Split payment

W tym dziale znajdują się posty z zakresu modułów finansowych systemu SAP...
ODPOWIEDZ
RKISIEL
Posty: 583
Rejestracja: pn lut 14, 2011 9:10 pm
Has thanked: 422 times
Been thanked: 263 times

Split payment

Post autor: RKISIEL »

Cześć,

Czy ktoś próbował zmierzyć się z tym tematem?
Podobno nadejdzie od 01.01.2018.

Miłego wieczoru.
Rafał Kisiel
PawelW
Posty: 185
Rejestracja: pn sty 02, 2017 2:19 pm
Has thanked: 55 times
Been thanked: 51 times

Re: Split payment

Post autor: PawelW »

Rozumiem, że chodzi Ci o podzielenie płatności na kwotę netto i VAT. Nie jestem za bardzo na bieżąco z tematem, ale wydaje mi się, że nie ma jeszcze szczegółów jakby to miało dokładnie wyglądać. O ile się orientuję, są rozważane 2 warianty. Jeden automatyczny, czyli płacimy fakturę, a ona "jakoś" jest dzielona przez system bankowy i wpada osobno na VAT i osobno na drugie konto. Druga manualna czyli płatnik dzieli ręcznie płatność odpowiednie konta bankowe.
Takie rozwiązanie funkcjonuje zdaje się we Włoszech, Czechach i Turcji. SAP pewnie wypuścił jakieś noty, ale jeszcze ich nie czytałem :)

Pozdrawiam
Paweł W.
wojtas7
Posty: 1061
Rejestracja: pt mar 14, 2008 12:51 pm
Has thanked: 71 times
Been thanked: 314 times

Re: Split payment

Post autor: wojtas7 »

PawelW pisze: śr maja 24, 2017 12:09 pm SAP pewnie wypuścił jakieś noty, ale jeszcze ich nie czytałem :)
Ostatnimi czasy z tymi notami z SAP na zmieniające się w Polsce prawo to bywa kulawo :-)
dominik.tylczynski
Posty: 8350
Rejestracja: wt kwie 03, 2007 4:05 pm
Has thanked: 1921 times
Been thanked: 1476 times
Kontakt:

Re: Split payment

Post autor: dominik.tylczynski »

RKISIEL pisze: wt maja 23, 2017 10:30 pm Cześć,

Czy ktoś próbował zmierzyć się z tym tematem?
Podobno nadejdzie od 01.01.2018.

Miłego wieczoru.
A może warto zapytać bezpośrednio w SAP Polska? Not nie ma jeszcze żadnych, oficjalnej informacji również.
RKISIEL
Posty: 583
Rejestracja: pn lut 14, 2011 9:10 pm
Has thanked: 422 times
Been thanked: 263 times

Re: Split payment

Post autor: RKISIEL »

Cześć,
Próbowałem zbadać problem (czyli przepytać ludzi z SAP Polska) podczas wczorajszego SAP Executive Forum ale spełzło na niczym :x
W skrócie: brak wymagań ustawowych = brak działań.
Rafał Kisiel
dominik.tylczynski
Posty: 8350
Rejestracja: wt kwie 03, 2007 4:05 pm
Has thanked: 1921 times
Been thanked: 1476 times
Kontakt:

Re: Split payment

Post autor: dominik.tylczynski »

W sumie trudno się dziwić. Na miejscu producenta oprogramowania też bym oczekiwał jasnych wymagań prawnych. Tutaj raczej problem leży po stronie swawolnego prawodawcy, a nie SAP.
dominik.tylczynski
Posty: 8350
Rejestracja: wt kwie 03, 2007 4:05 pm
Has thanked: 1921 times
Been thanked: 1476 times
Kontakt:

Re: Split payment

Post autor: dominik.tylczynski »

A może to jest temat, którym powinna się zająć Polska Grupa Użytkowników SAP?
marek.turczynski
Posty: 213
Rejestracja: czw lip 10, 2014 7:53 pm
Has thanked: 21 times
Been thanked: 258 times

Re: Split payment

Post autor: marek.turczynski »

Jak najbardziej można, ale SAP nie rusza tematu zanim nie ma podpisanej ustawy. Nie mniej jednak jest to dobry pomysł, żeby wziąć taki temat na tapetę.
Marek Turczyński
dominik.tylczynski
Posty: 8350
Rejestracja: wt kwie 03, 2007 4:05 pm
Has thanked: 1921 times
Been thanked: 1476 times
Kontakt:

Re: Split payment

Post autor: dominik.tylczynski »

Na tym właśnie polega nasza siła. Możemy zacząć działać nawet w niepewnym środowisku prawnym, podczas gdy SAP musi czekać na stabilne przepisy. Jak znam życie po opublikowaniu przepisów czasu będzie bardzo mało. Zatem jest to dobry obszar do aktywnej współpracy z SAP. Pytanie tylko kto z nas będzie właścicielem tematu? Ja mogę go obsłużyć od strony technicznej, jednak na FI się za bardzo nie znam.

Przenieśmy proponuję tę dyskusję na forum dyskusyjne grupy: https://sapusers.pl/forums/topic/vat-split-payment/
Tam ustalimy co i jak.
marcus
Posty: 257
Rejestracja: ndz lis 23, 2014 12:48 am
Has thanked: 206 times
Been thanked: 116 times
Kontakt:

Re: Split payment

Post autor: marcus »

Nie ma chętnego na podjęcie tematu? W Grupie jest nas już 60 a od ogłoszenia minął tydzień z hakiem. Grupa rośnie ale tylko w statystykach, może czas zakołysać nieco łódką i odbić od brzegu? Wypłyńmy wreszcie w morze, pokażmy SAP DE, że zależy nam na czymś więcej niż na własnym logo na ich stronie.

Dominik ma kontakty, pomoże technicznie, ale potrzebna jest wiedza z zakresu FI, ktoś ją posiada na tym forum? Czytając posty widać, że tak. Jeszcze tylko chęci. :mrgreen:

P. S. sorki za spam, chciałem zakołysać łódką ;)

https://sapusers.pl/forums/topic/vat-split-payment/
PawelW
Posty: 185
Rejestracja: pn sty 02, 2017 2:19 pm
Has thanked: 55 times
Been thanked: 51 times

Re: Split payment

Post autor: PawelW »

Co dokładnie miałby robić taki właściciel tematu, że tak zapytam z ciekawości? :)
dominik.tylczynski
Posty: 8350
Rejestracja: wt kwie 03, 2007 4:05 pm
Has thanked: 1921 times
Been thanked: 1476 times
Kontakt:

Re: Split payment

Post autor: dominik.tylczynski »

Zorganizować prace, zaplanować i rozdzielić zadania, przypilnować, żeby zostały zrealizowane, udostępnić rozwiązanie członkom PGUS. Słowem działać jako project manager, bo w istocie jest to projekt, choć niewielki.
kusito
Posty: 82
Rejestracja: wt maja 24, 2016 5:23 pm
Has thanked: 8 times
Been thanked: 40 times

Re: Split payment

Post autor: kusito »

W tym momencie sprawa w mojej ocenie jest otwarta i jedyne co możemy robić to analizować, to co sie dzieje. Jak pokazuje doświadczenie JPK – SAP nic nie zrobi do wejścia w życie ustawy.
W internecie jest wiele artykułów w temacie, głównie w obszarach biznesowych, jak wpływ na płynności, relacje z kontrahentami itp.
Co z SAP? Identyfikuje następujące obszary:

1. F110 – automatyczne płatności
Potrzebna będzie nowa struktura mniej więcej jak ELIXIR (wg. mnie zadanie dla banków). Ustawa wymienia tylko 4 punkty:
- numer faktury lub faktury korygującej, w związku z którą dokonywana jest płatność;
- numer, za pomocą którego dostawca towaru lub usługodawca jest zidentyfikowany na potrzeby podatku;
- kwotę wartości sprzedaży netto;
- kwotę podatku.
W SAP standard nie znalazłem możliwości ustalenia kwoty netto i kwoty VAT – tutaj exit.

wg mnie otwarte tematy:
- czy przelewy będą łączone czy nie (wpływ na prowizje bankowe)
- czy tym komunikatem mają być przelewane tylko zapłaty za faktury? A co gdy chcemy wysłać jakąś dopłatę – czy wtedy standard ELIXIR?
- co z fakturami w walucie gdy kwota VAT w PLN – temat problematyczny w SAP.

2. Obszar SD
Na pewno do modyfikacji wydruk – dodanie rachunku na wydruku faktury – ale czy dla wszystkich faktur czy tylko dla tych odbiorców co wybrali Split payment.
I jak dla mnie – najciekawsza sprawa – jak księgować faktury – netto czy brutto, jeżeli brutto to co zrobić z kwota VAT? Wszelkie niedopłaty mogą wpływać np. na kontrole kredytową.
Jeżeli netto to czy kwota VAT tylko statystyczna na fakturze?
W zależności od rozstrzygnięć biznesowych zakres zmian może być większy lub mniejszy.

I jeszcze jedno - rozwiązanie niby dobrowolne - ale jeżeli nasz kontrahent wybierzę tę metodę - to dla nas już obowiązkowe
marek.turczynski
Posty: 213
Rejestracja: czw lip 10, 2014 7:53 pm
Has thanked: 21 times
Been thanked: 258 times

Re: Split payment

Post autor: marek.turczynski »

Dobre ujęcie tematu kusito. Zadałeś ważne pytanie - czy możemy się spodziewać jakiś zmian w fakturach - bo jeżeli nie to będziemy mogli się głównie skoncentrować na programie płatności (F111 i F110).

Jeżeli zmiany mają dotknąć wystawiania faktur (bądź ich księgowania, żeby w programie płatności było 'dobrze'), to tutaj SD może być najmniejszym problemem - co z ERS / Konsygnacją / Rabatem potransakcyjnym (Vendor rabate agreement), gdzie księgowania wychodzą z modułu MM?
Co z wszystkimi add-onami, które działają w oparciu o BAPI - co z IDOCami? Zmiana sposobu księgowania byłaby wielką zmianą w wielu obszarach.

Myślę, że na program płatności nie ma innego rozwiązania niż posiadanie dwóch lini dostawcy / odbiorcy w dokumencie - SAP nie przerobi programu płatności, żeby ujmować rozdzielać kwoty płatności na netto i VAT - to za późny moment - te kwoty VAT do płatności trzeba będzie dobrze kontrolować, także sama płatność to zbyt późny moment na kontrolę.
Marek Turczyński
kusito
Posty: 82
Rejestracja: wt maja 24, 2016 5:23 pm
Has thanked: 8 times
Been thanked: 40 times

Re: Split payment

Post autor: kusito »

Na podstawie tego co wiemy zakładam, że:

- banki wprowadzą nowy standard do tego typu przelewów np/ ELIXIR-S
- za pomocą exita wyciągniemy kwotę netto i kwotę VAT (tylko w DMEE)
- rozrachunki i cały F110 zostanie bez zmian

Wiem bezpośrednio od technika z banku, że oni też to monitorują jednak nic więcej niż my nie wiedzą. Osobiście na SAP nie liczę - będą działać z dużym opóźnieniem. Oni teraz wymyślają s/h 1809;)

Faktycznie - w przypadku różnych interfaców zakres dostosowań może być większy niż obecnie nam sie wydaje. Szkoda, że jest tyle niewiadomych.
ODPOWIEDZ