JPK - jednolity plik kontrolny w SAP

W tym dziale znajdują się posty z zakresu modułów finansowych systemu SAP...
ODPOWIEDZ
dominik.tylczynski
Posty: 8350
Rejestracja: wt kwie 03, 2007 4:05 pm
Has thanked: 1922 times
Been thanked: 1476 times
Kontakt:

Re: JPK - jednolity plik kontrolny w SAP

Post autor: dominik.tylczynski »

bartoszpralat pisze:w przeciwnym przypadku nie wyobrażam sobie aby jakiś klient płacił od teraz SAPowi maintenance ...
Będą płacić. Położą uszy po sobie (ręce po szwach) i będą płacić, tak jak dotąd płacą. Obawiam się, że to jest smutna prawda i brak umiejętności czy chęci dochodzenia swoich praw.
leopard
Posty: 18
Rejestracja: czw cze 21, 2007 10:22 am
Been thanked: 3 times

Re: JPK - jednolity plik kontrolny w SAP

Post autor: leopard »

Zrobiłem dziś testy techniczne z wygenerowanie przykładowego, dużego pliku XML dla JPK_KR i zapis na serwerze aplikacji. Dużego - ok 8GB. Wygenerowałem struktury zgodne z plikiem XSD dla JPK_KR i napełniłem losowymi danymi w pętli. Przekonwertowałem tabelę na XML i zapisałem na serwer aplikacji. Oczywiście tabela wewnętrzna tej wielkości zrobiła od razu short dumpa :)… Zrobiłem więc to samo doklejając w kolejnych pętlach, po kolei sekcje XML –wtedy skomplikowało się to i to bardzo. Doklejałem po kolei dane związane z nagłówkiem potem po kolei trzy tabele partiami po 1000 pozycji i sekcje związane z zakończeniem i sumami kontrolnymi. Przy czym np. dane dziennika i kont w rzeczywistym modelu trzeba by było dwa razy wybierać selectem i to najlepiej ze wstępnie przygotowanej tabeli przejściowej by się nie rozjechało. Wszystko to robiłem tylko na danych losowych ale wyprodukowałem dość duży plik i tu nie spodziewam się ograniczeń. W rzeczywistym rozwiązaniu widziałbym to jako zrzut najpierw do tabeli przejściowej, a dopiero potem dopiero oddzielnym programem – zrzut do pliku na serwer aplikacji. Do tabeli przejściowej można by było zrzucać dane z innych systemów Kluczowa rzecz i ta najtrudniejsza to przygotowanie, mapowanie i sklejanie danych. I to wszystko x 6… Całe przedsięwzięcie wydaje się ogromne. Sporo przy tym pracy koncepcyjnej więc postawiłbym na gotowe rozwiązanie, gdyż jest to intensywna praca dla większego zespołu.

A SAP Polska po raz kolejny raz po prostu nie popisał się. To już nie jest ten SAP Polska co 10-15 lat temu.
Artur Machaj
dominik.tylczynski
Posty: 8350
Rejestracja: wt kwie 03, 2007 4:05 pm
Has thanked: 1922 times
Been thanked: 1476 times
Kontakt:

Re: JPK - jednolity plik kontrolny w SAP

Post autor: dominik.tylczynski »

Bardzo cenne informacje. Dzięki.

A SAP Polska zlał temat licząc, że się temat da przeczekać i rozwiąże się jakoś sam.

Sent using Tapatalk
karol.dabrowski
Posty: 192
Rejestracja: śr cze 11, 2014 3:10 pm
Has thanked: 58 times
Been thanked: 27 times

Re: JPK - jednolity plik kontrolny w SAP

Post autor: karol.dabrowski »

Dla mnie sytuacja jest o tyle groteskowa, że ogromna firma jaką jest SAP nie potrafi zorganizować zespołu by zaprojektować rozwiązanie w obrębie własnego systemu podczas gdy firmy trzecie już mają prototypy przynajmniej lub tworzą gotowe rozwiązania które zaraz będą sprzedawać. Czyli nie jest to niemożliwe łamane przez nieosiągalne!
Ale mniemam że chodzi jak zwykle o finanse - skoro SAP nie zarobi na rozwiązaniu dla JPK tylko ma na sobie odczucie że musi to dać za darmo to po co się wysilać ...
A może zwrócić się do centrali w DE z tym problemem?

Pozdrawiam
dominik.tylczynski
Posty: 8350
Rejestracja: wt kwie 03, 2007 4:05 pm
Has thanked: 1922 times
Been thanked: 1476 times
Kontakt:

Re: JPK - jednolity plik kontrolny w SAP

Post autor: dominik.tylczynski »

Tyle że SAP zarabia cały czas pobierając opłatę maintenance. Nieprawdaż?

Sent using Tapatalk
marcinszeski
Posty: 31
Rejestracja: wt mar 24, 2009 10:12 am
Has thanked: 1 time

Re: JPK - jednolity plik kontrolny w SAP

Post autor: marcinszeski »

Z ciekawości użyłem kanału OSS, skoro z [email protected] już 'wszystko zostało wyciśnięte'. Niestety.

Pierwsza odpowiedź - skierowano mnie do not (na które sam się powoływałem)
Po przyciśnięciu w kolejnej odpowiedzi zostałem przeproszony, ale na dzień dzisiejszy nic więcej nie mogą mi powiedzieć, bo cały czas analizują temat.

W Meksyku przy podobnych wymogach SAP dostarczył podobno rozwiązanie od A do Z, tamtejsze władze nawet udostępniają bramkę testową dla plików. Fakt że temat jest rozwojowy ale to akurat efekt zmian w samym pliku.
Jak się orientuje w PL nie będzie opcji testu danych, nawet nie wiadomo jak zabezpieczyć dane w przypadku przekazania na nośniku - jeśli się mylę prośba o korektę..chętnie zanotuje.
dominik.tylczynski
Posty: 8350
Rejestracja: wt kwie 03, 2007 4:05 pm
Has thanked: 1922 times
Been thanked: 1476 times
Kontakt:

Re: JPK - jednolity plik kontrolny w SAP

Post autor: dominik.tylczynski »

Obawiam się, że się nie mylisz...

Sent using Tapatalk
marcinszeski
Posty: 31
Rejestracja: wt mar 24, 2009 10:12 am
Has thanked: 1 time

Re: JPK - jednolity plik kontrolny w SAP

Post autor: marcinszeski »

SAP PL zamierza ok 25.04 wypuścić nowe informacje odnośnie zakresu 'pakietu startowego', to jedyne info które udało mi się uzyskać.


Odnośnie testowania już wygenerowanego pliku, jest światełko w tunelu..
"Do 1 lipca ministerstwo finansów wskaże bezpłatne narzędzie, które pozwoli na walidację JPK wysyłanego przez podatnika do urzędu skarbowego" - poinformował Oleśniewicz.

Cały tekst: http://wyborcza.pl/1,91446,19886311,mf- ... z469os9GOE
Doris
Posty: 44
Rejestracja: sob lut 14, 2009 4:29 pm
Has thanked: 1 time

Re: JPK - jednolity plik kontrolny w SAP

Post autor: Doris »

Witam,

My mamy problem, ponieważ jeden z naszych systemów jest na release 600 ale SP17 podczas gdy zgodnie z notą OSS wymagany jest SP18.
Czy ktoś z Was ma taki problem?
Wysłałam maila na [email protected] z zapytaniem czy będzie możliwe wprowadzenie rozwiązania dla JPK tylko przez implementację odpowiednich not a nie całego suport package.
Otrzymałam wymijającą odpowiedź: "As it is written on note there is required SP18. Future technical question pls send via Support System".

Pozdrawiam,
Dorota
marek.turczynski
Posty: 213
Rejestracja: czw lip 10, 2014 7:53 pm
Has thanked: 21 times
Been thanked: 258 times

Re: JPK - jednolity plik kontrolny w SAP

Post autor: marek.turczynski »

Z tego co się dowiedziałem (wydaje mi się, że ktoś o tym już wspominał kilka stron wcześniej) to SAP chce wzorować rozwiązanie na działającym już rozwiązaniu z Portugalii, które jest całkiem nieźle opisane w notach serwisowych:
1860026 - RPFIEU_SAFT Solution : Report Note
1972297 - Documentation for report RPFIEU_SAFT for Portugal

Te noty mogą okazać się przydatne - oczywiście rozwiązanie nie będzie 1:1, ale zawsze to baza do analizy tego co SAP może aktualnie dostarczyć.
Marek Turczyński
marcinszeski
Posty: 31
Rejestracja: wt mar 24, 2009 10:12 am
Has thanked: 1 time

Re: JPK - jednolity plik kontrolny w SAP

Post autor: marcinszeski »

Doris pisze:...My mamy problem, ponieważ jeden z naszych systemów jest na release 600 ale SP17 podczas gdy zgodnie z notą OSS wymagany jest SP18...
Mam podobny problem u jednego z klientów (dotyczy innej wersji niż Twoja, ale również SP jest niższy).
Z tego co się orientuje to SAP nie zamierza wspierać niższych wersji, mimo że w inicjalnej wersji noty o JPK pisali wyłącznie o minimalnym releasie, w kwietniu dodali info o minimalnych wymaganiach odnośnie SP..

W/g mnie Poza upgrade'm będzie ciężko wybrnąć,, pytanie tylko brzmi czy warto to robić akurat teraz, dla celu JPK( skoro zakres dostarczonego rozwiązania SAP może mocno rozczarować ) czy dłubać własne rozwiązanie od A do Z. :?
Osobiście idę w stornę upgrade'u do minimalnego poziomu SP, aby ograniczyć impakt.
Doris
Posty: 44
Rejestracja: sob lut 14, 2009 4:29 pm
Has thanked: 1 time

Re: JPK - jednolity plik kontrolny w SAP

Post autor: Doris »

Zalogowałam na to zgłoszenie przez OSS ponieważ dostałam następującą odpowiedź z SAP Polska na mojego drugiego maila:
Pls send this question via support system. Then it will be directly send to development center. SAF-T for Poland is prepared by one of SAP development Center (not locally in Poland).
Sorry but we are not able to solve your problem locally.

U nas upgrade do SP18 wiąże się z regression testing w każdym module i nikt nie ma ochoty teraz tego robić:(

Pozdrawiam

Dorota
marcinszeski
Posty: 31
Rejestracja: wt mar 24, 2009 10:12 am
Has thanked: 1 time

Re: JPK - jednolity plik kontrolny w SAP

Post autor: marcinszeski »

Jeszcze świeże:
2307471 - FAQ - Starter solution SAF-T for Poland (JPK)

Doris - pkt. 11 i 12 w temacie ale mnie to nie uspakaja bo w przykładzie użyto: SAP_APPL 60403 (czyli SP03) więc niby w scopie, ale nota 2304519 wskazuje już, że owszem rozwiązanie obejmie SAP_APPL 604, ale dopiero od SP07.

Kluczowe jest więc o jakim wysiłku mowa:
The minimum SP level indicated is merely an SAP recommendation. In case a customer does not fulfill those requirements as recommended, additional effort when implementing our Starter Solution may be required.

Macie jakieś domysły?
wojtas7
Posty: 1061
Rejestracja: pt mar 14, 2008 12:51 pm
Has thanked: 71 times
Been thanked: 315 times

Re: JPK - jednolity plik kontrolny w SAP

Post autor: wojtas7 »

Moim zdaniem chcą się zabezpieczyć oferując niepełne rozwiązanie, np. załadują dane tylko do tabel, ale przeczytać je i zapisać do XML będziemy musieli sobie sami.
wojtas7
Posty: 1061
Rejestracja: pt mar 14, 2008 12:51 pm
Has thanked: 71 times
Been thanked: 315 times

Re: JPK - jednolity plik kontrolny w SAP

Post autor: wojtas7 »

marcinszeski pisze:Jeszcze świeże:
2307471 - FAQ - Starter solution SAF-T for Poland (JPK)
ja mam komunikat "Document is not released".
ODPOWIEDZ