Faktury za paliwo w rejestrze VAT 50% odliczenia - błąd standardu

W tym dziale znajdują się posty z zakresu modułów finansowych systemu SAP...
ODPOWIEDZ
sapdoctor
Posty: 47
Rejestracja: czw wrz 14, 2017 12:06 pm
Been thanked: 7 times

Faktury za paliwo w rejestrze VAT 50% odliczenia - błąd standardu

Post autor: sapdoctor »

Witam,

W przypadku faktur kosztowych za paliwo, podatnik ma prawo do odliczenia 50% VAT .Czyli jeśli faktura jest na 123 zł brutto , netto = 100 a VAT 23 to przy odpowiednim ustawieniu kodu VAT w w procedurze VST i NVV po 11,50% , uzyskujemy księgowanie 111,50 netto , 11,50 VAT , brutto na dostawcy = 123. Jak wygenerujemy deklarację VAT w transakcji: S_ALR_87012357 to widzimy jako podstawę opodatkowania 100 zł , VAT = 11,50. Również JPK w standardowej ekstrakcji pokazuje 100 zł jako podstawę.

Według ostatnich interpretacji Urzędu Skarbowego ta prezentacja jest błędna:
https://www.pit.pl/aktualnosci/odliczen ... vat-917480

Prawidłowa podstawa opodatkowania w JPK i rejestrze VAT w tym przykładzie powinna być równa 50 zł. Czy ktoś spotkał się z takim problemem? Czy jest jakiś standard rozwiązujący ten problem bo wg mnie każda firma w Polsce która ma SAP z tym problemem się styka.

Pozdrawiam
Adrian
mroju
Posty: 3
Rejestracja: pt cze 21, 2013 1:11 pm
Been thanked: 2 times

Re: Faktury za paliwo w rejestrze VAT 50% odliczenia - błąd standardu

Post autor: mroju »

Z tego co kojarzę, to jest już jakaś nota, która rozwiązuje ten problem w rejestrze VAT i pokazuje podstawę jako 50%.
Jak znajdę, to prześlę numer...
Pozdrawiam
Marcin
mroju
Posty: 3
Rejestracja: pt cze 21, 2013 1:11 pm
Been thanked: 2 times

Re: Faktury za paliwo w rejestrze VAT 50% odliczenia - błąd standardu

Post autor: mroju »

znalazłem tą notę:
2528915 - Poland: RFUMSV00 presents incorrect gross
amounts for car related purchases

pozdrawiam
Marcin
sapdoctor
Posty: 47
Rejestracja: czw wrz 14, 2017 12:06 pm
Been thanked: 7 times

Re: Faktury za paliwo w rejestrze VAT 50% odliczenia - błąd standardu

Post autor: sapdoctor »

Marcin,


Bardzo dziękuję za profesjonalną pomoc.

Pozdrawiam
Adrian
RKISIEL
Posty: 583
Rejestracja: pn lut 14, 2011 9:10 pm
Has thanked: 421 times
Been thanked: 263 times

Re: Faktury za paliwo w rejestrze VAT 50% odliczenia - błąd standardu

Post autor: RKISIEL »

sapdoctor pisze: śr maja 16, 2018 10:35 pm Witam,

W przypadku faktur kosztowych za paliwo, podatnik ma prawo do odliczenia 50% VAT .Czyli jeśli faktura jest na 123 zł brutto , netto = 100 a VAT 23 to przy odpowiednim ustawieniu kodu VAT w w procedurze VST i NVV po 11,50% , uzyskujemy księgowanie 111,50 netto , 11,50 VAT , brutto na dostawcy = 123. Jak wygenerujemy deklarację VAT w transakcji: S_ALR_87012357 to widzimy jako podstawę opodatkowania 100 zł , VAT = 11,50. Również JPK w standardowej ekstrakcji pokazuje 100 zł jako podstawę.

Według ostatnich interpretacji Urzędu Skarbowego ta prezentacja jest błędna:
https://www.pit.pl/aktualnosci/odliczen ... vat-917480

Prawidłowa podstawa opodatkowania w JPK i rejestrze VAT w tym przykładzie powinna być równa 50 zł. Czy ktoś spotkał się z takim problemem? Czy jest jakiś standard rozwiązujący ten problem bo wg mnie każda firma w Polsce która ma SAP z tym problemem się styka.

Pozdrawiam
Adrian
Cześć,
Ten przypadek i jego rozwiązanie opisałem viewtopic.php?f=2&t=6367
Mamy prawo do odliczenia VAT od połowy wartości podstawy opodatkowania. Wartość VAT do odliczenia ta sama ale sformułowanie narzuca wykazanie w tym przypadku 50 złotych podstawy, stawka 23%, 11,50 VAT.
Rafał Kisiel
sapdoctor
Posty: 47
Rejestracja: czw wrz 14, 2017 12:06 pm
Been thanked: 7 times

Re: Faktury za paliwo w rejestrze VAT 50% odliczenia - błąd standardu

Post autor: sapdoctor »

Witam,


Rozwiązanie wymaga zaimplementowania noty 2496111 . Kupa z tym konfiguracji. Zalogowałem się do kilkunastu klientów i u wszystkich opisany przypadek źle się prezentuje w rejestrze i pewnie w JPK również. Ważna rzecz: nota zawiera krytyczny błąd który powoduje błędne naliczenie VAT dla procedury VAT TAXPL: dla condition tax : PLXE, step powinien = się 290 a jest wpisany 390 !!!. Nota bardzo rozbudowuje procedurę VAT TAXPL. Ciekaw jestem ile instancji SAP ma ją zaimplementowaną ?

Pozdriawam
Adrian
dominik.tylczynski
Posty: 8326
Rejestracja: wt kwie 03, 2007 4:05 pm
Has thanked: 1915 times
Been thanked: 1474 times
Kontakt:

Re: Faktury za paliwo w rejestrze VAT 50% odliczenia - błąd standardu

Post autor: dominik.tylczynski »

sapdoctor pisze: pt cze 15, 2018 10:44 am Ważna rzecz: nota zawiera krytyczny błąd który powoduje błędne naliczenie VAT dla procedury VAT TAXPL: dla condition tax : PLXE, step powinien = się 290 a jest wpisany 390 !!!.
Skoro jest błąd krytyczny w nocie, to może warto zgłosić go do supportu SAP?
RKISIEL
Posty: 583
Rejestracja: pn lut 14, 2011 9:10 pm
Has thanked: 421 times
Been thanked: 263 times

Re: Faktury za paliwo w rejestrze VAT 50% odliczenia - błąd standardu

Post autor: RKISIEL »

sapdoctor pisze: pt cze 15, 2018 10:44 am Rozwiązanie wymaga zaimplementowania noty 2496111
Cześć,
Rozwiązanie nie wymaga implementacji niczego tylko umiejętności konfiguracji TAXPL i znajomości znaczenia poszczególnych pól w tabelach T683S, KONH i KONP. Szczególnej uwadze polecam poznanie znaczenia/stosowania pola T683S-KSTAT.Następnie polecam poznanie możliwości stosowania/konfiguracji rodzajów warunków. Opisywałem rozwiązanie już wcześniej. Problem (raczej zadanie) rozwiązałem 3 lata temu (korzystając ze standardowych/konfiguracyjnych możliwości SAP) i działa bez problemów do dzisiaj - w dokumentach, rejestrze VAT, JPK_VAT i MPP. Należy pamiętać, że podatek nieodliczalny też możemy płacić z użyciem Metody Płatności Podzielonej konsumując aktywa z rachunku VAT.
Rafał Kisiel
ODPOWIEDZ