Subsequent credit na PO po clearingu GR/IR

W tym dziale znajdują się posty z zakresu modułów finansowych systemu SAP...
ODPOWIEDZ
annli188
Posty: 2
Rejestracja: śr cze 20, 2018 12:33 pm

Subsequent credit na PO po clearingu GR/IR

Post autor: annli188 »

Witam,
Mam problem z zaksięgowanie not kredytowych na PO.
Kreyt noty dotyczą tylko korekty ceny, nie ilości.

W jaki sposób powinny one byc zaksięgowane, jeżeli na tym PO w poprzednim miesiacu był clearing GR/IR?

Bardzo proszę o pomoc.
grzecot
Posty: 49
Rejestracja: czw lip 06, 2017 8:25 am
Been thanked: 28 times

Re: Subsequent credit na PO po clearingu GR/IR

Post autor: grzecot »

najpierw MR11SHOW w celu odwrócenia clearing GR/IR.
księgujesz co chcesz zaksięgować.
annli188
Posty: 2
Rejestracja: śr cze 20, 2018 12:33 pm

Re: Subsequent credit na PO po clearingu GR/IR

Post autor: annli188 »

Ja clearing robie na koniec miesiaca i wtedy zapuscic czy jakos dodatkowo go zrobic?
dominik.tylczynski
Posty: 8326
Rejestracja: wt kwie 03, 2007 4:05 pm
Has thanked: 1915 times
Been thanked: 1474 times
Kontakt:

Re: Subsequent credit na PO po clearingu GR/IR

Post autor: dominik.tylczynski »

annli188 pisze: czw cze 21, 2018 1:59 pm Ja clearing robie na koniec miesiaca i wtedy zapuscic czy jakos dodatkowo go zrobic?
Jaki jest sens i cel robienia tego rozliczenia regularnie na koniec miesiąca, zwłaszcza przez dział finansów :?:

MR11 powinno być wykorzystywane przez dział zaopatrzenia, bo tylko tam jest wiedza czy dany proces zaopatrzeniowy została zakończona mimo braku faktury czy dostawy.
W finansach stosuje się raczej przegrupowanie konta rozliczeniowego zakupu (transakcja F.19) w celu wykazania na koniec miesiąca dostaw niefakturowanych i towarów w drodze.
grzecot
Posty: 49
Rejestracja: czw lip 06, 2017 8:25 am
Been thanked: 28 times

Re: Subsequent credit na PO po clearingu GR/IR

Post autor: grzecot »

clearing zrób tak jak ci wygodnie. zależy od tego jak macie ustawione procesy w firmie
dominik.tylczynski
Posty: 8326
Rejestracja: wt kwie 03, 2007 4:05 pm
Has thanked: 1915 times
Been thanked: 1474 times
Kontakt:

Re: Subsequent credit na PO po clearingu GR/IR

Post autor: dominik.tylczynski »

Warto przeczytać fajny tekst o MR11: Beware of the Pitfalls of Transaction MR11

Zwłaszcza dobry jest pierwszy komentarz:
Although rare, there may be cases where you received your 10 pcs and then received an invoice for only 6 of them; then something happens, and your vendor disappears from the radar screen... In such cases, in order to balance GR/IR and be able to close (and then archive) your PO, MR11 is the right solution (after the right amount of time).
Since you basically got 4 pieces for free, the reduction of the V-price is correct in accounting terms as well as it's correct to get a credit in your Price Diff account if no stock is on-hand at that point in time.
I fully agree on the fact most users have a confused idea on what MR11 is there for.
Nie jestem przekonany do regularnego, tak-jak-Ci-wygodnie, używania MR11 - chętnie posłucham jednak argumentów.
grzecot
Posty: 49
Rejestracja: czw lip 06, 2017 8:25 am
Been thanked: 28 times

Re: Subsequent credit na PO po clearingu GR/IR

Post autor: grzecot »

Tak jak ci wygodnie, może nie jest najlepszym określeniem. W poprzednich firmach MR11 używaliśmy w sposób regularny do clearowania różnic dla zamówień, które już swoje poleżały i nic nie wskazywało na otrzymanie kolejnych dostaw/faktur. U jednego klienta, gdzie proces dostaw oraz kontakt z kontrahentami był doprowadzony do perfekcji, efektem MR11 na koniec miesiąca było zamknięcie dosłownie kilku sztuk PO (przy tysiącach przeprocesowanych w danym okresie). Bywały okresy, że żadne różnice nie były księgowane.
Jaki jest sens i cel robienia tego rozliczenia regularnie na koniec miesiąca, zwłaszcza przez dział finansów
wydaje mi się, że jest następujący:
księgowi z działu AP mają wiedzę, autoryzację do używania tej transakcji i dostęp do odpowiednich raportów (ME20n, FBL1N, etc). Oczywiście powinni kontaktować się z działem zaopatrzenia oraz dostawcami w celu wyjaśnienia różnic aby być pewnym, że dana lista PO może być zamknięta bez żadnych konsekwencji. Rozwiązanie może nie jest najlepsze, ale widziałem je już kilkakrotnie.

W tym konkretnym pytaniu, założyłem, że credit noty przyszły niespodziewanie i jest to raczej niestandardowa sytuacja, która wcześniej nie miała miejsca. O ile księgowanie MR11 mają już przećwiczone to problemem jest odwracanie powstałego dokumentu. Skoro PO's już raz były sclearowane (zakładam, że było ich więcej) i jest pewność, że żadne dodatkowe dokumenty nie przyjdą to można użyć MR11 tak jak jest wygodnie w zależności od wewnętrznych uzgodnień w firmie (zaraz po zaksięgowaniu not, na koniec miesiąca, na koniec kwartału, po potwierdzeniu od przełożonego, że już można, etc.)
dominik.tylczynski
Posty: 8326
Rejestracja: wt kwie 03, 2007 4:05 pm
Has thanked: 1915 times
Been thanked: 1474 times
Kontakt:

Re: Subsequent credit na PO po clearingu GR/IR

Post autor: dominik.tylczynski »

grzecot pisze: pt cze 22, 2018 9:13 am
Jaki jest sens i cel robienia tego rozliczenia regularnie na koniec miesiąca, zwłaszcza przez dział finansów
wydaje mi się, że jest następujący:
księgowi z działu AP mają wiedzę, autoryzację do używania tej transakcji i dostęp do odpowiednich raportów (ME20n, FBL1N, etc). Oczywiście powinni kontaktować się z działem zaopatrzenia oraz dostawcami w celu wyjaśnienia różnic aby być pewnym, że dana lista PO może być zamknięta bez żadnych konsekwencji. Rozwiązanie może nie jest najlepsze, ale widziałem je już kilkakrotnie.
Pełna zgoda :) - wykonanie rozliczenia w MR11 musi być poprzedzone sprawdzeniem, że faktycznie dana pozycja zamówienia może zostać zamknięta w MR11. Dlatego sądzę, że lepiej umieścić obsługę MR11 w dziale zaopatrzenia zamiast w finansach, gdyż to dział zaopatrzenia ma (a przynajmniej powinien mieć) pełną wiedzę o stanie procesów zaopatrzeniowych. Podobne podejście mam do weryfikacji faktur zaopatrzeniowych w MIRO. Staram się do tego przekonywać klientów, aby informacje do systemu były wprowadzane w miejscu i przez ludzi, którzy mają pełną wiedzę o danym zdarzeniu gospodarczym i są jego najbliżej. Choć zdaję sobie sprawę, że księgowanie faktur czy rozliczanie konta w MR11 obsługiwane przez zaopatrzenie może być nieco nieortodoksyjne :wink:
grzecot
Posty: 49
Rejestracja: czw lip 06, 2017 8:25 am
Been thanked: 28 times

Re: Subsequent credit na PO po clearingu GR/IR

Post autor: grzecot »

z czystej ciekawości - jakiś klient przyjął rekomendacje i przeniósł MIRO do działu zaopatrzenia?
dominik.tylczynski
Posty: 8326
Rejestracja: wt kwie 03, 2007 4:05 pm
Has thanked: 1915 times
Been thanked: 1474 times
Kontakt:

Re: Subsequent credit na PO po clearingu GR/IR

Post autor: dominik.tylczynski »

MIR7 tak, z MIRO jest kłopot ze względu na kody VAT - księgowość zawsze chce jeszcze je sprawdzić.
ODPOWIEDZ