Split payment

W tym dziale znajdują się posty z zakresu modułów finansowych systemu SAP...
ODPOWIEDZ
kusito
Posty: 82
Rejestracja: wt maja 24, 2016 5:23 pm
Has thanked: 8 times
Been thanked: 40 times

Re: Split payment

Post autor: kusito »

@RKISIEL, dzięki za wnikliwą i wielowymiarowa analizę.

Przyglądam się planowanym zmianom w Split Payment już od dawna. Kilka kwestii zostało już wyjaśnionych i doprecyzowanych. Jestem w kontakcie z technikami z kilku banków, widziałem prezentacje udostępniane klientom. Z tego wszystkie wyłania się całkiem pozytywny obraz. Myślę, że z technicznego punktu widzenia nie taki diabeł straszny. W przypadku SAP SP dotknie następujące obszary:
1. Płatności automatyczne F110

Zgodzę się z Rafałem, że najlepiej będzie założyć dedykowaną formę płatności i przypisać określonym dostawcą. Dodatkowo trzeba będzie zmodyfikować ELIXIR-O na potrzeby SP. Z informacji z banków widać, że wybrali oni metodę strukturyzacji tytułu przelewu. Np. w PKOBP ma wyglądać następująco:
/VAT/-kwota VAT-/IDC/-nrNIP/INV/-nr-fv/TXT/-dowolny-tekst
W PKOBP dodatkową informacją ma być „53"- przelew Split Payment zamiast standardowego „51”. Reszta pól zgodna z ELIXIR-0

Kwestie problematyczne:
-VAT – kwota VAT nie istnieje w jako pole dostępne do dodania w dmee, konieczny exit.
- NIP – teoretycznie można w DMEE znaleźć takie pole w standardzie (chyba bezpieczniej exit umożliwiający wybór z różnych pól)

Rozliczenia w F110 bez zmian.

Tutaj nie wiem dlaczego Rafał wspomina o walidacjach, sprzężeniu rachunków VAT, zakresach operacji, rozliczeniach. Co do zasady – całą robotę zrobią banki w tle.
Nie słyszałem o nowym formacie przelewu np. ELIXIR-S – podobno to jest trudne w praktyce do zrealizowania, ale może coś się zmieniło.

2. Wyciągi bankowe – mt940

Z informacji bankowych wynika, że dla każdego przelewu SP pojawią się dwa wiersze:
- dla kwoty VAT (nowość)
- dla kwoty brutto (tak jak do tej pory)

Z tego wynika, że rozliczenie FV i przelewu będzie bez zmian. Pojawi się nowa operacja dla kwoty VAT. Wg mnie należy zaksięgować ją na konto a’la środki w drodze lub konto KG dedykowane dla rachunku w VAT w zależności od tego czy rachunki VAT będą miały samodzielny byt (czyli też wyciągi) czy tylko charakter pomocniczy.

3. Raportowanie płatności
W zależności od firm trudno przewidzieć. Wyciągi będą zawierać dodatkowe wiersze więc myślę ze da się z tego coś zrobić.

Banki zastrzegają w swoich materiałach, że ich rozwiązania nie są jeszcze zakończone więc mogą podlegać zmianom. Całkowicie pomijam kwestie poleceń zapłaty i innych specyficznych rozwiązań.
tgpl
Posty: 3
Rejestracja: czw paź 12, 2017 12:36 pm
Been thanked: 1 time

Re: Split payment

Post autor: tgpl »

Zamiast podpinać exity w drzewie DMEE można po prostu wykorzystać event 06 w OBPM3 i wypełnić pola fpayhx-zref* odpowiednimi wartościami, a następnie użyć je w drzewie. Ten sam mechanizm będzie można wykorzystać w formacie Elixir, CGI XML (tam mamy nawet segment Tax, w którym może być informacja o kwocie VAT (inna sprawa, czy banki będą potrafiły ten segment wykorzystać)) itd.
Jeśli chodzi o wyciągi bankowe, w przypadku gdy płatności PLN realizowane są z wykorzystaniem zleceń płatniczych, rozliczenie automatyczne w przypadku rozbicia kwoty na dwa rachunki wcale nie będzie takie proste. Ale na pewno coś da się wykombinować. Najłatwiej by było, gdyby bank w szczegółach transakcji przesyłał z powrotem kwotę VAT w płatności. W przypadku formatu camt.053 jest kilka pól, które banki mogłyby w tym celu wykorzystać.
piwowart
Posty: 8
Rejestracja: czw sty 11, 2018 12:45 pm
Has thanked: 1 time
Been thanked: 3 times

Re: Split payment

Post autor: piwowart »

Witam

Z tego co się dzisiaj dowiedziałem z prezentacji od PEKAO to:
Płatności wychodzące muszą być robione per faktura (1 faktura = 1 przelew)
Na przelewie dodatkowo należy w odpowiednim polu podać kwotę VAT i NIP odbiorcy
Przelew zostanie zrealizowany jedną operacją z rachunku podstawowego (całą kwota) i w całej kwocie brutto wpłynie na rachunek podstawowy odbiorcy.
Dodatkowo bank przeleje na rachunek podstawowy płatnika kwotę VATu z rachunku VAT (o ile będą środki na tym rachunku)
Dodatkowo u odbiorcy płatności bank pomniejszy rachunek podstawowy o kwotę VATu.

Tak więc całość dotycząca VATu będzie po stronie banku i będą to dodatkowe pozycje na wyciągu.
Wydaje mi się że w SAP trzeba będzie tylko ten VAT na rachunku podstawowym wrzucić w środki pieniężne w drodze i tyle.

Moje pytanie. Jakie pole można wykorzystać do podania na pozycji brutto dodatkowej informacji o kwotcie VAT?
U nas w Firmie na pozycjach brutto księgowanych przez dostawców nie ma informacji ile to VAT.
Gdzie wpisać ten VAT by był widoczny z MIR i później w FI?
kusito
Posty: 82
Rejestracja: wt maja 24, 2016 5:23 pm
Has thanked: 8 times
Been thanked: 40 times

Re: Split payment

Post autor: kusito »

Witam,

czy ktoś z Was otrzymał z jakiegoś banku zatwierdzoną struktrę przelewu dla Split Paymentu?
Ja nie. Do tej pory informacje z banków są w mniej wiecej takie:
- pracujemy
- mamy niezatwiedzoną struktrę
- ooo już uchwalili ustawe;)

Wydaje mi się, że wciąż trwaja intensywne uslatenia w ramach banków i nic oficialnie nie wiadomo.

Z SAP otrzymałem taka informacje:
My responsible colleagues on the Next Level Support are already working on the solution for the Split payment.
Please check the portals for updated information periodically and the launchpad if the new notes are available.

For updated information please follow these portals:
https://launchpad.support.sap.com/#/sol ... Order=desc
http://service.sap.com Poland
dominik.tylczynski
Posty: 8350
Rejestracja: wt kwie 03, 2007 4:05 pm
Has thanked: 1922 times
Been thanked: 1476 times
Kontakt:

Re: Split payment

Post autor: dominik.tylczynski »

Zebranie wymagań dot. płatności podzielonej / split payment

Polska Grupa Użytkowników SAP: Analiza wymagań płatności podzielonej (split payment) w SAP ERP

:!: Włączmy się w tę inicjatywę – to jest nasza szansa na przedstawienie oczekiwań polskich klientów SAP dot. split payment i wypracowanie jak najlepszego rozwiązania w standardzie SAP :!:
dominik.tylczynski
Posty: 8350
Rejestracja: wt kwie 03, 2007 4:05 pm
Has thanked: 1922 times
Been thanked: 1476 times
Kontakt:

Re: Split payment

Post autor: dominik.tylczynski »

Jeszcze ciepła nota 2607042 - VAT split payment mechanism in Poland
Zatem coś się dzieje w temacie :)
piwowart
Posty: 8
Rejestracja: czw sty 11, 2018 12:45 pm
Has thanked: 1 time
Been thanked: 3 times

Re: Split payment

Post autor: piwowart »

Oglądałem ostatnio prezentacje firmy BCC i ich rozwiązania dot. split payment.
Wyglądało to tak, że pobierają kwotę VAT z pozycji dokumentu księgowanej na KG 26* (czyli VATu)
Mi się to nie podobało bo niekiedy pozycja dokumentu jest przeksięgowywana (kwota brutto) i wtedy takowy dokument nie zawiera już pozycji z kwotą VATu.

Macie jakieś pomysły gdzie na pozycji dokumentu FI można wprowadzić oprócz kwoty brutto również kwotę VAT?
Tak aby to było na jednej pozycji a nie w kilku pozycjach?
kusito
Posty: 82
Rejestracja: wt maja 24, 2016 5:23 pm
Has thanked: 8 times
Been thanked: 40 times

Re: Split payment

Post autor: kusito »

Itelligence przygotowuje rozwiązanie bazujące na pobieraniu danych bezpośrednio z BSET za pomocą exita w DMEE- obsługa płatności częściowych itp.
Kobala
Posty: 2
Rejestracja: wt mar 06, 2018 10:23 am

Re: Split payment

Post autor: Kobala »

SAP podał w nocie, że dostarczy PL_Elixir-0 dla Split Paymnet.
Z jakim rozszerzeniem SAP dostarcza obecnie ELIXIR-0 (.txt, .csv, .xml)?
tgpl
Posty: 3
Rejestracja: czw paź 12, 2017 12:36 pm
Been thanked: 1 time

Re: Split payment

Post autor: tgpl »

Kobala pisze: wt mar 06, 2018 10:55 am SAP podał w nocie, że dostarczy PL_Elixir-0 dla Split Paymnet.
Z jakim rozszerzeniem SAP dostarcza obecnie ELIXIR-0 (.txt, .csv, .xml)?
xml - format do importu w DMEE.
Często używa się z'owych kopii, więc ten format, który dostarczy SAP będzie można potraktować jako wzorzec, żeby "przeszczepić" odpowiednie fragmenty dot. split payment do używanych formatów.
Dziadek
Posty: 131
Rejestracja: pn maja 16, 2016 12:19 pm
Has thanked: 25 times
Been thanked: 71 times

Re: Split payment

Post autor: Dziadek »

Wczoraj byłem na prezentacji ING w tym temacie. Poniżej kilka ważniejszych informacji:
- generalnie działa to jak wirus - niby jest dobrowolne, ale jak chociaż jeden klient zpłaci nam tą metodą, to bank ma obowiązek zaksięgować część płatności na osobne konto VAT i już zostajemy zarażeni, bo wiadomo z tego konta nie możemy już robić zwykłych przelewów.
- nie będzie żadnego nowego formatu dla przelewów, dla elixiru tworzymy tak jak dotyczczas jeden przelew na kwotę brutto, ale z kodem transakcji "53", a kwotę VAT i pozostałe informacje wymagane przez ustawe podajemy w tytule płatności w odpowiednim stringu.
- bank nie ma obowiązku sprawdzania i walidacji poprawności przelewów split payment
- dozwolony jeden przelew na jedną fakturę
- dozwolone przelewy tylko w walucie PLN
- jeśli chcemy zapłacić zaliczkę tą metodą musimy wczesniej wystawić fakture zaliczkową (nr faktury jako pole obowiązkowe w tytule przelewu)
- z punktu widzenia banku konto VAT jest tylko kontem "technicznym" - banki nie mają nawet obowiązku generowania dla tych kont wyciągów, choć na prośbę klientów mogą to robić
- przy założeniu braku wyciągu dla konta VAT, to na wyciagu z rachunku podstawowego będą więc dla każdego przelewu dwie operacje: przelew kwoty brutto na/z konto kontrahenta oraz automatyczne przeksięgowanie kwoty VAT na konto techniczne "VAT" (to chyba dobre rozwiązanie , bo nie będzie problemów z rozliczaniem pozycji na kontrahentach). Dla obu tych operacji zostaną zdefiniowane dwa nowe kody operacji bankowych dla wyciągów elektronicznych.
Mug
Posty: 11
Rejestracja: pt kwie 29, 2016 2:35 pm
Has thanked: 2 times
Been thanked: 2 times

Re: Split payment

Post autor: Mug »

SAP dwa razy zmienił "planned delivery date" dla split paymentu, najpierw na 03.04.2018 a teraz w Legal Notifications stoi data 30.04.2018. Szkoda, że SAP nie stworzył dedykowanej SAP Jam Group dla tego projektu, zwykle tworzą tego typu grupy dla projektów fiskalnych w innych krajach Unii, w takim wypadku SAP odpowiada na pytania użytkowników i wszyscy członkowie grupy widzą te odpowiedzi. Nie wiem dlaczego Polska jest traktowana gorzej, trochę słabe jest przesuwanie terminu w ostatnim możliwym momencie, jak w takim wypadku zaplanować projekt wdrożenia?
sajmon
Posty: 299
Rejestracja: pt lut 01, 2008 8:51 pm
Has thanked: 24 times
Been thanked: 28 times

Re: Split payment

Post autor: sajmon »

SAP Note/KBA 2607042 is being updated.
dominik.tylczynski
Posty: 8350
Rejestracja: wt kwie 03, 2007 4:05 pm
Has thanked: 1922 times
Been thanked: 1476 times
Kontakt:

Re: Split payment

Post autor: dominik.tylczynski »

Mug pisze: śr kwie 04, 2018 9:14 am SAP dwa razy zmienił "planned delivery date" dla split paymentu, najpierw na 03.04.2018 a teraz w Legal Notifications stoi data 30.04.2018. Szkoda, że SAP nie stworzył dedykowanej SAP Jam Group dla tego projektu, zwykle tworzą tego typu grupy dla projektów fiskalnych w innych krajach Unii, w takim wypadku SAP odpowiada na pytania użytkowników i wszyscy członkowie grupy widzą te odpowiedzi. Nie wiem dlaczego Polska jest traktowana gorzej, trochę słabe jest przesuwanie terminu w ostatnim możliwym momencie, jak w takim wypadku zaplanować projekt wdrożenia?
Polska jest traktowana gorzej przede wszystkim dlatego, że klienci SAP się u nas nie organizują, nie rozmawiają i nie współpracują ze sobą. Nie wyrażają jednym głosem, jasno i głośno swoich potrzeb i oczekiwań. Temu służą grupy użytkowników SAP, a u nas Polska Grupa Użytkowników SAP
Samo kierownictwo firmy SAP Polska chce współpracować z nami - przykładem choćby jest ostatnia akcja zbierania wymagań dla split payment. Natomiast nie jesteśmy jeszcze dobrze zorganizowani - popatrzmy choćby na niemiecką, czy irlandzką grupę użytkowników SAP...
dominik.tylczynski
Posty: 8350
Rejestracja: wt kwie 03, 2007 4:05 pm
Has thanked: 1922 times
Been thanked: 1476 times
Kontakt:

Re: Split payment

Post autor: dominik.tylczynski »

ODPOWIEDZ