do ogarnięcia tabelą konfiguracji.
Trudniej będziesz miał dla TP - tu zależność nie jest bilansowa tj. powiązanie podatkowe (kapitałowe/osobowe) zależy od daty sprawozdawczości podatkowej w dokumencie czyli BKPF-VATDATE, też ogarnięte :)
Jeszcze trudniej - to dane teleadresowe i NIP partnera, muszą być takie jakie były w dacie wystawienia dokumentu, niezależnie co zmieniłeś: adres, NIP etc. też ogarnięte.
Najtrudniej jest dla rodzaju dokumentu "FP"- pracuję nad tym.
Biznes chce aby rejestr VAT był zgodny z ewidencją w JPK_V7*.
Dla faktur wystawionych w SAP do paragonów to nic trudnego ale trzeba pomyśleć o systemach zewnętrznych gdzie są one wystawiane.
Połączenie z rejestrem i ewidencją to niezłe wyzwanie zwłaszcza w zakresie sumowania. Też prawie dokończone...
W rejestrze VAT to po prostu właściwe implementacje właściwych BADI.
Rozwiązanie dla ewidencji VAT niewiele różni się od starego JPK_VAT, dochodzą nowe kolumny i włączenie faktur wystawionych do paragonów jeśli rejestr z kasy fiskalnej ewidencjonujesz jednym zapisem.
Z uwagi na dobrą specyfikację i znajomość tematu (patrz powyżej w wątku) i znakomity skład zespołu zbudujemy sami rozwiązanie.
RaV
Rafał Kisiel
mikas
Posty: 360
Rejestracja: pn mar 14, 2016 1:55 pm
Has thanked: 147 times
Been thanked: 24 times

Re: JPK - jednolity plik kontrolny w SAP

Post autor: mikas »

RKISIEL pisze: czw lut 20, 2020 12:06 am Łatwiej jest gdy sprzedaż(pozycja) wskazuje na właściwy kod VAT - i tak zrobiliśmy, uniwersalizm uniezależniony od źródła danych.
A kod VAT wskazuje na pozycję GTU - w sumie (po optymalizacji dla GK PGE) tylko 15 (taka specyfika zakresu) nowych kodów VAT.
Poddaliśmy ten pomysł naszemu konsultantowi i uważa, ze w ten sposób nie dałoby się tego zrobić ...

jeśli jedna z pozycji oznaczać będzie jakieś urządzenie elektroniczne, dla którego występuje obowiązek wprowadzenia oznaczenia grupy „06”a dodatkowo sprzedaliśmy usługę transportową to przy tej fakturze w pliku JPK_VAT powinno pojawić się oznaczenie grupy „13” i w JPK powinniśmy pokazać ten dokument z dwoma znacznikami GTU06 oraz GTU13.
I teraz jeśli dodatkowo transakcja byłaby z podmiotem powiązanym to pojawia się nam dodatkowy znacznik TP w sekcji procedury..


Mógłbyś wytłumaczyć mi szerzej Twój pomysł ? Bo mam poczucie, że też bym poszedł w tym kierunku, tylko za słaby jestem w tych kwestiach by móc to merytorycznie uzasadnić ... :oops:

dzięki, pozdrawiam, Michał
RKISIEL
Posty: 583
Rejestracja: pn lut 14, 2011 9:10 pm
Has thanked: 421 times
Been thanked: 263 times

Re: JPK - jednolity plik kontrolny w SAP

Post autor: RKISIEL »

mikas pisze: czw lut 20, 2020 9:49 am
RKISIEL pisze: czw lut 20, 2020 12:06 am Łatwiej jest gdy sprzedaż(pozycja) wskazuje na właściwy kod VAT - i tak zrobiliśmy, uniwersalizm uniezależniony od źródła danych.
A kod VAT wskazuje na pozycję GTU - w sumie (po optymalizacji dla GK PGE) tylko 15 (taka specyfika zakresu) nowych kodów VAT.
Poddaliśmy ten pomysł naszemu konsultantowi i uważa, ze w ten sposób nie dałoby się tego zrobić ...

jeśli jedna z pozycji oznaczać będzie jakieś urządzenie elektroniczne, dla którego występuje obowiązek wprowadzenia oznaczenia grupy „06”a dodatkowo sprzedaliśmy usługę transportową to przy tej fakturze w pliku JPK_VAT powinno pojawić się oznaczenie grupy „13” i w JPK powinniśmy pokazać ten dokument z dwoma znacznikami GTU06 oraz GTU13.
I teraz jeśli dodatkowo transakcja byłaby z podmiotem powiązanym to pojawia się nam dodatkowy znacznik TP w sekcji procedury..


Mógłbyś wytłumaczyć mi szerzej Twój pomysł ? Bo mam poczucie, że też bym poszedł w tym kierunku, tylko za słaby jestem w tych kwestiach by móc to merytorycznie uzasadnić ... :oops:

dzięki, pozdrawiam, Michał
Cześć,
Kolejny konsultant, który nie rozumie konstrukcji VDEK dla ewidencji.
To są kolumny/wartości (w VDEK GTU_06 i GTU_013) rozłączne!!! Zgodnie a wytycznymi MF (i analizie doradców podatkowych mojej GK) jedna pozycja nie może/powinna wystąpić w wielu GTU bo wtedy mamy dysonans podatkowy.
Więc albo mi doradcy poszli "w nieznane" albo Twój konsultant "dorabia pi..ie uszy". Wybierz sam...
Kończymy realizację CU i WB dla Rejestru VAT i VDEK dla Grupy 38 największych spółek SP i nic nas nie zaskoczy :?:
RaV.
Rafał Kisiel
RKISIEL
Posty: 583
Rejestracja: pn lut 14, 2011 9:10 pm
Has thanked: 421 times
Been thanked: 263 times

Re: JPK - jednolity plik kontrolny w SAP

Post autor: RKISIEL »

Dalsza część w oddzielnym wątku viewtopic.php?p=32974#p32974
Rafał
Rafał Kisiel
PawelW
Posty: 185
Rejestracja: pn sty 02, 2017 2:19 pm
Has thanked: 55 times
Been thanked: 51 times

Re: JPK - jednolity plik kontrolny w SAP

Post autor: PawelW »

Zadam taki trywialne pytanie. Mamy stronę test-e-dokumenty.mf.gov.pl do testowania JPK. Jak się z tego korzysta? Mogę tam jakoś wrzucić plik wygenerowany przez SAP? Bo oczywiście na stronie MF nie znalazłem żadnej instrukcji...
wojtas7
Posty: 1058
Rejestracja: pt mar 14, 2008 12:51 pm
Has thanked: 71 times
Been thanked: 313 times

Re: JPK - jednolity plik kontrolny w SAP

Post autor: wojtas7 »

Dawno już nie jestem w temacie, ale o ile pamiętam, to "testowanie" pliku XML z JPK polega po prostu na walidacji (cały szereg kontroli poprawności danych) - możesz do tego użyć jakiegoś walidatora po prostu, albo programu /darmowego chyba/ Madaru i podobnych. Ale jeśli masz na myśli "testowanie" pliku, że urząd skarbowy powie, że dany plik jest OK (np. że NIPy istnieją czy dobrze są policzone podatki) to raczej wątpię że takie narzędzie jest dostępne.
PawelW
Posty: 185
Rejestracja: pn sty 02, 2017 2:19 pm
Has thanked: 55 times
Been thanked: 51 times

Re: JPK - jednolity plik kontrolny w SAP

Post autor: PawelW »

Dzięki za odpowiedź. Bardziej chodzi mi o walidację poprawności struktury, czy wszystkie pola są uzupełnione prawidłowo itd. W tym temacie jestem trochę zielony :)
sajmon
Posty: 299
Rejestracja: pt lut 01, 2008 8:51 pm
Has thanked: 24 times
Been thanked: 28 times

Re: JPK - jednolity plik kontrolny w SAP

Post autor: sajmon »

Jak wrzucisz plik w Klienta JPK https://e-mikrofirma.mf.gov.pl/jpk-client to od razu masz sprawdzenie pliku pod względem merytorycznym i semantycznym. Możesz również wyświetlić błędy w których są wierszach i co jest do poprawy
Załączniki
jpk.jpg
jpk.jpg (212.09 KiB) Przejrzano 2037 razy
jpk2.jpg
jpk2.jpg (215.86 KiB) Przejrzano 2037 razy
RKISIEL
Posty: 583
Rejestracja: pn lut 14, 2011 9:10 pm
Has thanked: 421 times
Been thanked: 263 times

Re: JPK - jednolity plik kontrolny w SAP

Post autor: RKISIEL »

Cześć,
Poprawność pliku XML możesz zrobić również za pomocą Excela - nauczyły mnie tego księgowe :shock:
Ściągasz ze strony MF schemy i zapisujesz je do jakiegoś katalogu, odpalasz Excela, przechodzisz do zakładki "Deweloper" i w części XML wybierasz źródło. Wciskasz opcję "Mapy XML..." dodajesz schemę dla określonego pliku XML (KR, WB, VAT, MAG, FA). W oknie "Źródło XML" wyświetli się mapa, chwytasz za nagłówek mapy i przeciągasz ją do komórki A1.W zakładce "Deweloper" w części "XML" aktywny jest przycisk "Właściwości mapy" - po wybraniu zaznacz opcję "Sprawdzenie poprawności danych według schematu przy imporcie i eksporcie".
Po wybraniu opcji "Import" i wskazaniu pliku XML jest on weryfikowany tak jak w https://e-mikrofirma.mf.gov.pl/jpk-client
Rafał Kisiel
ODPOWIEDZ