RE-FX - IFRS16 - księgowanie do różnych ksiąg

W tym dziale znajdują się posty z zakresu modułów finansowych systemu SAP...
ODPOWIEDZ
PawelW
Posty: 185
Rejestracja: pn sty 02, 2017 2:19 pm
Has thanked: 55 times
Been thanked: 51 times

RE-FX - IFRS16 - księgowanie do różnych ksiąg

Post autor: PawelW »

Witajcie,

Nie znalazłem lepszego działu, więc zapytam tutaj. Być może znajdzie się tutaj jakiś ekspert od RE-FX, któy będzie znał odpowiedź na moje pytanie ;)

W systemie mamy dwie księgi:
  • 0L - IFRS
  • L1 - podatkową
RE-FX wdrażamy głównie po to, aby obsłużyć leasingi według IFRS16. Problem mam z zaksięgowaniem wszystkiego do odpowiednich księg. Standardowo RERAPP księguje do wszystkich ksiąg i nawet w którejś nocie jest napisane, że tutaj nie wspierają integracji z new GL i wszystko się księguje do wszystkich ksiąg. RECEEP natomiast księguje do ksiąg według przypisanej reguły księgowania (accounting principle). W moim przypadku jest tutaj przypisana reguła IFRSowa czyli księguję wyłącznie do księgi 0L. Wszystko spotyka mi się na koncie rozliczenia leasingu gdzie po debecie mam księgowanie w obu księgach, natomiast po kredycie mam tylko księgowanie w 0L (w księdze 0L jest to później księgowane w środki trwałe). Potrzebuję tutaj "dorobić" księgowanie w księdze L1 i wrzucić to w koszty. Jak do tego najlepiej podejść? Ja tutaj widzę następujące opcje:
1. Exit w transakcji RECEEP i dorobić odpowiedni dokument - tutaj się boję, że coś mi się rozjedzie w momencie jak zaczną się jakieś korekty i storna, bo standardowy program przecież nie zobaczy dokumentu utworzonego w exicie.
2. Na koniec miesiąca zrobić jakiś raport i zaksięgować to ręcznie. Tutaj z kolei użytkownikom może być to ciężko wyraportować, bo mam kilka kont kosztowych i mogą nie ogarnąć ile na które powinno być zaksięgowane. Na pewno będą marudzić.

Jeśli mieliście taki przypadek, to jak sobie z nim poradziliście?

EDIT: Do tego dochodzi jeszcze zaksięgowanie rezerw (RERAALCN) tylko w księdze L1. Jeśli nie zaksięguję w koszty przez RERAPP to RERAALCN mi tego nie wyłapie :)

Pozdrawiam
kusito
Posty: 82
Rejestracja: wt maja 24, 2016 5:23 pm
Has thanked: 8 times
Been thanked: 40 times

Re: RE-FX - IFRS16 - księgowanie do różnych ksiąg

Post autor: kusito »

Witam,
podpinam się pod wątek i chciałbym zapytać czy RE-FX wymaga oddzielnej licencji czy jest w ramach ERP?

Z góry dzięki.
PawelW
Posty: 185
Rejestracja: pn sty 02, 2017 2:19 pm
Has thanked: 55 times
Been thanked: 51 times

Re: RE-FX - IFRS16 - księgowanie do różnych ksiąg

Post autor: PawelW »

Z RE-FX wymaga dodatkowej licencji i z tego co wiem, wcale nie jest taka tania.
PawelW
Posty: 185
Rejestracja: pn sty 02, 2017 2:19 pm
Has thanked: 55 times
Been thanked: 51 times

Re: RE-FX - IFRS16 - księgowanie do różnych ksiąg

Post autor: PawelW »

Dodatkowo pozwolę sobie odpowiedzieć na zadane przez siebie pytanie. Generalnie SAP się specjalnie nie popisał moim zdaniem. Wybaczcie za angielskie nazewnictwo, ale bardzo dawno nie wiedziałem polskiego systemu i nie za bardzo wiem jak SAP to tłumaczy. Teraz nawet nie mam możlwości zalogowania się po polsku, żeby to sprawdzić.

Nota 2255555 - dla tych, którzy nie zauważyli od razu (np ja nie zauważyłem ;) ) - do noty jest załączony plik ze schematem księgowania, który sugeruje jak rozwiązanie ma wyglądać. Tak więc:
1. Wycena według IFRS16 - tworzymy odpowiednią "Valuation rule" (regułę wyceny?) i konfigurujemy cały proces. Podpinany tutaj "accounting principle" (regułę księgowania?), która wrzuca wszystko do księgi IFRS.
2. Tworzymy drugą "Valuation rule", którą przypinamy do księgi lokalnej. I tutaj drobna uwaga. "valuation purpose" oraz "consideration" powinno być ustawione na "transfer posting".
trf post.png
trf post.png (29.17 KiB) Przejrzano 2735 razy
Zdaje się, że trzeba tutaj trochę zmienić konfigurację przepływów finansowych - nota 2400838.

Ja całęgo procesu jeszcze nie skonfigurowałem, ale spodziewam się, że będzie to działać w ten sposób. W ramach testu przypisałem wszystko do jednej reguły wyceny i księguje się ok, z tym, że nie neprawidłowej księgi. Jak to wszystko "wydzielę" do nowej reguły wyceny to powinno działać. Przykłądowy screen:
trf 2.png
trf 2.png (87.81 KiB) Przejrzano 2735 razy
W związku z tym, że do kontraktu można przypisać tylko jedną regułę wyceny, najrozsądniej chyba będzie zrobić osobny typ kontraktu, który księguje do jednej księgi i osobny który księguje do drugiej. Tak czy inaczej żeby to obsłużyć, należy utworzyć 2 kontrakty w systemie, co moim skromnym zdaniem jest dość słabym rozwiązaniem. Chyba, że tutaj ktoś z Was ma lepszy pomysł...
ODPOWIEDZ