F110 w okresie specjalnym?

W tym dziale znajdują się posty z zakresu modułów finansowych systemu SAP...
ODPOWIEDZ
PawelW
Posty: 185
Rejestracja: pn sty 02, 2017 2:19 pm
Has thanked: 55 times
Been thanked: 51 times

F110 w okresie specjalnym?

Post autor: PawelW »

Witajcie,

Czy da się zaksięgować przebieg płatności (F110) w okresie specjalnym? Ma to w ogóle jakiś sens biznesowy?
marek.turczynski
Posty: 213
Rejestracja: czw lip 10, 2014 7:53 pm
Has thanked: 21 times
Been thanked: 258 times

Re: F110 w okresie specjalnym?

Post autor: marek.turczynski »

Biznesowo nie widzę dużego sensu w księgowaniach płatności w okresie specjalnym - takowe są raczej przewidziane do księgowań faktur/ RMK / innych operacji wynikających z zamknięcia roku oraz uwag audytorów. Płatności zwykle należą do okresu w którym zostały zapłacone - nie do 13-16.
Konfiguracji standardowej na to nie widzę, więc prawdopodobnie jedyną możliwością byłaby substytucja na poziomie nagłówka dokumentu.
Marek Turczyński
PawelW
Posty: 185
Rejestracja: pn sty 02, 2017 2:19 pm
Has thanked: 55 times
Been thanked: 51 times

Re: F110 w okresie specjalnym?

Post autor: PawelW »

Też właśnie tak myślałem.

Mam taki przypadek, że klient po prostu zamyka rok w połowie grudnia. Później idą na urlopy i chcą mieć święty spokój. Płatności miało nie być, ale... znalazły się pieniądze to chcą je puścić jeszcze teraz :)
RKISIEL
Posty: 583
Rejestracja: pn lut 14, 2011 9:10 pm
Has thanked: 421 times
Been thanked: 263 times

Re: F110 w okresie specjalnym?

Post autor: RKISIEL »

Akarin pisze: pn gru 18, 2017 11:36 am Biznesowo nie widzę dużego sensu w księgowaniach płatności w okresie specjalnym - takowe są raczej przewidziane do księgowań faktur/ RMK / innych operacji wynikających z zamknięcia roku oraz uwag audytorów. Płatności zwykle należą do okresu w którym zostały zapłacone - nie do 13-16.
Konfiguracji standardowej na to nie widzę, więc prawdopodobnie jedyną możliwością byłaby substytucja na poziomie nagłówka dokumentu.
Trafione w sedno. Okresy specjalne powinny mieć specjalne przeznaczenie, ewidencja zdarzeń ściśle określonych, pozwalających na klarowną kategoryzację np. 13 to dokumenty księgowe, które wpłynęły po zakończeniu 12 ale dotyczą ubiegłego roku, 14 - przygotowanie zamknięcia roku czyli przegrupowania, wycena etc., 15 - praca z audytorem, biegłymi, 16 jako rezerwowy czyli taki specjalny :wink:

Choć znalazłem wdrożenie, gdzie umożliwiono w MM księgowanie w okresach specjalnych :o
Rafał Kisiel
dominik.tylczynski
Posty: 8326
Rejestracja: wt kwie 03, 2007 4:05 pm
Has thanked: 1915 times
Been thanked: 1474 times
Kontakt:

Re: F110 w okresie specjalnym?

Post autor: dominik.tylczynski »

RKISIEL pisze: pn gru 18, 2017 7:02 pm Choć znalazłem wdrożenie, gdzie umożliwiono w MM księgowanie w okresach specjalnych :o
Jak i przede wszystkim po co?
RKISIEL
Posty: 583
Rejestracja: pn lut 14, 2011 9:10 pm
Has thanked: 421 times
Been thanked: 263 times

Re: F110 w okresie specjalnym?

Post autor: RKISIEL »

Dominiku,

Jak - to mogę odszukać, kto (realizacja)- to wiem; ale po co - sorry ale "ten góral to chyba umarł i zabrał wiedzę"... Ale zapłacił podobno nieźle :D
Rafał Kisiel
kusito
Posty: 82
Rejestracja: wt maja 24, 2016 5:23 pm
Has thanked: 8 times
Been thanked: 40 times

Re: F110 w okresie specjalnym?

Post autor: kusito »

Witam,
zrobiłem subtytucje dzięki której wszystkie ksiegowania w grudniu idą do okresu 13;) Działa;) a sens, hmm długo by opowiadać:)
PawelW
Posty: 185
Rejestracja: pn sty 02, 2017 2:19 pm
Has thanked: 55 times
Been thanked: 51 times

Re: F110 w okresie specjalnym?

Post autor: PawelW »

U mnie "nie da się" :P Nie będzie substytucji ;)
dominik.tylczynski
Posty: 8326
Rejestracja: wt kwie 03, 2007 4:05 pm
Has thanked: 1915 times
Been thanked: 1474 times
Kontakt:

Re: F110 w okresie specjalnym?

Post autor: dominik.tylczynski »

RKISIEL pisze: pn gru 18, 2017 7:02 pm Choć znalazłem wdrożenie, gdzie umożliwiono w MM księgowanie w okresach specjalnych :o
Myślę coraz częściej, że największym problemem i wadą SAP ERP jest jego elastyczność i otwarty kod. Przez to można w tym systemie zrobić wszystko, nawet jeśli nie ma to większego sensu, jeśli odpowiednia funkcjonalność jest w standardzie, jeśli implementowana zmiana wprowadzi więcej chaosu i problemów niż pożytku. Skoro można wszystko to po co się uczyć systemu, tłumaczyć klientowi jak korzystać ze standardu, po co konsultować i doradzać? Wdrożenia byłyby znacznie prostsze i tańsze, gdyby SAP był jak proste systemy księgowe - robisz tak i tak, inaczej się nie da, a kod źródłowy jest u twórcy systemu.
To taka refleksja poświąteczna, pół żartem, pół serio :wink:
dominik.tylczynski
Posty: 8326
Rejestracja: wt kwie 03, 2007 4:05 pm
Has thanked: 1915 times
Been thanked: 1474 times
Kontakt:

Re: F110 w okresie specjalnym?

Post autor: dominik.tylczynski »

kusito pisze: ndz gru 24, 2017 3:45 pm Witam,
zrobiłem subtytucje dzięki której wszystkie ksiegowania w grudniu idą do okresu 13;) Działa;) a sens, hmm długo by opowiadać:)
Jaki był długofalowy skutek takiej zmiany? Nie sypnęło się nic w integracji z innymi modułami?
kusito
Posty: 82
Rejestracja: wt maja 24, 2016 5:23 pm
Has thanked: 8 times
Been thanked: 40 times

Re: F110 w okresie specjalnym?

Post autor: kusito »

Dominiku,
zapewne znasz odpowiedz na swoje pytanie. Lekcja zapisana krwią - NIGDY nie można księgować z okresem specialnym żadnych dokumentów w MM, SD, CO itp. ponieważ nie da się wykonać żadnego rozliczenia kontrolingowego na koniec okresu,

Jedyne księgowania które można wykonać w okresach specjalnych to tylko i wyłącznie bezpośrednie księgowania w FI.
dominik.tylczynski
Posty: 8326
Rejestracja: wt kwie 03, 2007 4:05 pm
Has thanked: 1915 times
Been thanked: 1474 times
Kontakt:

Re: F110 w okresie specjalnym?

Post autor: dominik.tylczynski »

Przypuszczałem, że takie czary-mary w SAP się odbije czkawką, ale nie wiedziałem dokładnie gdzie i kiedy.
Dziękuję za wyczerpującą odpowiedź. Niech Twoja krwawa lekcja będzie nauką, że chociaż w SAP można prawie wszystko to nie zawsze należy, warto i trzeba to wszystko robić.
RKISIEL
Posty: 583
Rejestracja: pn lut 14, 2011 9:10 pm
Has thanked: 421 times
Been thanked: 263 times

Re: F110 w okresie specjalnym?

Post autor: RKISIEL »

dominik.tylczynski pisze: wt sty 09, 2018 8:01 am Przypuszczałem, że takie czary-mary w SAP się odbije czkawką,(...)
Panowie,
To małe miki, pewnego razu wezwał mnie "na dywan" prezes spółki z pierwszej 10 spółek w PL i zapytał: czy i ile czasu zajmie naszemu zespołowi aby SAP działał jak Symfonia... OK, najpierw poprosiłem o powtórzenie a potem o wymagania co trzeba zmienić :o . Po wysłuchaniu koncertu życzeń (trudno zachować powagę) odpowiedziałem: służbowo brak możliwości. I tak zostało... Bo czy ktoś podejmie się napisania nowego SAP GUI i da gwarancję, że SAP ECC będzie wyglądał i działał jak Symfonia :o
Rafał Kisiel
grzecot
Posty: 49
Rejestracja: czw lip 06, 2017 8:25 am
Been thanked: 28 times

Re: F110 w okresie specjalnym?

Post autor: grzecot »

Księgowanie w CO w okresach specjalnych to najgorsze co może być. Stornowanie takich sytuacji może doprowadzić do poważnych problemów zdrowotnych. na szczęście jest szczepionka - tcode OKP1 i blokada operacji tak szybko jak to tylko możliwe.
RKISIEL
Posty: 583
Rejestracja: pn lut 14, 2011 9:10 pm
Has thanked: 421 times
Been thanked: 263 times

Re: F110 w okresie specjalnym?

Post autor: RKISIEL »

grzecot pisze: pn sty 29, 2018 1:27 pm Księgowanie w CO w okresach specjalnych to najgorsze co może być. .
Jakoś to wspólnie przeżywamy od lat więc pewnie masz szczepionkę odczulającą???
Rafał Kisiel
ODPOWIEDZ