Dodatkowa referencja BKPF-XBLNR_ALT - temat dla PGUS

W tym dziale znajdują się posty z zakresu modułów finansowych systemu SAP...
kusito
Posty: 82
Rejestracja: wt maja 24, 2016 5:23 pm
Has thanked: 8 times
Been thanked: 40 times

Dodatkowa referencja BKPF-XBLNR_ALT - temat dla PGUS

Post autor: kusito »

Witam,
Mam taki pomysł, aby PGUS lobbowała za zmiana w SAP dot. dodatkowego pola na wpisanie referencji dok. BKPF-XBLNR_ALT. Podobne rozwiązanie jest przygotowane dla kilku krajów np. IT

746162 - Using official document numbering for Italy

To nowe pole dla referencji. W Polsce MF powiedziało, ze w JPK_VAT należy przekazywać pełen numer faktury zakupu, komputronik ma np. numery 25 znakowe. Nie ma miejsca na takie wpisy, bo często klienci wykorzystują już wszystkie dodatkowe pola.

BKPF-XBLNR_ALT jest ograniczone:

For this you need to move all following fields one line further down. Define the field as output field and mark the display as invisible. The assosiated program makes the field visible for Italian company codes.

W kodzie MF05LO00 jest zapisane, że pole jest widoczne i dostępne tylko dla IT

ENDLOOP. "Note 358468
WHEN 'IT'. "Note 746162
LOOP AT SCREEN. "Note 746162
CASE screen-name. "Note 746162
WHEN 'BKPF-BRNCH'. "Note 746162
screen-output = off. "Note 746162
screen-invisible = on. "Note 746162
MODIFY SCREEN. "Note 746162
WHEN 'BKPF-NUMPG'. "Note 746162
screen-output = off. "Note 746162
screen-invisible = on. "Note 746162
MODIFY SCREEN. "Note 746162
WHEN 'BKPF-XBLNR_ALT'. "Note 746162
screen-output = on. "Note 746162
screen-invisible = off. "Note 746162
MODIFY SCREEN. "Note 746162
ENDCASE. "Note 746162
ENDLOOP. "Note 746162
WHEN 'TW'. "Note1807117

Gdyby SAP przygotował rozwiązanie, dla Polski, że pole jest widoczne i można je zmieniać i wpisywac dowolny tekst to zdecydowanie ułatwiłoby to nam działanie.

Co Wy na to?
Dominik, co myślisz?

T.
dominik.tylczynski
Posty: 8326
Rejestracja: wt kwie 03, 2007 4:05 pm
Has thanked: 1915 times
Been thanked: 1474 times
Kontakt:

Re: Dodatkowa referencja BKPF-XBLNR_ALT - temat dla PGUS

Post autor: dominik.tylczynski »

To jest jak najbardziej temat do podjęcie przez Grupę. Tylko trzeba temu nadać jakąś strukturę - nie mogę od tak po prostu pójść do SAP Polska i powiedzieć, że Polska Grupa Użytkowników SAP chce takiej zmiany, tzn. mogę iść i mogę powiedzieć i mogę tym wywołać powszechną wesołość na Domaniewskiej.
Nie wiem jeszcze jaki jest dokładnie proces zgłaszania takich potrzeb. Mam nadzieję to ustalić podczas spotkania Grupy: Pierwsze spotkanie Polskiej Grupy Użytkowników SAP

Na pewno jednak należy zacząć od pisania do supportu SAP, normalnie przez OSS zgłoszeń z prośbą o udostępnienie tego pola. Takie zgłoszenia powinny być poparte konkretnymi wymaganiami prawnymi czy biznesowymi. Zapewne na początku te zgłoszenie zostaną zamknięte stwierdzeniem, że standard tak ma i już. Jednak po tych zgłoszeniach zostaje ślad, mamy ich numery.

Następnie możemy z tymi zgłoszeniami pójść grupowo do SAP Polska, przedstawić konkretną potrzebę, oczekiwania klientów (właśnie te zgłoszenia) i ustalić jak z tym dalej działać.

Nic nie stoi na przeszkodzie, aby na forum dyskusyjnym Grupy utworzyć wątek pt. "Dodatkowa referencja BKPF-XBLNR_ALT" i zacząć w nim zbierać numery zgłoszeń do SAP, oczekiwania klientów, opisy wymagań biznesowych.

Tak to moim zdaniem trzeba zrobić. Tylko pytanie, kto z nas się na poważnie w to zaangażuje... :?:
kusito
Posty: 82
Rejestracja: wt maja 24, 2016 5:23 pm
Has thanked: 8 times
Been thanked: 40 times

Re: Dodatkowa referencja BKPF-XBLNR_ALT - temat dla PGUS

Post autor: kusito »

Jeżeli pozostałe osoby dostrzegają ten problem, to przygotowałem treść zgłoszenia do SAP, można je wykorzytać, nie zaszkodzi - myślę, że problem jest, MF coraz bardziej będzie analizować JPK, dochodzi jeszcze Split Payment. Jeżeli więcej klientów zrobi zgłoszenia do SAP to może coś sie ruszy - nie wydaje mi się zeby to było jakieś wyzwanie dla SAP. Wydaje sie, że wszystko jest gotowe - tylko rozszerzyć dla PL.

SAP Component: XX-CSC-PL-FI

Dear SAP Team,

Due to the legal requirement in Poland:
- JPK_VAT requirements - law "Ustawa o zmianie ustawy - Ordynacja podatkowa oraz niektórych innych ustaw" (Dz.U. 2015 poz. 1649, Law amending the Tax Ordinance Act and some other acts) was enacted on 10th of September 2015 and anounced on 20th of October 2015 with which the amendment was made to the Act of August 29, 1997. "Ordynacja Podatkowa" (Dz.U. 2015 poz. 613, Tax Ordinance).

Additional explanation:
http://www.mf.gov.pl/documents/764034/6 ... 180214.pdf

Ministry Question and Answers:
https://www.finanse.mf.gov.pl/web/wp/pp ... odpowiedzi

- Split Payment - Law of 15 December 2017 amending the law on the tax on goods and services and several other laws (Dz.U. 2018 poz. 62),

Tax payers need to report full number of purchase invoices. In SAP the reference number is limited to 16 characters only.
We understand restrictions described in the OSS note: "2064426 - The length of Reference Document Number (BKPF-XBLNR) is limited to 16 characters" . The concept described in the OSS note: „2409025 - SII Suministro Inmediato Información: Issuer invoice number - Length of reference document number (BKPF-XBLNR) is limited to 16 characters length” could be accepted but the Document Header Text (BKPF-BKTXT) and similar fields are used for other internal reporting.

The best option would be new field for reference number. We have found similar solution for Italy describe in the OSS note 746162 - Using official document numbering for Italy.

Dear SAP Team, our expectations are:
- Make the field BKPF-XBLNR_ALT available for Poland
- BKPF-XBLNR_ALT should be possible to fill in and change manualy
- BKPF-XBLNR_ALT should be available in VAT register
- BKPF-XBLNR_ALT should be available in SAFT solution
dominik.tylczynski
Posty: 8326
Rejestracja: wt kwie 03, 2007 4:05 pm
Has thanked: 1915 times
Been thanked: 1474 times
Kontakt:

Re: Dodatkowa referencja BKPF-XBLNR_ALT - temat dla PGUS

Post autor: dominik.tylczynski »

To jest bardzo dobry początek.
Teraz jeśli kilkunastu klientów zgłosi to zapotrzebowanie do supportu SAP to już mamy o czym rozmawiać.
sajmon
Posty: 299
Rejestracja: pt lut 01, 2008 8:51 pm
Has thanked: 24 times
Been thanked: 28 times

Re: Dodatkowa referencja BKPF-XBLNR_ALT - temat dla PGUS

Post autor: sajmon »

zrobiłam zgłoszenie
kusito
Posty: 82
Rejestracja: wt maja 24, 2016 5:23 pm
Has thanked: 8 times
Been thanked: 40 times

Re: Dodatkowa referencja BKPF-XBLNR_ALT - temat dla PGUS

Post autor: kusito »

Dla zachęty wrzucam screena z polem o którym mowa.
Załączniki
Alternatywna-referencja.png
Alternatywna-referencja.png (10.15 KiB) Przejrzano 3425 razy
kusito
Posty: 82
Rejestracja: wt maja 24, 2016 5:23 pm
Has thanked: 8 times
Been thanked: 40 times

Re: Dodatkowa referencja BKPF-XBLNR_ALT - temat dla PGUS

Post autor: kusito »

Jak na razie zrobiłem 2 zgłoszenia do SAP - walcze dalej
RKISIEL
Posty: 583
Rejestracja: pn lut 14, 2011 9:10 pm
Has thanked: 421 times
Been thanked: 263 times

Re: Dodatkowa referencja BKPF-XBLNR_ALT - temat dla PGUS

Post autor: RKISIEL »

kusito pisze: pt mar 09, 2018 11:47 am Jak na razie zrobiłem 2 zgłoszenia do SAP - walcze dalej
Też zrobię dla n-systemów ale mam wątpliwości - co przeniesie się dla pozycji do BSEG-ZUONR? możemy wszystko zmienić oprócz wielkości(długości pola ZUONR). Czyli wartość w polu BKPF-XBLNR jest konieczna czy masz jakieś rozwiązania dla wartości sortowania?
Rafał Kisiel
kusito
Posty: 82
Rejestracja: wt maja 24, 2016 5:23 pm
Has thanked: 8 times
Been thanked: 40 times

Re: Dodatkowa referencja BKPF-XBLNR_ALT - temat dla PGUS

Post autor: kusito »

Przypisanie podobnie jak referencja jest ograniczone długości. Tutaj myslę, że musiałoby zostać bez zmian wiec przenosiłoby się z referencji. To co zaproponowali w Hiszpani to taki podziałał nr faktury np. FVS\2018\03\0000010000099

Alternatywna REF: FVS\2018\03\
Referencja: 0000010000099

W JPK możesz sobie to scalić.

Dzięki temu ze w REFERENCJI. masz 0000010000099, to:
- numer unikatowy - kontrola podwójnych fv działa
- rozliczanie automatyczne - działa
- itp
dominik.tylczynski
Posty: 8326
Rejestracja: wt kwie 03, 2007 4:05 pm
Has thanked: 1915 times
Been thanked: 1474 times
Kontakt:

Re: Dodatkowa referencja BKPF-XBLNR_ALT - temat dla PGUS

Post autor: dominik.tylczynski »

kusito pisze: pn mar 05, 2018 10:22 pm Jeżeli pozostałe osoby dostrzegają ten problem, to przygotowałem treść zgłoszenia do SAP, można je wykorzytać, nie zaszkodzi - myślę, że problem jest, MF coraz bardziej będzie analizować JPK, dochodzi jeszcze Split Payment. Jeżeli więcej klientów zrobi zgłoszenia do SAP to może coś sie ruszy - nie wydaje mi się zeby to było jakieś wyzwanie dla SAP. Wydaje sie, że wszystko jest gotowe - tylko rozszerzyć dla PL.

SAP Component: XX-CSC-PL-FI

Dear SAP Team,

Due to the legal requirement in Poland:
- JPK_VAT requirements - law "Ustawa o zmianie ustawy - Ordynacja podatkowa oraz niektórych innych ustaw" (Dz.U. 2015 poz. 1649, Law amending the Tax Ordinance Act and some other acts) was enacted on 10th of September 2015 and anounced on 20th of October 2015 with which the amendment was made to the Act of August 29, 1997. "Ordynacja Podatkowa" (Dz.U. 2015 poz. 613, Tax Ordinance).

Additional explanation:
http://www.mf.gov.pl/documents/764034/6 ... 180214.pdf

Ministry Question and Answers:
https://www.finanse.mf.gov.pl/web/wp/pp ... odpowiedzi

- Split Payment - Law of 15 December 2017 amending the law on the tax on goods and services and several other laws (Dz.U. 2018 poz. 62),

Tax payers need to report full number of purchase invoices. In SAP the reference number is limited to 16 characters only.
We understand restrictions described in the OSS note: "2064426 - The length of Reference Document Number (BKPF-XBLNR) is limited to 16 characters" . The concept described in the OSS note: „2409025 - SII Suministro Inmediato Información: Issuer invoice number - Length of reference document number (BKPF-XBLNR) is limited to 16 characters length” could be accepted but the Document Header Text (BKPF-BKTXT) and similar fields are used for other internal reporting.

The best option would be new field for reference number. We have found similar solution for Italy describe in the OSS note 746162 - Using official document numbering for Italy.

Dear SAP Team, our expectations are:
- Make the field BKPF-XBLNR_ALT available for Poland
- BKPF-XBLNR_ALT should be possible to fill in and change manualy
- BKPF-XBLNR_ALT should be available in VAT register
- BKPF-XBLNR_ALT should be available in SAFT solution
Jeśli będziecie robić podobne zgłoszenia do SAP to zwracam uwagę na standardową procedurę obsługi tych zgłoszeń:
  1. Wskazanie na notę 2064426 - The length of Reference Document Number (BKPF-XBLNR) is limited to 16 characters
  2. Przesunięcie zgłoszenia do komponentu XX-CSC-PL-FI-SAF
Powyższe ruchy wyraźnie wskazują na niezrozumienie zagadnienia po stronie odbiorcy zgłoszenia:
  1. Owszem problem dotyczy długości pola XBLNR, ale proponowane rozwiązanie nie ma wydłużyć pole XBLNR, ale umożliwić użycie dodatkowego pola XBLNR_ALT
  2. Problem wskazany w zgłoszeniu nie dotyczy tylko JPK/SAFT, ale dotyczy ogólnie przetwarzania faktur zaopatrzeniowych w SAP ERP i problemu z zapisaniem w nagłówku dokumentu pełnego numeru faktury nadanego przez dostawcę, czego wymaga polskie prawo. Odpowiednie dokumenty Ministerstwa Finansów wskazał Tomek
Dodatkowo w tych zgłoszeniach napisałbym, że pole XBLNR_ALT powinno być dostępne również w transakcjach MIRO i MIR6, czyli w logistycznej weryfikacji faktur.
kusito
Posty: 82
Rejestracja: wt maja 24, 2016 5:23 pm
Has thanked: 8 times
Been thanked: 40 times

Re: Dodatkowa referencja BKPF-XBLNR_ALT - temat dla PGUS

Post autor: kusito »

Cisza w zgłoszeniach w SAP - to chyba dobrze, bo gdyby była odpowiedz juz teraz to mogłaby być w stylu "nie da sie" a tak, może coś wydumają;)

Czekamy.
sajmon
Posty: 299
Rejestracja: pt lut 01, 2008 8:51 pm
Has thanked: 24 times
Been thanked: 28 times

Re: Dodatkowa referencja BKPF-XBLNR_ALT - temat dla PGUS

Post autor: sajmon »

kusito masz jakieś odpowiedzi?
na moje dwa zgłoszenia odpisali:

Dear Customer,

We have been analyzing your request regarding the delivery of a field large enough to store the full vendor invoice document number.

In the present SAP ERP releases, according to standard system behavior, the length of the Reference Document Number field (BKPF-XBLNR) is limited to 16 characters and any change could lead to inconsistencies. Thus, it cannot be changed.
Also, the use of the field XBLNR_ALT will NOT be enabled for Poland or worldwide at the moment and therefore is not an option either.

Workaround:
As a workaround to address the 16 character limitation for the field XBLNR we recommend one of the following:

• Besides BKPF-XBLNR field, use an additional field, e.g. Document Header text BKPF-BKTXT, to maintain the exceeding part of the number
OR
• Use the customer include feature to create a new Z field capable of storing the whole invoice number.



SAF-T extraction:
To accommodate the full invoice number during the extraction, this can be done by means of the Business Add-in Interface (BADI) definition FIPL_SAFT_EXTRACTED_DATA, originally provided by SAP in the Starter Solution (cf. the FAQ of SAP Note 2307471). Through the use of this BADI, the extraction tables delivered with the Starter solution can be enhanced to hold additional information.
Proceed as follows:



• Create your own complementary Z* tables with the same table key fields as the corresponding Standard Extraction table.
• Use the extraction logic to store the complementary data in the Z-tables with own filter logic i.e. building your own extraction logic to get the full vendor invoice document number.



In general, the BADI provided in the Starter Solution enable customers to:
• Select additional data to use in the SAF-T creation process, without changing the Starter Solution core logic.
• Whenever needed to extract an additional field linked to one of the extractor tables, SAP's recommendation is to create a custom Z-table with the same key fields of that extractor table and as many non-key fields are required.
• Also, whenever needed to use a different logic to extract one of the fields included in the standard extractor, SAP's recommendation is to create the same field in the custom Z-table and populate using own logic.



Kind Regards
José Ferreira
Development Support
Globalization Services
dominik.tylczynski
Posty: 8326
Rejestracja: wt kwie 03, 2007 4:05 pm
Has thanked: 1915 times
Been thanked: 1474 times
Kontakt:

Re: Dodatkowa referencja BKPF-XBLNR_ALT - temat dla PGUS

Post autor: dominik.tylczynski »

To jest standardowa odpowiedź supportu :x
kusito
Posty: 82
Rejestracja: wt maja 24, 2016 5:23 pm
Has thanked: 8 times
Been thanked: 40 times

Re: Dodatkowa referencja BKPF-XBLNR_ALT - temat dla PGUS

Post autor: kusito »

Witam,

dostałem taką samą odpowiedź. Niestety. Dlaczego mnie to w sumie nie zaskakuje.
kusito
Posty: 82
Rejestracja: wt maja 24, 2016 5:23 pm
Has thanked: 8 times
Been thanked: 40 times

Re: Dodatkowa referencja BKPF-XBLNR_ALT - temat dla PGUS

Post autor: kusito »

Dominik,
co radzisz w tej sytuacji? czy PGSU ma jakieś możliwości wpływu na SAP, czy po prostu odpuszczamy.
Trudno mi zrozumieć stanowisko SAPa ponieważ wydaje się, że wszystko już jest gotowe. Ciekawe co zrobić w split paymencie.
ODPOWIEDZ