Strona 1 z 1

Automatyczne naliczanie VAT w FBCJ

: pn maja 13, 2019 4:55 pm
autor: sapdoctor
Hej,


Czy ktoś może wie jak "zmusić" raport kasowy (transakcja FBCJ) żeby po wprowadzeniu operacji z kodem VAT , system ten VAT wyliczał na podstawie tej dekretacji? Obecnie jeśli zaksięgujemy zejście z kasy na konto kosztowe , to w konfiguracji możemy podać kod VAT i on się wyprowadza na linie z kontem kosztowym, to ustawienie jednak nic powoduje , system nie wylicza VAtu.
Jeśli wprowadzimy ręcznie takie księgowanie i zaznaczymy pole BKPF-XMWST (Calculate tax automatically) wszystko ładnie się wylicza.


Pozdrawiam
Adrian

Re: Automatyczne naliczanie VAT w FBCJ

: sob maja 18, 2019 10:53 pm
autor: RKISIEL
sapdoctor pisze: pn maja 13, 2019 4:55 pm (...)raport kasowy (transakcja FBCJ) ... system ten VAT wyliczał ...
Cześć,
Nie rozumiem jak płatność może być obarczona kwotą VAT?
To jest tylko sposób (w kasie) płatności (tak jak płatność w banku) gdzie nie ma mowy o podstawie naliczenia VAT i kwocie VAT. Dokument typu "płatność" w dowolnej postaci np. KP, PO czy karta płatnicza nie jest transakcją podatkową. Takimi transakcjami (w sensie VAT) jest nabycie lub zbycie (czyli zakup, sprzedaż + korekty tychże) a nie płatność.

Re: Automatyczne naliczanie VAT w FBCJ

: śr maja 22, 2019 9:21 pm
autor: kusito
To dość częste oczekiwanie księgowych - niektóre polskie programy pozwalają w kasie księgować faktury wchodzące do rejestru, SAP tak akurat nie ma;) W ogóle w SAP nie istnieje coś takiego jak fajne księgowanie delegacji, co mają polskie często pudełkowe programy;)

Re: Automatyczne naliczanie VAT w FBCJ

: śr maja 22, 2019 10:01 pm
autor: dominik.tylczynski
kusito pisze: śr maja 22, 2019 9:21 pmW ogóle w SAP nie istnieje coś takiego jak fajne księgowanie delegacji, co mają polskie często pudełkowe programy;)
"Fajne" jest pojęciem bardzo względnym. Fajna obsługa delegacji jest w SAP Concur. W samym SAP ERP chyba też nie jest tak źle.

Re: Automatyczne naliczanie VAT w FBCJ

: śr maja 22, 2019 10:02 pm
autor: dominik.tylczynski
kusito pisze: śr maja 22, 2019 9:21 pm To dość częste oczekiwanie księgowych - niektóre polskie programy pozwalają w kasie księgować faktury wchodzące do rejestru, SAP tak akurat nie ma;)
Przyznam, że nie jestem fachowcem-księgowym, ale na moje niewprawne oko, faktura z VAT to jedno, a płatność w kasie to drugie.

Re: Automatyczne naliczanie VAT w FBCJ

: czw maja 23, 2019 10:29 am
autor: Dziadek
To się niestety często zdarza przy fakturach na drobne wydatki. Księgowi czasami upraszczają sobie życie księgując rozlicznie zaliczki i samą fakture w jednym dokumencie. Oczywiście rodzi to potem pewne problemy w raportowaniu VAT i innych obszarach, ale to juz przeciez problem innego uzytkownika :lol:

Re: Automatyczne naliczanie VAT w FBCJ

: pt maja 24, 2019 4:44 pm
autor: sapdoctor
Witam,

Sprawa się wyjaśniła. System w standardzie w FBCJ nalicza VAT . Brak naliczania wynikał z tego, że system klienta jest połączony z zewnętrzną aplikacją która wyprowadza VAT i księguje do SAP. Wydaje się to dziwne ale takie rozwiązana są w USA praktykowane no i nie specjalnie działają dla jednostek zarejestrowanych w UE. :D :D
Naliczanie VAT przy transakcjach kasowych (WB , kasa) jest powszechne w Niemczech. Jest to wymóg prawny, dla polskich jednostek nie ma sensu.

Pozdrawiam
Adrian

Re: Automatyczne naliczanie VAT w FBCJ

: śr cze 05, 2019 9:55 pm
autor: RKISIEL
Cześć

Jest to możliwe dla naliczania kwoty VAT od brutto. Jest to niewdzięczne rozwiązania w SAP - zobacz vademecum. To jest podwójne obliczanie i często jest różne od naliczania od kwoty netto.

A z drugiej strony - klient płaci w kasie kwotę brutto i ma w niej kwotę netto + VAT dla kilku stawek. Przepytasz go czy masz powiązanie z należnością i będzie analiza (bo zapłacił kwotę będącą częścią należności całkowitej) podziału ile na jedną stawkę (kod VAT) a ile na inną.
Masz jakiś algorytm wnioskujący czy może "spod dużego palca" bo ze stawkami VAT gdzie kwota podatku jest równa 0(zero) ale różne tytuły (i miejsca w VAT7 lub JPK_VAT) to wróżenie kwoty podstawy dla płatności częściowych.

Zanim odpowiesz o przypadkach jednostkowych to pomyśl o realizacji algorytmu dla firm gdzie mają ok 100K takich operacji w roku - nie jest to duża liczba ale waha się między 80K a 110K w roku. Mam ok 8,5 mln dok. księgowych w roku więc jest to niejako margines ale może być kłopotliwy.

Do przemyślenia kopiowanie wzorców z innych systemów podatkowych.


Miłego wieczoru.