Nowa Jednostka Gospodarcza

W tym dziale znajdują się posty z zakresu modułów finansowych systemu SAP...
ODPOWIEDZ
mikas
Posty: 360
Rejestracja: pn mar 14, 2016 1:55 pm
Has thanked: 147 times
Been thanked: 24 times

Nowa Jednostka Gospodarcza

Post autor: mikas »

Cześć

Mam sytuację, że mamy już założoną jedną jednostkę gospodarczą w firmie, teraz chcemy założyć drugą. Co prawda pewno firma wdrożeniowa to zrobi, ale chcielibyśmy spróbować to sami. Mamy mandant testowy, tam byśmy pokombinowali i jakby było ok, to poszedł by transport na produkcję.
Jest to trudne zadanie, to są jakieś określone transakcje ?
Z góry dziękuję za podpowiedzi gdzie tego szukać, od czego zacząć ?

pozdrawiam, Michał
wojtas7
Posty: 1060
Rejestracja: pt mar 14, 2008 12:51 pm
Has thanked: 71 times
Been thanked: 314 times

Re: Nowa Jednostka Gospodarcza

Post autor: wojtas7 »

Założyć jednostkę gospodarczą to jest chwila moment. Ale czy za tym nie idą procesy, dokumenty księgowe, sprzedażowe itd - wszystko zależy co oprócz samej jednostki trzeba skonfigurować?

Ogólnie jeśli zadajesz w taki sposób pytanie to rada może być jedna - celem nauki na systemie sandbox możecie spróbować, ale produkcyjnie nie róbcie tego sami.
mikas
Posty: 360
Rejestracja: pn mar 14, 2016 1:55 pm
Has thanked: 147 times
Been thanked: 24 times

Re: Nowa Jednostka Gospodarcza

Post autor: mikas »

Tak, chcę skonfigurować kompleksowo. Czyli nie tylko samą JG, ale także wszystko co dalej za tym idzie.
Ale rozumiem, że to jest w sumie już kompletna konfiguracja systemu, a tego się nie da opisać w jednym poście ;)
Na razie chciałem zacząć od samej JG, jakie są transakcje do tego ?

Z góry dziękuję za info, pozdrawiam, Michał
Dziadek
Posty: 130
Rejestracja: pn maja 16, 2016 12:19 pm
Has thanked: 25 times
Been thanked: 71 times

Re: Nowa Jednostka Gospodarcza

Post autor: Dziadek »

Pytanie jakby troche dziwne. :roll:

Sama jednostkę gospodarczą zakładasz w OBY6, ale to jakby nic nie da - tam jest tylko kilka podstawowych parametrów. Jeśli chcesz na niej pracować to trzeba praktycznie skonfigurować cały system pod to - czyli tak, nie da się tego opisać w jednym poście. :mrgreen:

Jeśli ta nowa jednostka jest podobna to tej pierwszej, to najlepiej ją skopiować (EC01) - wtedy kopiuje się też większość tabel konfiguracyjnych, ale i tak to wszystko trzeba później posprawdzać i dostrugać. Czyli nowy projekt po prostu - od kilku dni do kilku tygodni.

Reasumując - sorry że tak porównam, ale zadajesz pytanie typu: mam już jeden dom, jak wybudować drugi w jeden dzień? :wink:
wojtas7
Posty: 1060
Rejestracja: pt mar 14, 2008 12:51 pm
Has thanked: 71 times
Been thanked: 314 times

Re: Nowa Jednostka Gospodarcza

Post autor: wojtas7 »

Porównanie nad wyraz trafne :-) A do tego ten poprzedni dom zbudowała ekipa budowlana, a teraz chcemy go zbudować sami, ale pojęcia nie mamy o budowlance ;-)
dominik.tylczynski
Posty: 8348
Rejestracja: wt kwie 03, 2007 4:05 pm
Has thanked: 1921 times
Been thanked: 1475 times
Kontakt:

Re: Nowa Jednostka Gospodarcza

Post autor: dominik.tylczynski »

To prawda. Dom można skopiować tylko kto podłączy wszystkie instalacje?


Sent from my iPhone using Tapatalk
wojtas7
Posty: 1060
Rejestracja: pt mar 14, 2008 12:51 pm
Has thanked: 71 times
Been thanked: 314 times

Re: Nowa Jednostka Gospodarcza

Post autor: wojtas7 »

Czytam ponownie tego posta i tak się zastanawiam, po co mi w projekcie kilkadziesiąt osób, programistów, konsultantów, użytkowników kluczowych, skoro można jednostkę gospodarczą sobie skopiować i trach, gotowe :-)
Dziadek
Posty: 130
Rejestracja: pn maja 16, 2016 12:19 pm
Has thanked: 25 times
Been thanked: 71 times

Re: Nowa Jednostka Gospodarcza

Post autor: Dziadek »

haha, o tym samym pomyślałem :lol:

Pracowałem raz w firmie, gdzie Pan Prezes po zakupie R/3 był zszokowany, że trzeba jeszcze wydać drugie tyle kasy na projekt wdrożeniowy. On był przekonany, że system instaluje sie z płytki CD tak jak Windowsa, coś tam poklika i na następny dzień działa. Zanim zostało mu to wytłumaczone i to zrozumiał w końcu, to przez pewien okres rozpowiadał wszędzie , że został przez SAP Polska oszukany po prostu :mrgreen:

W innej firmie pewna Pani Dyrektor chciała zatrudnić mnie do wdrożenia kilku modułów na umowe zlecenia tylko na 1 miesiąc, twierdząc że to powinno wystarczyć bo to drogi i dobry system, więc wszystko na pewno bedzie dobrze działać :mrgreen:
mikas
Posty: 360
Rejestracja: pn mar 14, 2016 1:55 pm
Has thanked: 147 times
Been thanked: 24 times

Re: Nowa Jednostka Gospodarcza

Post autor: mikas »

Jasne. Wszystko do mnie dociera :)
Po prostu drążę temat, żeby zdobyć jak najwięcej wiedzy.
Dzięki wszystkim za odzew.

pozdrawiam, Michał
Portisch
Posty: 101
Rejestracja: wt sty 06, 2009 1:23 pm
Lokalizacja: Wrocław
Been thanked: 6 times
Kontakt:

Re: Nowa Jednostka Gospodarcza

Post autor: Portisch »

Napisałeś - jedna JG jest założona, chcesz założyć drugą.

Jeżeli nowa JG ma działać we wszystkich obszarach FI, MM, SD itd.. co do logiki biznesowej tak samo jak założona już w systemie JG, to mając wiedzę o konfiguracji wdrożonych modułów u Ciebie w systemie, można podglądając ustawienia wdrożonej już JG, założyć nową.
Potrzeba sporo wiedzy biznesowej oraz wiedzy o konfiguracji poszczególnych modułów.
PS
U nas jest kilkadziesiąt jednostek gospodarczych skonfigurowanych w systemie.
Dariusz
wojtas7
Posty: 1060
Rejestracja: pt mar 14, 2008 12:51 pm
Has thanked: 71 times
Been thanked: 314 times

Re: Nowa Jednostka Gospodarcza

Post autor: wojtas7 »

No jeśli mamy po prostu mieć skopiowane wszystkie procesy biznesowe z jednej jednostki gospodarczej do drugiej, to w sumie zadanie staje się prostsze/wykonalne - ale w takim razie po co ta jednostka gospodarcza? Nowe company code to pewnie inne procesy, przepływy dokumentów, towarów itd a to wszystko to nowy projekt.
dominik.tylczynski
Posty: 8348
Rejestracja: wt kwie 03, 2007 4:05 pm
Has thanked: 1921 times
Been thanked: 1475 times
Kontakt:

Re: Nowa Jednostka Gospodarcza

Post autor: dominik.tylczynski »

wojtas7 pisze: pt sty 20, 2017 1:45 pm No jeśli mamy po prostu mieć skopiowane wszystkie procesy biznesowe z jednej jednostki gospodarczej do drugiej, to w sumie zadanie staje się prostsze/wykonalne - ale w takim razie po co ta jednostka gospodarcza? Nowe company code to pewnie inne procesy, przepływy dokumentów, towarów itd a to wszystko to nowy projekt.
Ostatnio miałem projekt, gdzie firma zbudowała od zera nową fabrykę/zakład. Ten zakład to formalnie oddzielna spółka. Właśnie tutaj przydało się skopiowanie 1:1 jednostki gospodarczej oraz zakładu - procesy w tej nowej fabryce są takie same jak w już istniejących. Różnice w procesach np. konstrukcji wyrobów czy sposobie produkcji są opisane na poziomie danych podstawowych tj. BOM i routing.
RKISIEL
Posty: 583
Rejestracja: pn lut 14, 2011 9:10 pm
Has thanked: 421 times
Been thanked: 263 times

Re: Nowa Jednostka Gospodarcza

Post autor: RKISIEL »

Cześć,
Wiem, że wracam do "starego" tematu ale miałem utworzyć 9(dziewięć) JG na wzór wzorcowej - taka "robota głupiego", odpalanie EC++ i tyle...
Oczywiście potem "dokrętki" i już... Kopiowanie KKG/odbiorców/dostawców [F(K/D/S)15], dostosowanie w [X(K/D)01], jakieś tabele Z* łączące kontrahentów z zadaniami. Wszystko to na wczoraj...Takie firmy "kadłubki". Po prostu zdarza się :x
W CO/HR... więcej roboty bo tam już nie ma automatyzmu.
Rafał Kisiel
grzecot
Posty: 49
Rejestracja: czw lip 06, 2017 8:25 am
Been thanked: 28 times

Re: Nowa Jednostka Gospodarcza

Post autor: grzecot »

Nie ma czegoś takiego jak kopia konfiguracji kontrolingu do nowej jednostki gospodarczej. Są wspólne transakcje oraz ewentualnie podobne niektóre obiekty np. jak MPK o nazwie Zarząd ale sam model rozliczenia kosztów powinien być unikalny. Oczywiście domyślnym założeniem jest, że wymagania raportowe mają za zadanie w sposób zgodny z rzeczywistością odzwierciedlać naturę oraz pochodzenie kosztów. Jeżeli nie to już insza inszość.
RKISIEL
Posty: 583
Rejestracja: pn lut 14, 2011 9:10 pm
Has thanked: 421 times
Been thanked: 263 times

Re: Nowa Jednostka Gospodarcza

Post autor: RKISIEL »

grzecot pisze: pn sty 29, 2018 12:27 pm Nie ma czegoś takiego jak kopia konfiguracji kontrolingu do nowej jednostki gospodarczej. .
Wiem i tłumaczę często, że kopia JG ale w wybranych zakresach- dla CO/IMPS to zupełnie inna bajka, nie tykam innych modułów bo tam też wszystko może zależeć od elementów spoza finansów... Roll-out często dotyczy tylko danych podstawowych.
I po to stworzyli transakcje EC01, F(S/K/D)15 :)
Rafał Kisiel
ODPOWIEDZ