Split payment

W tym dziale znajdują się posty z zakresu modułów finansowych systemu SAP...
ODPOWIEDZ
Agndrew
Posty: 3
Rejestracja: wt lis 21, 2017 11:25 am
Has thanked: 1 time

Re: Split payment

Post autor: Agndrew »

Dziekuje.
PawelW
Posty: 185
Rejestracja: pn sty 02, 2017 2:19 pm
Has thanked: 55 times
Been thanked: 51 times

Re: Split payment

Post autor: PawelW »

Ja też będę to zgłaszał na OSS. Tylko chcę poczekać, aż nasi mędrcy to przyklepią. Znając życie, dopóki nie będzie przyklepane, SAP też się do roboty nie weźmie.
kusito
Posty: 82
Rejestracja: wt maja 24, 2016 5:23 pm
Has thanked: 8 times
Been thanked: 40 times

Re: Split payment

Post autor: kusito »

Banki idą w kierunku strukturyzacji opisu wg wymogów ustawy - niestety każdy bank może mieć inny pomysł.
kusito
Posty: 82
Rejestracja: wt maja 24, 2016 5:23 pm
Has thanked: 8 times
Been thanked: 40 times

Re: Split payment

Post autor: kusito »

Senat przesunał termin wejścia ustawy w życie na 01.07.2018 - czekamy na Sejm i Prezydenta. Zyskaliśmy czas;)
RKISIEL
Posty: 583
Rejestracja: pn lut 14, 2011 9:10 pm
Has thanked: 421 times
Been thanked: 263 times

Re: Split payment

Post autor: RKISIEL »

Pojawiła się nota OSS dla split payment realizowanego w wersji rumuńskiej - świeżutka, z 28.11.2017.
2538317 - VAT split payment mechanism in Romania
Rozwiązanie standardowe, czasami stosowane przez nas dla płatności wychodzących gdy dostawca wymagał aby kwota VAT wysyłana była na inny rachunek bankowy niż kwota bazowa. Niestety rozwiązanie nie spełnia wymogów obsługi SP w wydaniu polskim :?
Rafał Kisiel
PawelW
Posty: 185
Rejestracja: pn sty 02, 2017 2:19 pm
Has thanked: 55 times
Been thanked: 51 times

Re: Split payment

Post autor: PawelW »

Czy Wy wiecie może jak banki podejdą do tematu split payment? Mi się coś obiło o uszy, że z powodu małej ilości czasu będzie trzeba w tytule przelewu (?!) napisać jakąś formułkę i na tej podstawie bank zaksięguje to na konto VAT. Jak się pomylisz/ zrobisz literówkę to przelew zaksięguje się normalnie - na rachunek bieżący. Tak ma podobno działać mBank.

Z innych ciekawostek:
* Jednym przelewem będzie można zapłacić tylko jedną fakturę.
* Przelewy w walucie niż PLN nie będą możliwe do zrealizowania ze split payment
* Jeśli mamy rachunki VAT w różnych bankach, to przelewy pomiędzy nimi nie będą możliwe.
* Przelew na rachunek VAT będzie się odbywał "automatycznie" - nie będzie trzeba podawać numeru rachunku VAT na fakturze/ przelewie.
* Jak się pomylisz i na konto VAT przelejesz netto... przerąbane ;)
marek.turczynski
Posty: 213
Rejestracja: czw lip 10, 2014 7:53 pm
Has thanked: 21 times
Been thanked: 258 times

Re: Split payment

Post autor: marek.turczynski »

RKISIEL pisze: czw gru 14, 2017 5:18 pm Pojawiła się nota OSS dla split payment realizowanego w wersji rumuńskiej - świeżutka, z 28.11.2017.
2538317 - VAT split payment mechanism in Romania
Rozwiązanie standardowe, czasami stosowane przez nas dla płatności wychodzących gdy dostawca wymagał aby kwota VAT wysyłana była na inny rachunek bankowy niż kwota bazowa. Niestety rozwiązanie nie spełnia wymogów obsługi SP w wydaniu polskim :?
To rozwiązanie nie będzie dla nas przydatne, bo w Rumunii jest inne założenie. Tam mają być dwa osobne przelewy - jeden na VAT i jeden na netto.
U nas rozwiązanie jest, o dziwo, bardziej przemyślane - tj. w przelewie trzeba podać kwotę VAT i to wystarczy. Także w ogóle bym nie patrzył na to rumuńskie rozwiązanie.
To co SAP zaproponował dla Rumunii też nie jest idealne, bo praktycznie wymusza zaprzestanie korzystania z metody netto przy księgowaniu skonta (skonto księgowane przy fakturze, nie płatności).

Jako, że u nas przesunęli termin do 07.2018 miejmy nadzieję, że banki zrobią w miarę porządne rozwiązanie a nie rozwiązanie oparte na zasadzie: wpisz tekst z kwotą VAT i może to obsłużymy...
Marek Turczyński
RKISIEL
Posty: 583
Rejestracja: pn lut 14, 2011 9:10 pm
Has thanked: 421 times
Been thanked: 263 times

Re: Split payment

Post autor: RKISIEL »

Akarin pisze: ndz gru 17, 2017 5:26 pm
To rozwiązanie nie będzie dla nas przydatne, bo w Rumunii jest inne założenie. Tam mają być dwa osobne przelewy - jeden na VAT i jeden na netto.
U nas rozwiązanie jest, o dziwo, bardziej przemyślane - tj. w przelewie trzeba podać kwotę VAT i to wystarczy. Także w ogóle bym nie patrzył na to rumuńskie rozwiązanie.
Dzięki Akarin za uwagę o "bardziej przemyślanym rozwiązaniu" bo mimo ułatwień dla Rumunii - w Polsce jest łatwiej dla płatności wychodzących. Odrobiłem lekcje i w systemie edukacyjnym przerobiłem ścieżkę rumuńską i polską. Co do tej tezy (o wyższości polskiej wersji) to oczywiście dotyczy ona tylko płatności wychodzących. Po wielu spotkaniach z przedstawicielami jednostek w rodzaju Departamentów Skarbu i Podatków i po spotkaniach z przedstawicielami banków oraz przerobieniu płatności wychodzących i przychodzących (wersja rumuńska i polska) nasunęły się pewne wnioski - będą poniżej. Najbardziej "zarobione" będzie IT w bankach bo:
- w Rumunii jest prościej, bo kontrahent ma mieć jeden rachunek bankowy przeznaczony do VAT i o tym rachunku (numerze) musi powiadomić odbiorcę przed wystawieniem faktury i/lub w jej treści
- w Polsce nie wiemy czy spółka musi zgłosić rachunki uczestniczące w operacjach związanych z VAT czy są one tworzone ad hoc gdy pojawi się płatność SP. Nie znamy procedury zgłaszania (przez spółki) czy powiadamiania (przez banki) o utworzonym rachunku sprzężonym dla rachunku podstawowego. Więcej - mogę temu samemu dostawcy płacić "po uważaniu", raz SP a raz nie; płatność częściową "po staremu" a resztę jako SP :x
- operacja dla SP w banku też będzie skomplikowana - najpierw muszą obciążyć rachunek podstawowy (podmiotu zobowiązanego)i w zależności od sposobu płatności również rachunek VAT i przesłać do banku odbiorczego informację o rozdzieleniu kwoty (netto/VAT) - ze wskazaniem tylko rachunku podstawowego bo o rachunku VAT nikt nic nie wie więc nie można go wskazać bezpośrednio a tylko pośrednio .
- jeśli zasoby rachunku przeznaczonego do VAT nie pokrywają kwoty należności podatku to część pozostała obciąża rachunek podstawowy lecz dalsze procedowanie przelewu przez bank własny (do rachunku bankowego wierzyciela) nie ulega zmianie.

W SAP dla płatności wychodzących:
- Bank decyduje o regulowaniu należności VAT z odpowiedniego rachunku bankowego sprzężonego z rachunkiem bazowym.
Wysyłamy KND ze zleceniem płatniczym w kwocie brutto „X” PLN i otrzymujemy WB z rachunku podstawowego na kwotę „Y” PLN i kwotę z rachunku VAT na kwotę „Z” PLN – obydwie pozycje (w różnych WB) mają to samo zlecenie płatnicze. To nic innego niż dotychczasowe procedowanie - co pierwsze dostaniemy to rozlicza częściowo należność a następne finalizują rozliczenie. Problemem może być z tym, co zostało rozliczone i w jakiej wysokości, ale o tym świadczy rachunek powiązany z WB – do analizy potrzebne będą modyfikacje raportu dochodzenia i być może zapis w pozycjach dokumentów.
- Warunkiem koniecznym będzie utworzenie nowego rodzaju płatności.
- Ten warunek musi być powiązany nowym, otrzymanym z banku formatem i być oprogramowany, aby rozdzielić kwoty netto/brutto i VAT – tu są zmiany developerskie. Banki pracują nad formatem ELIKSIR_s, który będzie zgodny z wymaganiami ustawy o SP. Wśród nas jest wielu świetnych (ostatnia grupa artykułów - wow!) specjalistów od DMEE więc myślę, że jako Polska Grupa Użytkowników SAP (PGUS) rozwiążemy samodzielnie ten case... i tu liczę na wsparcie Grupy.
Musimy również otrzymać numery rachunków bankowych VAT sprzężonych z rachunkami bazowymi, aby móc to odpowiednio skonfigurować. Konieczne jest określenie zakresu operacji, jakie można wykonać na tych rachunkach (i KKG z nimi powiązanymi) - walidacje.

W SAP dla płatności przychodzących:
- Generalnie (zgodnie z notą SAP) nic nowego. Otrzymujemy informację o płatności należności z różnych WB i albo rozliczamy częściowo albo łącznie/całkowicie.
- uważać należy na określone warunki rozliczeń automatycznych określonych w t-code: OB74 a dla dostawców/odbiorców (t-code: OBIA i OBIB). Jeśli wszędzie wartość przypisania będzie przenoszona przez ZUONR to nie taki diabeł straszny :P

Generalnie to czekam na spotkania z bankami a nie z SAP. W 1Q 2018 będę spotykać się z przedstawicielami banków a w 2Q chcemy przystąpić do realizacji - chciałbym abyśmy zrobili to jako PGUS, takie rozwiązanie krajowe - co o tym sądzicie?
Rafał Kisiel
PawelW
Posty: 185
Rejestracja: pn sty 02, 2017 2:19 pm
Has thanked: 55 times
Been thanked: 51 times

Re: Split payment

Post autor: PawelW »

RKISIEL pisze: pn gru 18, 2017 8:19 pm - w Polsce nie wiemy czy spółka musi zgłosić rachunki uczestniczące w operacjach związanych z VAT czy są one tworzone ad hoc gdy pojawi się płatność SP. Nie znamy procedury zgłaszania (przez spółki) czy powiadamiania (przez banki) o utworzonym rachunku sprzężonym dla rachunku podstawowego. Więcej - mogę temu samemu dostawcy płacić "po uważaniu", raz SP a raz nie; płatność częściową "po staremu" a resztę jako SP :x
Rachunki VAT mają być tworzone automatycznie dla każdego przedsiębiorcy. Domyślnie jest to jeden rachunek VAT na bank. Czyli jeśli masz 3 rachunki bieżące, to i tak zostanie utworzony tylko jeden rachunek VAT. Możesz natomiast wnioskować o dodatkowe rachunki VAT. Wtedy będą one przypisane do konkretnego rachunku bieżącego.
RKISIEL pisze: pn gru 18, 2017 8:19 pm - operacja dla SP w banku też będzie skomplikowana - najpierw muszą obciążyć rachunek podstawowy (podmiotu zobowiązanego)i w zależności od sposobu płatności również rachunek VAT i przesłać do banku odbiorczego informację o rozdzieleniu kwoty (netto/VAT) - ze wskazaniem tylko rachunku podstawowego bo o rachunku VAT nikt nic nie wie więc nie można go wskazać bezpośrednio a tylko pośrednio
Będzie skomplikowana :) W skrajnym przypadku będą 3 przelewy - netto na rachunek bieżący oraz dwa na rachunek VAT (część z rachunku VAT, a część z bieżącego).
RKISIEL pisze: pn gru 18, 2017 8:19 pm - Bank decyduje o regulowaniu należności VAT z odpowiedniego rachunku bankowego sprzężonego z rachunkiem bazowym.
Wysyłamy KND ze zleceniem płatniczym w kwocie brutto „X” PLN i otrzymujemy WB z rachunku podstawowego na kwotę „Y” PLN i kwotę z rachunku VAT na kwotę „Z” PLN – obydwie pozycje (w różnych WB) mają to samo zlecenie płatnicze. To nic innego niż dotychczasowe procedowanie - co pierwsze dostaniemy to rozlicza częściowo należność a następne finalizują rozliczenie. Problemem może być z tym, co zostało rozliczone i w jakiej wysokości, ale o tym świadczy rachunek powiązany z WB – do analizy potrzebne będą modyfikacje raportu dochodzenia i być może zapis w pozycjach dokumentów.
Nie wydaje mi się, żeby był wielki problem z rozliczaniem. Jeden przelew split payment = jedna faktura. Po numerze zlecenia płatniczego, wszystko elegancko powinno się zejść do zera.
RKISIEL
Posty: 583
Rejestracja: pn lut 14, 2011 9:10 pm
Has thanked: 421 times
Been thanked: 263 times

Re: Split payment

Post autor: RKISIEL »

PawelW pisze: wt gru 19, 2017 9:41 am
Będzie skomplikowana :) W skrajnym przypadku będą 3 przelewy - netto na rachunek bieżący oraz dwa na rachunek VAT (część z rachunku VAT, a część z bieżącego).
Wieści z ostatnich szkoleń prowadzonych przez KIP (Krajowa Izba Podatkowa):
"(...)
  • W celu realizacji przelewu bank w pierwszej kolejności obciąża kwotą podatków od towarów i usług rachunek VAT nabywcy, a następnie obciąża jego rachunek rozliczeniowy zgodnie z komunikatem przelewu.
  • W przypadku braku środków na rachunku VAT, w celu realizacji przelewu, bank obciąża wyłącznie rachunek rozliczeniowy nabywcy ... kwotą ...brutto... w komunikacie przelewu
Jest wiele jeszcze punktów o dziwnym sposobie interpretacji (interpretacja oceniona materiałami szkoleniowymi) ale globalnie wynika, że będzie śmiesznie i/albo dziwnie. :o Dla wnikliwych materiały na priv.
A prywatnie to spokojnych Świąt :D
Rafał Kisiel
PawelW
Posty: 185
Rejestracja: pn sty 02, 2017 2:19 pm
Has thanked: 55 times
Been thanked: 51 times

Re: Split payment

Post autor: PawelW »

RKISIEL pisze: wt gru 19, 2017 8:45 pm
  • W przypadku braku środków na rachunku VAT, w celu realizacji przelewu, bank obciąża wyłącznie rachunek rozliczeniowy nabywcy ... kwotą ...brutto... w komunikacie przelewu
Moje info pochodziło ze szklenia prowadzonego przez Stowarzyszenie Księgowych w Polsce. Też byłem ostatnio na szkoleniu ;) Czyli będzie interesująco... aż strach się bać...
RKISIEL pisze: wt gru 19, 2017 8:45 pm Dla wnikliwych materiały na priv.
Ja chętnie poczytam ;)
dominik.tylczynski
Posty: 8326
Rejestracja: wt kwie 03, 2007 4:05 pm
Has thanked: 1915 times
Been thanked: 1474 times
Kontakt:

Re: Split payment

Post autor: dominik.tylczynski »

RKISIEL pisze: pn gru 18, 2017 8:19 pm Generalnie to czekam na spotkania z bankami a nie z SAP. W 1Q 2018 będę spotykać się z przedstawicielami banków a w 2Q chcemy przystąpić do realizacji - chciałbym abyśmy zrobili to jako PGUS, takie rozwiązanie krajowe - co o tym sądzicie?
Jak najbardziej możemy split payment opracować w ramach PGUS i udostępnić rozwiązanie członkom grupy np. przez Github. Proponowałem takie podejście jakiś czas temu. Współpracę od strony technicznej tj. projekt na Github, synchronizacja zmian, dystrybucja rozwiązania ogarnę. Potrzebny jest jeszcze lider merytoryczny przedsięwzięcia - finanse to nie jest moja mocna strona.
Oddzielną kwestią jest czy SAP zaakceptuje nasze rozwiązanie jako standard krajowy. Mogę oczywiście zaproponować SAP Polska nasze rozwiązanie kiedy już powstanie, ale nie jestem wstanie przewidzieć czy przejdzie przez sito korporacyjnych procedur SAP.
RKISIEL
Posty: 583
Rejestracja: pn lut 14, 2011 9:10 pm
Has thanked: 421 times
Been thanked: 263 times

Re: Split payment

Post autor: RKISIEL »

Dominiku,
Mam dobry zespół podatkowy z licencjonowanymi doradcami (+ prawnicy + Departament Skarbu) - merytorykę mogę wziąć na nasz zespół, wszak firma duża :D
PGE oczekuje, że wystąpimy wspólnie (jako członek PGUS) do SAP jeśli będzie taka potrzeba. Ja zapewnię wsparcie doradców i prawne (jeśli zajdzie taka potrzeba) - jesteśmy gotowi. Zamówiliśmy konsultacje z "macherami" w bankach - może utworzymy zespół w PGUS uczestniczący (zdalnie(Lync)/osobiście) w tych spotkaniach. Jako PGE bardzo chcielibyśmy aby spotkania objęły PGUS - taki wyznaczono mi cel :shock:
Rafał Kisiel
marek.turczynski
Posty: 213
Rejestracja: czw lip 10, 2014 7:53 pm
Has thanked: 21 times
Been thanked: 258 times

Re: Split payment

Post autor: marek.turczynski »

Dobry pomysł - mając wsparcie takiego zespołu i możliwość bezpośredniego uzgadniania z bankami z pewnością opracujemy lepsze rozwiązanie. Myślę, że wtedy my, jako społeczność SAP Users PL możemy zająć się stroną merytoryczno-techniczną w SAP (koncepcja rozwiązania) - chętnie podejmę sieę prowadzenia takiego zespołu.
Spotkania Lync/ Join.me czy jakiekolwiek inne - wystarczy, że uzgodnimy kiedy i jak.
Marek Turczyński
RKISIEL
Posty: 583
Rejestracja: pn lut 14, 2011 9:10 pm
Has thanked: 421 times
Been thanked: 263 times

Re: Split payment

Post autor: RKISIEL »

Akarin pisze: pt gru 22, 2017 9:33 am Myślę, że wtedy my, jako społeczność SAP Users PL możemy zająć się stroną merytoryczno-techniczną w SAP (koncepcja rozwiązania) - chętnie podejmę się prowadzenia takiego zespołu.
Spotkania Lync/ Join.me czy jakiekolwiek inne - wystarczy, że uzgodnimy kiedy i jak.
Dzięki, będę wdzięczny za wsparcie. Realizujemy jako PGUS i to jest fajne bo będzie to pierwszy projekt Grupy :D
Założenia: 1Q spotkania z bankami, 2Q realizacja.
Rafał Kisiel
ODPOWIEDZ