Zmiana masowa 1 pola karta dostawcy Split Payment

W tym dziale znajdują się posty z zakresu modułów finansowych systemu SAP...
sylwia123
Posty: 296
Rejestracja: czw mar 22, 2018 8:39 am
Has thanked: 96 times
Been thanked: 34 times

Re: Zmiana masowa 1 pola karta dostawcy Split Payment

Post autor: sylwia123 »

Tak MASS tego ponoć nie obsługuje.
A Wy już robiliście LSMW do tego pola czy nie jest to dla Was priorytet? Ponoć deklaracja VAT nie zadziała bez tego.
sajmon
Posty: 299
Rejestracja: pt lut 01, 2008 8:51 pm
Has thanked: 24 times
Been thanked: 28 times

Re: Zmiana masowa 1 pola karta dostawcy Split Payment

Post autor: sajmon »

dominik.tylczynski pisze: wt lip 24, 2018 12:45 pm
sajmon pisze: wt lip 24, 2018 11:26 am Dominik ale tłumaczenie to można sobie zrobić i zmienić opis na jaki się chce :)
Można, naturalnie że można - tyle, że to jest standardowe rozwiązanie dostarczone przez SAP dla Polski i moim zdaniem to twórca rozwiązania powinien zadbać o tłumaczenia.
To prawda, ale o czym mowa - widziałam dokumentację dla Rumunii zawartą w notach i porównując ją z tym co dla Polski SAP przygotował to szkoda gadać. Tak jak JPK tak i Split to kopia rozwiązań z innych krajów - przykre
dominik.tylczynski
Posty: 8350
Rejestracja: wt kwie 03, 2007 4:05 pm
Has thanked: 1922 times
Been thanked: 1476 times
Kontakt:

Re: Zmiana masowa 1 pola karta dostawcy Split Payment

Post autor: dominik.tylczynski »

sajmon pisze: śr lip 25, 2018 8:17 am To prawda, ale o czym mowa - widziałam dokumentację dla Rumunii zawartą w notach i porównując ją z tym co dla Polski SAP przygotował to szkoda gadać. Tak jak JPK tak i Split to kopia rozwiązań z innych krajów - przykre
Przykre? Moim zdaniem to nie jest przykre. To jest racjonalne z punktu widzenia producenta oprogramowania - zawsze dobrze jest wykorzystywać już gotowe komponenty, tak jest taniej w produkcji oprogramowania i późniejszego jego utrzymania. To ma nawet ładną nazwę - reusability. Przy czym nie musi to oznaczać dostarczania rozwiązań słabej jakości, wręcz przeciwnie.
Smutne natomiast jest to, że polscy klienci zamiast domagać się rozwiązań wysokiej jakości, zgodnych z polskim prawem i współpracować w tym zakresie z SAP, wolą narzekać, robić własne Z-wynalazki i płacić za to krocie.
sylwia123
Posty: 296
Rejestracja: czw mar 22, 2018 8:39 am
Has thanked: 96 times
Been thanked: 34 times

Re: Zmiana masowa 1 pola karta dostawcy Split Payment

Post autor: sylwia123 »

Udało mi się utworzyć lsmw i już mam zmienione to pole klasyfikacji na kazdym dostawcy.

Tutaj jeszcze jedno pytanie sie nasuwa, da sie to pole zrobić wymagane na dostawcy? Jezeli nie to walidacje w ktorej transakcji do dostawcow moge napisac?
RKISIEL
Posty: 583
Rejestracja: pn lut 14, 2011 9:10 pm
Has thanked: 422 times
Been thanked: 263 times

Re: Zmiana masowa 1 pola karta dostawcy Split Payment

Post autor: RKISIEL »

gorg6 pisze: wt lip 24, 2018 10:49 pm Z tego co kojarzę to formę płatności wybiera się przy ksiegowaniu faktury lub ustawia na warunku płatności. Później F110 zgarnia dokumanty z formy płatności, którą wybierzemy. To jest proste.
Wydaje mi się, że nie rozumiem wartości dodanej z dodatkowej konfiguracji na poziomie dostawcy...
Nie byłoby prosciej dołożyć formę płatności dedykowaną dla split payment w konfiguracji? np. S - Split payment
Później w tylko odpowiedni format DMEE dla formy płatności i temat mamy załatwiony.
Cześć,

No to trochę pracy przed Wami :shock:

Proponuję zacząć od BTE 1110 - pomoże FM: IDPL_BTE_1110_PM_CHECK.
Potem analiza klasy komunikatów ID_PL_DP od numeru 40 wzwyż.
Zobaczycie czym różni się ustalanie przedziałów i czym to grozi jeśli miał "2" lub "3" w IDPL_BP_TAX-PAYTYPE a potem zmieniliście bez ciągłości przedziałów i chcecie modyfikować np. BSEG-SGTXT w pozycji zobowiązań :( dokumentu powstałego przed zmianą IDPL_BP_TAX-PAYTYPE.

Temat ćwiczyłem wielokrotnie. Zobaczcie działania metody cl_fipl_sp_service=>validate_document w zdarzeniu 1110 a szczególnie metody VALIDATE_SP_USE z moim ulubionym komunikatem '043' :mrgreen:
Rafał Kisiel
RKISIEL
Posty: 583
Rejestracja: pn lut 14, 2011 9:10 pm
Has thanked: 422 times
Been thanked: 263 times

Re: Zmiana masowa 1 pola karta dostawcy Split Payment

Post autor: RKISIEL »

grzecot pisze: pn lip 23, 2018 10:20 am LSMW to potężne narzędzie. W najprostszym wydaniu, BATCH Input Recording:
1. tworzysz nagranie transakcji , np edycja odbiorcy i zmieniasz pole klasyfikacja PP na 2.
2. tworzysz plik wsadowy, w którym wskazujesz którzy dostawcy mają mieć zmienione pole.
3. zaczytujesz plik i dane zmieniają się same.

to tak w telegraficznym skrócie. zanim zaczniesz na produkcji zabawę z LSMW polecam trochę treningu na sandbox. Zacznij od prostych transakcji typu KS01.

internet jest pełen tutoriali jak z tego korzystać.
W LSMW tkwi siła :) ale:
- mam max. 3 pozycje w tabeli IDPL_ BP_TAX-PAYTYPE a chcę zmienić 1(jedną) tę z wartością "2" na "1" lub jeśli jest "3" to też na "1" czyli muszę zmienić przedziały w 1 lub 2 pozycjach
- muszę zachować ciągłość - patrz ID_PL_DP od 040 do 042
- muszę utworzyć rozwiązanie ciągłe i logiczne dla danego kontrahenta aby stan końcowy spełniał oczekiwania.

LSMW bez FM (lub BAPI, którego jeszcze nie ma) nie może sobie z tym poradzić.
Dla prostego przypadku gdy IDPL_BP_TAX dla BP jest puste to pójdzie prosto - patrz mój lekki dokład dla tworzenia w WF kontrahentów :)
Rafał Kisiel
dominik.tylczynski
Posty: 8350
Rejestracja: wt kwie 03, 2007 4:05 pm
Has thanked: 1922 times
Been thanked: 1476 times
Kontakt:

Re: Zmiana masowa 1 pola karta dostawcy Split Payment

Post autor: dominik.tylczynski »

RKISIEL pisze: wt lip 31, 2018 6:21 pm W LSMW tkwi siła :) ale:
- mam max. 3 pozycje w tabeli IDPL_ BP_TAX-PAYTYPE a chcę zmienić 1(jedną) tę z wartością "2" na "1" lub jeśli jest "3" to też na "1" czyli muszę zmienić przedziały w 1 lub 2 pozycjach
- muszę zachować ciągłość - patrz ID_PL_DP od 040 do 042
- muszę utworzyć rozwiązanie ciągłe i logiczne dla danego kontrahenta aby stan końcowy spełniał oczekiwania.

LSMW bez FM (lub BAPI, którego jeszcze nie ma) nie może sobie z tym poradzić.
LSMW sobie poradzi. To jest naprawdę potężne narzędzie. Nie będzie to trywialne, ale do zrobienia. W LSMW można wstawiać własny kod ABAP, odczytywać nim aktualny stan danych i wpływać na przetwarzanie importowanych danych.
RKISIEL
Posty: 583
Rejestracja: pn lut 14, 2011 9:10 pm
Has thanked: 422 times
Been thanked: 263 times

Re: Zmiana masowa 1 pola karta dostawcy Split Payment

Post autor: RKISIEL »

gorg6 pisze: wt lip 24, 2018 10:49 pm Z tego co kojarzę to formę płatności wybiera się przy ksiegowaniu faktury lub ustawia na warunku płatności. Później F110 zgarnia dokumanty z formy płatności, którą wybierzemy. To jest proste.
Wydaje mi się, że nie rozumiem wartości dodanej z dodatkowej konfiguracji na poziomie dostawcy...
Cześć Kolego,
Tak wygląda prosto z poziomu ABAP ale z poziomu księgowego trochę inaczej. Ustalasz formę płatności (np. MPP) na poziomie faktury - załóżmy, że brutto było 1230 PLN (w tym 230 VAT). Robię żądanie płatności(t-code F-59) z formą płatności nie MPP na kwotę 430 PLN. Następnie robię żądanie płatności w wysokości 800 PLN z formą płatności MPP - jaką wartość VAT może być w split payment? Przypadek odwrotny (częściowo): brutto 1230 PLN, MPP dozwolone i wykonuję żądanie płatności w wysokości brutto 430 PLN - jaka kwotę VAT mogę podać? Dowolną ale wyższą od 0(zera) i mniejszą/równą od 230 PLN. Jeśli podam wysokość VAT = 230 PLN to następne żądanie płatności nie może być wykonane z FP dla MPP.
Większość wyliczeń (dla mieszanych form płatności) wynika bezpośrednio z analizy komentarzy/objaśnień do UoR.
Pamiętajmy o kontroli kwoty VAT - wszelkie płatności zaliczek (bez faktur zaliczkowych) też "konsumują" VAT :o
Dlatego w całym procesie regulacji zobowiązań monitoruję: dostępność (nie skonsumowaną kwotę) VAT (niezależnie czy odliczalny czy nieodliczalny), możliwość użycia MPP dla terminu płatności zgodnym z KC, użycie RB kontrahenta (możliwe MPP - niestety układ 0/1) etc.
Jeśli piszesz o prostocie algorytmu i analizy to dodaj zmiany w czasie - mamy ok. 460k dostawców i oni potrafią wymyśleć różne "cuda" oby obejść MPP i stąd wskazanie czasowe na poziomie ogólnym i szczegółowe na poziomie RB.
Rafał Kisiel
RKISIEL
Posty: 583
Rejestracja: pn lut 14, 2011 9:10 pm
Has thanked: 422 times
Been thanked: 263 times

Re: Zmiana masowa 1 pola karta dostawcy Split Payment

Post autor: RKISIEL »

Cześć,
Doszło nowe udogodnienie - dostawca ma n rachunków bankowych (RB) a tylko część może być wykorzystana dla MPP :D
A miało być tak różowo...
Brak możliwości użycia MPP dla poszczególnych RB wynika z unikania przez dostawców MPP - powodów jest multum. Pisałem już wcześniej, że mam ok 460k dostawców a wielu z nich to małe podmioty gdzie marża może być równa wartości VAT. Wtedy powiadamiają o nowym RB, który jest RORem i MPP nie jest dozwolone. Użyliśmy pola KNBK/LFBK-XEZER (nie jest u nas gdzie indziej wykorzystywane) do zaznaczania czy RB może być wykorzystany (lub musi być wyłączony) do MPP. To wyłączenie jest podrzędne w stosunku do oznaczenia w tabeli IDPL_BP_TAX dla danego kontrahenta i terminu płatności.

Może rozwiązanie nie jest ładne ale jest skuteczne :D
Rafał Kisiel
dominik.tylczynski
Posty: 8350
Rejestracja: wt kwie 03, 2007 4:05 pm
Has thanked: 1922 times
Been thanked: 1476 times
Kontakt:

Re: Zmiana masowa 1 pola karta dostawcy Split Payment

Post autor: dominik.tylczynski »

To jest z pewnością temat na zgłoszenie do SAP
RKISIEL
Posty: 583
Rejestracja: pn lut 14, 2011 9:10 pm
Has thanked: 422 times
Been thanked: 263 times

Re: Zmiana masowa 1 pola karta dostawcy Split Payment

Post autor: RKISIEL »

dominik.tylczynski pisze: śr wrz 26, 2018 7:00 am To jest z pewnością temat na zgłoszenie do SAP
Dominiku,
Właśnie kończę rozwiązanie - można więc bez SAP :D
Wykorzystałem niewykorzystywane pole w LFBK/KNBK i już ...
Pole wykorzystywane tylko w DE.

Pole jest dla nas przezroczyste i ... działa :D
Nie zawracam głowy w SAP gdy sam coś mogę :)

Mam
Rafał Kisiel
dominik.tylczynski
Posty: 8350
Rejestracja: wt kwie 03, 2007 4:05 pm
Has thanked: 1922 times
Been thanked: 1476 times
Kontakt:

Re: Zmiana masowa 1 pola karta dostawcy Split Payment

Post autor: dominik.tylczynski »

RKISIEL pisze: pt wrz 28, 2018 9:27 pm Dominiku,
Właśnie kończę rozwiązanie - można więc bez SAP :D
Wykorzystałem niewykorzystywane pole w LFBK/KNBK i już ...
Pole wykorzystywane tylko w DE.

Pole jest dla nas przezroczyste i ... działa :D
Nie zawracam głowy w SAP gdy sam coś mogę :)
z pewnością można i tak, zwłaszcza jeśli się umie i potrafi. Tyle, że po to jest opłata maintenance, aby takie rozwiązania dostać w standardzie. Inaczej w sumie płacisz za nie dwukrotnie.
RKISIEL
Posty: 583
Rejestracja: pn lut 14, 2011 9:10 pm
Has thanked: 422 times
Been thanked: 263 times

Re: Zmiana masowa 1 pola karta dostawcy Split Payment

Post autor: RKISIEL »

Dzięki temu żyją nieźle konsultanci, nie narzekam :)
Dominiku, oprócz rachunków ROR są jeszcze inne niedostępne dla MPP wymienione w umowach np. rachunki powiernicze.
To jak firmy/dostawcy omijają MPP to "legenda mundialu" - w najgorętszym okresie było ok. 1k listów/emalii (w ramach grupy) miesięcznie o charakterze proszalno/błagalno/straszącym - wersje do wyboru :roll:
Niestety ustawa nie przewiduje(jeszcze), że "jajeczko może być częściowo nieświeże". Zanim ustawa przejdzie okres mlecznych zębów to my już musimy leczyć próchnicę :)
Ostatnio zmieniony wt paź 23, 2018 8:28 pm przez RKISIEL, łącznie zmieniany 2 razy.
Rafał Kisiel
RKISIEL
Posty: 583
Rejestracja: pn lut 14, 2011 9:10 pm
Has thanked: 422 times
Been thanked: 263 times

Re: Zmiana masowa 1 pola karta dostawcy Split Payment

Post autor: RKISIEL »

dominik.tylczynski pisze: pn paź 01, 2018 8:21 am
RKISIEL pisze: pt wrz 28, 2018 9:27 pm Dominiku,
Właśnie kończę rozwiązanie - można więc bez SAP :D
Wykorzystałem niewykorzystywane pole w LFBK/KNBK i już ...
Pole wykorzystywane tylko w DE.

Pole jest dla nas przezroczyste i ... działa :D
Nie zawracam głowy w SAP gdy sam coś mogę :)
z pewnością można i tak, zwłaszcza jeśli się umie i potrafi. Tyle, że po to jest opłata maintenance, aby takie rozwiązania dostać w standardzie. Inaczej w sumie płacisz za nie dwukrotnie.
Rafał Kisiel
RKISIEL
Posty: 583
Rejestracja: pn lut 14, 2011 9:10 pm
Has thanked: 422 times
Been thanked: 263 times

Re: Zmiana masowa 1 pola karta dostawcy Split Payment

Post autor: RKISIEL »

Dominiku,
Ogólnie masz rację ale GK PGE nie może czekać :x Muszę zrobić coś co spełnia wymagania biznesu. SAP OSS działa nieźle ale wolno, jak to u Niemców (bez fobii), po prostu tak mają...
Rafał Kisiel
ODPOWIEDZ