Korekty VAT

W tym dziale znajdują się posty z zakresu modułów finansowych systemu SAP...
ODPOWIEDZ
sylwia123
Posty: 296
Rejestracja: czw mar 22, 2018 8:39 am
Has thanked: 96 times
Been thanked: 34 times

Korekty VAT

Post autor: sylwia123 »

W przypadku kiedy nie zapłacimy za fakturę w ciągu 150 dni od upływu terminu płatności, a wcześniej odliczyliśmy Vat z takiej faktury, to powinniśmy skorygować odliczony VAT w odrębnym polu deklaracji i kolumnie JPK (kolumna z numerem 49). Z kolei gdy tak skorygowaną fakturę zapłacimy to wówczas możemy znowu odliczyć ten VAT, ale w kolumnie 50.

Jak macie rozwiązane w systemie ten przypadek? Domyślam się że należy utworzyć nowe kody podatku? Dwa czy tyle ile jest stawek podatków i do nich korekt?
I w VK12 od czego uzależniliście pojawienie się tego podatku? Nowa klasyfikacja na materiale? Na kliencie? Nowy typ dokumentu?
RKISIEL
Posty: 583
Rejestracja: pn lut 14, 2011 9:10 pm
Has thanked: 421 times
Been thanked: 263 times

Re: Korekty VAT

Post autor: RKISIEL »

sylwia123 pisze: czw wrz 13, 2018 12:14 pm W przypadku kiedy nie zapłacimy za fakturę w ciągu 150 dni od upływu terminu płatności, a wcześniej odliczyliśmy Vat z takiej faktury, to powinniśmy skorygować odliczony VAT w odrębnym polu deklaracji i kolumnie JPK (kolumna z numerem 49). Z kolei gdy tak skorygowaną fakturę zapłacimy to wówczas możemy znowu odliczyć ten VAT, ale w kolumnie 50.

Jak macie rozwiązane w systemie ten przypadek? Domyślam się że należy utworzyć nowe kody podatku? Dwa czy tyle ile jest stawek podatków i do nich korekt?
I w VK12 od czego uzależniliście pojawienie się tego podatku? Nowa klasyfikacja na materiale? Na kliencie? Nowy typ dokumentu?
Cześć,
Nie znam się na VK12 ale wiem, że JPK_VAT (jak i VAT7) raportowany jest wg. kodów VAT - jeśli nie masz jakiś "czarodziejskich" rozwiązań programistycznych to musisz utworzyć oddzielne kody. Takie rozwiązanie jest najbardziej klarowne/czytelne i łatwo je obronić przed audytem/kontrolą.
Rafał Kisiel
ewilczurek
Posty: 19
Rejestracja: śr kwie 22, 2009 2:59 pm
Lokalizacja: W-wa
Has thanked: 1 time
Been thanked: 2 times

Re: Korekty VAT

Post autor: ewilczurek »

Witam,
A czy standardowy raport w SAP jakiś dedykowany istnieje do analizy 150 dni po terminie płatności? (oprócz kolumny, którą dodali "Ilośc dni po term")?
ewilczurek
RKISIEL
Posty: 583
Rejestracja: pn lut 14, 2011 9:10 pm
Has thanked: 421 times
Been thanked: 263 times

Re: Korekty VAT

Post autor: RKISIEL »

ewilczurek pisze: pn paź 01, 2018 3:46 pm Witam,
A czy standardowy raport w SAP jakiś dedykowany istnieje do analizy 150 dni po terminie płatności? (oprócz kolumny, którą dodali "Ilośc dni po term")?
Cześć,
Oczywiście, że są - najbliższy to analiza NP z siatką opóźnienia :P
Od chyba wszystkich wersji program RFDOPR10 - t-code: S_ALR_87012178.

W menu (wersja PL): Systemy informacyjne->Rachunkowość->Rachunkowość finansowa->Odbiorcy->Raporty dla Rozrachunków z odbiorcami->Odbiorcy: Pozycja->S_ALR_87012178 - Analiza NP odbiorców wg sald pozycji przeterminowanych
Rafał Kisiel
RKISIEL
Posty: 583
Rejestracja: pn lut 14, 2011 9:10 pm
Has thanked: 421 times
Been thanked: 263 times

Re: Korekty VAT

Post autor: RKISIEL »

RKISIEL pisze: czw paź 04, 2018 11:31 pm
ewilczurek pisze: pn paź 01, 2018 3:46 pm Witam,
A czy standardowy raport w SAP jakiś dedykowany istnieje do analizy 150 dni po terminie płatności? (oprócz kolumny, którą dodali "Ilośc dni po term")?
Cześć,
Oczywiście, że są - najbliższy to analiza NP z siatką opóźnienia :P
Od chyba wszystkich wersji program RFDOPR10 - t-code: S_ALR_87012178.

W menu (wersja PL): Systemy informacyjne->Rachunkowość->Rachunkowość finansowa->Odbiorcy->Raporty dla Rozrachunków z odbiorcami->Odbiorcy: Pozycja->S_ALR_87012178 - Analiza NP odbiorców wg sald pozycji przeterminowanych
Kolego,
Napisałem rozwiązanie a nie umiesz odpisać na Forum "czy działa"?. Zatykanie "dziur pozornych" to nie jest przekazywanie wiedzy.
Reszta grupy czeka....

Rafał
Rafał Kisiel
ewilczurek
Posty: 19
Rejestracja: śr kwie 22, 2009 2:59 pm
Lokalizacja: W-wa
Has thanked: 1 time
Been thanked: 2 times

Re: Korekty VAT

Post autor: ewilczurek »

Dziękuję za pomoc
pomogło
ewilczurek
mikas
Posty: 360
Rejestracja: pn mar 14, 2016 1:55 pm
Has thanked: 147 times
Been thanked: 24 times

Re: Korekty VAT

Post autor: mikas »

Dopisze się w tym wątku, bo mam w sumie podobny problem.
Właśnie w związku z próbą dodania nowego kodu podatku dla JPK V7, chcę spróbować dodać dla typu GTU_05 z JPK, nowy kod podatku.
Generalnie mam juz go widocznego, w transakcjach OVK3, OVK4 mam juz ten kod dodany. Nie rozumiem tylko dlaczego konfigurując materiał dla danego typu (w tym przypadku będzie to makulatura), w danych ogólnych na zakładce dane podstawowe widoczny do wyboru typ podatku.
pod1.JPG
pod1.JPG (17.51 KiB) Przejrzano 2380 razy
Ale nie mam go w klasyfikacji podatku, jak rozwinę tą listę
pod2.JPG
pod2.JPG (22.44 KiB) Przejrzano 2380 razy
Lista ta jest identyczna z tym co widze w OVK4, ale jakby tylko część, bo wpisy od 0 do 8 widzę, ale już tych literowych (A,E, itp) nie widzę ...
pod3.JPG
pod3.JPG (30.95 KiB) Przejrzano 2380 razy
Co zrobić, by ten wpis klasyfikacji podatku był widoczny na materiale ?
Czy w ogóle idę poprawną drogą, tak się powinno to dodawać ?

Z góry dziękuję, pozdrawiam, Michał
RKISIEL
Posty: 583
Rejestracja: pn lut 14, 2011 9:10 pm
Has thanked: 421 times
Been thanked: 263 times

Re: Korekty VAT

Post autor: RKISIEL »

mikas pisze: wt mar 03, 2020 1:07 pm Ale nie mam go w klasyfikacji podatku, jak rozwinę tą listę
pod2.JPG

Lista ta jest identyczna z tym co widze w OVK4, ale jakby tylko część, bo wpisy od 0 do 8 widzę, ale już tych literowych (A,E, itp) nie widzę ...
pod3.JPG

Co zrobić, by ten wpis klasyfikacji podatku był widoczny na materiale ?
Czy w ogóle idę poprawną drogą, tak się powinno to dodawać ?

Z góry dziękuję, pozdrawiam, Michał
To logistyka a nie finanse.
Zmień adresatów/grupę ForumSAP problemu
RaV
Rafał Kisiel
mikas
Posty: 360
Rejestracja: pn mar 14, 2016 1:55 pm
Has thanked: 147 times
Been thanked: 24 times

Re: Korekty VAT

Post autor: mikas »

RKISIEL pisze: To logistyka a nie finanse.
Zmień adresatów/grupę ForumSAP problemu
Podobnież jest tak, bo mamy wdrożony Plant Abroad i jest zaszyte w kodzie żeby przed każdym takim wpisem był dodany znacznik "PL"
Po dodaniu tego, mam widoczny ten kod podatku. Ale nadal nie mogę go zapisać poprawnie na materiale
pkwiu.JPG
pkwiu.JPG (22 KiB) Przejrzano 2350 razy
A w komunikacie jest cały czas odwołanie do klasyfikacji podatkowej 1 a ja mam wybraną nadaną swoją "T" ...

pozdrawiam, Michał
mikas
Posty: 360
Rejestracja: pn mar 14, 2016 1:55 pm
Has thanked: 147 times
Been thanked: 24 times

Re: Korekty VAT

Post autor: mikas »

Znalazłem :D
Miałem w konfiguracji VK12 określony zły kod podatku dla kraju, po zmianie udało nam się poprawnie zapisać nowy indeks materiałowy, wystawić zlecenie i FV na nią. Zaksięgowała się poprawnie z nowym kodem podatku jaki utworzyłem.
Jakiś krok do przodu ... ;)

pozdrawiam, Michał
RKISIEL
Posty: 583
Rejestracja: pn lut 14, 2011 9:10 pm
Has thanked: 421 times
Been thanked: 263 times

Re: Korekty VAT

Post autor: RKISIEL »

mikas pisze: czw mar 05, 2020 12:54 pm Znalazłem :D
Miałem w konfiguracji VK12 określony zły kod podatku dla kraju, po zmianie udało nam się poprawnie zapisać nowy indeks materiałowy, wystawić zlecenie i FV na nią. Zaksięgowała się poprawnie z nowym kodem podatku jaki utworzyłem.
Jakiś krok do przodu ... ;)

pozdrawiam, Michał
Hej,
Czy rzeczywiście wszystkie błędy w SD/MM jeśli dotykają np. VAT muszą być w finansach?
Dla mnie klucz: indeks materiałowy ma się do wyliczenia podatku jak ilość do konwalii :o
Chyba, że mówimy o VDEK ale to też inny wątek i inne podejście...
Weźcie zabawki/wyliczanki do innej piaskownicy.
RaV
Rafał Kisiel
ODPOWIEDZ