Split payment

W tym dziale znajdują się posty z zakresu modułów finansowych systemu SAP...
ODPOWIEDZ
RKISIEL
Posty: 583
Rejestracja: pn lut 14, 2011 9:10 pm
Has thanked: 421 times
Been thanked: 263 times

Re: Split payment

Post autor: RKISIEL »

Cześć,

Po wielu, wielu spotkaniach z bankami (całe 15 szt. :o ) piszę KB dla rozwiązania - odbyłem n-spotkań z Biznesem; wszystkie kwiaty/wyjątki (skąd to znamy :shock: ) wyszły w analizie. Po stworzeniu dokumentu spotkamy się pewnie jako PGUS w Poznaniu. :D
Rafał Kisiel
marek.turczynski
Posty: 213
Rejestracja: czw lip 10, 2014 7:53 pm
Has thanked: 21 times
Been thanked: 258 times

Re: Split payment

Post autor: marek.turczynski »

Wyjątki to jest myślę, że to słowo, które kocha każdy konsultant SAP. Niezależnie od modułu.

W międzyczasie SAP wypuścił notę z rozwiązaniem dla wszystkich klientów. Kolejność wgrywania:
2627169 - Poland - Split payment: Prerequisite DDIC
2624533 - Poland - Split Payment

Obie noty zawierają programy aktywujące obiekty jak i kroki manualne (szczególnie ważne w przypadku S4Hana).
Nota z zakresem rozwiązania to: 2607042 - VAT split payment mechanism in Poland

Przetestowałem rozwiązanie w ramach wersji klienckiej i jest kilka technicznych rzeczy, które mi się nie podobają:
1) Tekst płatności: /VAT/10n,2n/IDC/14x/INV/35x/TXT/33x tworzony jest Exit 05 dostarczonym przez SAP. Wszystko dobrze, gdyby nie to, że cały tekst jest tworzony w tym jednym miejscu i jest on zaszyty w ABAPie. Oznacza to, że rozwiązanie zostało zrobione dla DME, ale zapomniano, że DME przecież ma 'Note to payee' (OBPM2), które spokojnie pozwoliłoby zrobić podobne złączenie w ramach konfiguracji.
W tym momencie jakikolwiek odchył od tej normy, czy konieczność podania jeszcze gdzieś NIPu oznacza konieczność prac programistycznych. Nie taki jest cel DME i zgłosiłem to do SAP do poprawki.

2) Kwota VAT pobierana jest z pola HWSTE - Kwota podatku w walucie lokalnej. Oznacza to, że 'Plants abroad' nie jest obsługiwane i jeżeli jest dostawca, który ma tylko polski numer VAT, natomiast siedzibę za granicą i chce płacić w PLN w ramach split payment, to konieczne jest przerobienie standardowego rozwiązania, tak aby kwota pobierana była z pola LWSTE.

3) W standardowym raporcie VAT w 'polu użytkownika 3' powinna stać flaga 'X', jeżeli dokument został opłacony z użyciem split payment. Rozwiązanie to nie działa dla pozycji rozliczonych poprzez zlecenia płatnicze wygenerowane przez F110.

Przy samej implementacji trzeba pamiętać o wgraniu not z VAT-27 - a jest ich sporo i nie wszystkie są prawidłowo oznaczone jako zależności.
DiDi pisze: śr maja 09, 2018 2:42 pm Fakt, że rozwiązanie uwzględnia tylko Elixir-0 jest dla mnie szczególnie przykry, przyjdzie mi dostosować klasyczny program generujący nośniki ...
Dostosowanie jest całkiem proste - dla płatności Split payment wywołaj moduł funkcyjny dostarczony przez SAP:
FI_PAYMEDIUM_DMEE_PL_ELIXIR_05

Podaj w nim następujące parametry:
IS_FPAYH:

musisz wypełnić pola:
IS_FPAYH-RZAWE = REGUH-RZAWE
IS_FPAYH-RZAWE = REGUH-RZAWE
IS_FPAYH-STCD1 = REGUH-STCD1

IS_FPAYHX:

musisz wypełnić pola:
IS_FPAYHX-LAND1 = REGUH-ZBNKS (kraj banku partnera - musi być PL)

T_FPAYP:
Dodaj każdą linię z REGUP i zmapuj pola:

REGUP-SGTXT do pola T_FPAYP-SGTXT
REGUP-KIDNO do pola T_FPAYP-STRFR
REGUP-XBLNR do pola T_FPAYP-XBLNR

Dla pola T_FPAYP-DOC2R jest mała logika:
Wywołaj moduł funkcyjny FI_REF_DOCUMENT_FILL z parametrami:
IM_BUKRS = REGUP-ZBUKR
IM_BELNR = REGUP-BELNR
IM_GJAHR = REGUP-GJAHR
IM_BUZEI = REGUP-BUZEI

Pola zwrócone przez MF: EX_DOC1R zmapuj do T_FPAYP-DOC2R oraz EX_DOC1T do T_FPAYP-DOC1T

Z powrotem dostajesz ES_FPAYH-REF05 ->w tym polu jest opis płatności do split payment.
Marek Turczyński
greg_hhl
Posty: 145
Rejestracja: wt paź 10, 2017 4:26 pm
Has thanked: 54 times
Been thanked: 86 times

Re: Split payment

Post autor: greg_hhl »

U mnie konsultanci dostali serwer do "zabaw" z notami (pełna kopia produkcji z backup) - mają środowisko do wgrywania not i sprawdzania jak toto działa. Zabierają się za pracę, zobaczę w przyszłym tygodniu pierwsze efekty. Dam Wam znać.
Mieszko
Posty: 2
Rejestracja: czw maja 17, 2018 9:16 am
Has thanked: 1 time
Been thanked: 1 time

Re: Split payment

Post autor: Mieszko »

Czy ktoś się orientuje, czy SAP przewiduje wydanie aktualizacji do noty dla poniższych zagadnień:
-obsługa płatności częściowych
-obsługa przypadków faktur, na których występuje więcej niż jedna pozycja podatku :?:

Czy walidacje pilnujące formy płatności Split payment i znacznika na kontrahencie dotyczą również zmiany dokumentu ?
RKISIEL
Posty: 583
Rejestracja: pn lut 14, 2011 9:10 pm
Has thanked: 421 times
Been thanked: 263 times

Re: Split payment

Post autor: RKISIEL »

Cześć,
Problemów jest więcej niż napisałeś - być może opowiem na spotkaniu PGUS (25.05.2018).
Wszak wątek założyłem 12 miesięcy temu, spotkałem się z 15 bankami, odbyłem dziesiątki spotkań z Biznesem, analizowałem wyjątki :P etc.
Rafał Kisiel
sajmon
Posty: 299
Rejestracja: pt lut 01, 2008 8:51 pm
Has thanked: 24 times
Been thanked: 28 times

Re: Split payment

Post autor: sajmon »

Wgrałam noty, wszystko skonfigurowałam i ....nie napełnia mi się BSEG-KIDNO ....czegoś nie do końca zrobiłam ?
Mieszko
Posty: 2
Rejestracja: czw maja 17, 2018 9:16 am
Has thanked: 1 time
Been thanked: 1 time

Re: Split payment

Post autor: Mieszko »

Pole BSEG-KIDNO automatem się napełniać nie będzie w standardzie.

Wyszła korekta do noty - 2624533, która powinna pomóc w problemie BTE.
sajmon
Posty: 299
Rejestracja: pt lut 01, 2008 8:51 pm
Has thanked: 24 times
Been thanked: 28 times

Re: Split payment

Post autor: sajmon »

wgrałam korektę 2638881 - Split Payment - corrections i uruchomiłam program ale nadal pole mi się nie napełnia podczas księgowania faktury
greg_hhl
Posty: 145
Rejestracja: wt paź 10, 2017 4:26 pm
Has thanked: 54 times
Been thanked: 86 times

Re: Split payment

Post autor: greg_hhl »

greg_hhl pisze: pt maja 11, 2018 10:07 am U mnie konsultanci dostali serwer do "zabaw" z notami (pełna kopia produkcji z backup) - mają środowisko do wgrywania not i sprawdzania jak toto działa. Zabierają się za pracę, zobaczę w przyszłym tygodniu pierwsze efekty. Dam Wam znać.
Obiecałem jakiś czas temu info .... otóż konsultanci zakończyli prace (system SAP ECC 6.0, SAPKA70107) i wnioski takie - poza drobiazgami typu: brak tłumaczenia polskiego w paru miejscach czy błąd ABAP po podaniu wartości z "," zamiast ".' to wszystko dość gładko weszło (były jakieś robótki ręczne ale mnie to specjalnie nie boli, ważniejszy jest efekt końcowy); sprawuje się całkiem poprawnie. Będą musieli trochę popracować nad automatycznym rozpoznawaniem faktur przy płatnościach przychodzących (jakieś 6 czy 7 różnych sposobów przypisania płatności do dokumentu - zależy to wymagań, jakie stawiała Spółka) ale nie jest to krytyczne, da się to w rozsądnym czasie zrobić. Tym bardziej, że zasady są znane i nie trzeba pisać od zera. Ogólne "wrażenie artystyczne" w miarę pozytywne.
Będziemy z tym ruszać - zrobimy łącznie naście Spółek prowadzących normalną działalność. Przy czym niektóre mają po więcej niż jednym rachunku bankowym. W PLN, oczywiście.
sajmon
Posty: 299
Rejestracja: pt lut 01, 2008 8:51 pm
Has thanked: 24 times
Been thanked: 28 times

Re: Split payment

Post autor: sajmon »

Greg może podzielisz się rozwiązaniem napełniania pola BSEG-KIDNO?
greg_hhl pisze: wt maja 22, 2018 4:00 pm
greg_hhl pisze: pt maja 11, 2018 10:07 am U mnie konsultanci dostali serwer do "zabaw" z notami (pełna kopia produkcji z backup) - mają środowisko do wgrywania not i sprawdzania jak toto działa. Zabierają się za pracę, zobaczę w przyszłym tygodniu pierwsze efekty. Dam Wam znać.
Obiecałem jakiś czas temu info .... otóż konsultanci zakończyli prace (system SAP ECC 6.0, SAPKA70107) i wnioski takie - poza drobiazgami typu: brak tłumaczenia polskiego w paru miejscach czy błąd ABAP po podaniu wartości z "," zamiast ".' to wszystko dość gładko weszło (były jakieś robótki ręczne ale mnie to specjalnie nie boli, ważniejszy jest efekt końcowy); sprawuje się całkiem poprawnie. Będą musieli trochę popracować nad automatycznym rozpoznawaniem faktur przy płatnościach przychodzących (jakieś 6 czy 7 różnych sposobów przypisania płatności do dokumentu - zależy to wymagań, jakie stawiała Spółka) ale nie jest to krytyczne, da się to w rozsądnym czasie zrobić. Tym bardziej, że zasady są znane i nie trzeba pisać od zera. Ogólne "wrażenie artystyczne" w miarę pozytywne.
Będziemy z tym ruszać - zrobimy łącznie naście Spółek prowadzących normalną działalność. Przy czym niektóre mają po więcej niż jednym rachunku bankowym. W PLN, oczywiście.
LUKASS
Posty: 10
Rejestracja: pt maja 18, 2018 11:59 am
Has thanked: 1 time
Been thanked: 7 times

Re: Split payment

Post autor: LUKASS »

Cześć Wszystkim,
mam pytanie czy ktoś podczas implementacji not napotkał problem taki jak w załączniku.
blad1.JPG
blad1.JPG (93.1 KiB) Przejrzano 2038 razy
Import noty 2627169 przebiegł bez problemu, generowanie/aktywacja przebiegła pomyślnie (brak błędów w se38 przy wykonywaniu programu)
Ten błąd pojawia się przy próbe implementacji noty 2624533.
blazej.d
Posty: 7
Rejestracja: pt sty 19, 2018 10:45 am
Been thanked: 2 times

Re: Split payment

Post autor: blazej.d »

LUKASS pisze: pn maja 28, 2018 2:05 pm Cześć Wszystkim,
mam pytanie czy ktoś podczas implementacji not napotkał problem taki jak w załączniku. blad1.JPG

Import noty 2627169 przebiegł bez problemu, generowanie/aktywacja przebiegła pomyślnie (brak błędów w se38 przy wykonywaniu programu)
Ten błąd pojawia się przy próbe implementacji noty 2624533.
Miałem ten sam błąd. Za drugim razem błędów już nie wyrzucił. Wycofałem notę i wgrałem ponownie przechodząc wszystkie kroki implementacji jeszcze raz z tą różnicą, że zaznaczyłem wszystkie obiekty do aktywacji również te na żółto (already exists).
LUKASS
Posty: 10
Rejestracja: pt maja 18, 2018 11:59 am
Has thanked: 1 time
Been thanked: 7 times

Re: Split payment

Post autor: LUKASS »

Wyszła kolejna nota z poprawkami:

2646414 - Poland - Split Payment - Corrections II
RKISIEL
Posty: 583
Rejestracja: pn lut 14, 2011 9:10 pm
Has thanked: 421 times
Been thanked: 263 times

Re: Split payment

Post autor: RKISIEL »

LUKASS pisze: śr maja 30, 2018 10:22 am Wyszła kolejna nota z poprawkami:

2646414 - Poland - Split Payment - Corrections II
Cześć,

Na dzień dobry walidacje, poza oczywistymi dla PLN:
- czy w dokumencie jest kwota VAT (tabela BSET bo dla NVV też można płacić MPP)? jeśli nie to MPP niemożliwe do zastosowania;
- czy kwota VAT została już skonsumowana(np. F-59), jeśli tak to MPP niemożliwa do zastosowania;
- czy jeśli w dla F-59 (i pochodnych bo dla OS też chcemy płacić) wprowadzono MPP a w dokumencie głównym jest forma płatności <> MPP;
- czy ... i tu wpiszcie Wasze propozycje.
Rafał Kisiel
Kobala
Posty: 2
Rejestracja: wt mar 06, 2018 10:23 am

Re: Split payment

Post autor: Kobala »

Wgralismy noty SAP I waidacja wymuszająca wpianie metody płatności =1 (dla dostawcy z 3- obigatowy) działa podczas ksiegowania dokumentów bezpośredno w FI.
Przy ksiegowaniau przez MIRO nie ma żadnego komuikatu wymuszajacego wpsianei metody płatności 1?

Jak działa to u Was?
ODPOWIEDZ