księgowanie banków i KZ-tki

W tym dziale znajdują się posty z zakresu modułów finansowych systemu SAP...
ODPOWIEDZ
Kasia1987
Posty: 2
Rejestracja: pt gru 27, 2019 3:07 pm

księgowanie banków i KZ-tki

Post autor: Kasia1987 »

Hej,

używam sapa od 2 miesięcy i może ktoś będzie w stanie mi pomóc..Księguję tak zwane banki, po zaksięgowaniu tworzy się dokument KZ. W zależności czy na banku dana transakcja jest po "+" czy po "-" to odpowiednio przenoszę dane transakcje na wychodzące lub przychodzące. Problem jest w tym, że jeśli się już coś zaksięguje to zapis znika z banku..Mam jedną transakcję na koncie vendora, która przeniosła się ze złym znakiem i tym samym źle ją zaksięgowałam..na sachkoncie przychodzącym a powinno być na wychodzącym..Powinnam zrobić oczywiście storno i ponownie zaksięgować z dobrym znakiem na odpowiednim sachkoncie..tylko jak? Potrafię zrobić storno FB08 tylko moje pytanie gdzie "to" póżniej trafia i w jaki sposób ponownie to zaksięgować na koncie vendora z odpowiednim znakiem..Mam wszystko podane..tylko jak to zrobić aby wszystko się zgadzało..Z góry dziękuję za pomoc..jeśli coś jest nie jasno opisane to przepraszam ale dopiero wdrażam się w cały ten system.

Pozdrawiam
tabee
Posty: 77
Rejestracja: pt mar 05, 2010 11:30 am
Has thanked: 1 time
Been thanked: 30 times

Re: księgowanie banków i KZ-tki

Post autor: tabee »

Cześć,

Zakładam, że "księgowanie tak zwanych banków" to przetwarzanie w transakcji FEBA/FABAN wcześniej zaimportowanych plików z wyciągami bankowymi lub ręczne wprowadzanie operacji bankowych "z kartki" w FF67... Generalnie sposób wprowadzania jest najmniej istotny w tej sytuacji.

Po wykonaniu storna dokumentu w FI w FB08 (pewnie wcześniej należy wycofać rozliczenie na dostawcy - to zależy od ustawienia sposobu przetwarzania pozycji wyciągu bankowego) należy ręcznie zaksięgować prawidłowy dokument (storno nie "trafia" nigdzie - po prostu księgowany jest dokument odwrotny do źródłowego (stornowanego)) . Niestety takie działanie powoduje niespójność pomiędzy dokumentami księgowymi a przetworzoną pozycją wyciągu (np w wyciągu operacja "+" a księgowanie jak dla operacji "-").

Istnieje co prawda alternatywa tj. usunięcie całego wyciągu (nie ma możliwości usunięcia tylko wybranej pozycji). Niestety usunięcie wyciągu nie powoduje automatycznego storna zaksięgowanych dokumentów - taka operację należy wykonać oddzielnie jako storno / storno masowe (mając na uwadze również konieczność wycofywania rozliczeń). Po usunięciu wyciągu i stornie dokumentów należy ponownie wprowadzić ponownie cały wyciąg.
Usuwanie całego wyciągu nie jest dostępne z poziomu transakcji dla użytkowników - należy wykorzystać program RFEBKA96 i cała sztuka polega na odnalezieniu właściwego wyciągu pośród nierzadko wielu tysięcy innych wyciągów - ryzyko takiego działania jest spore i pewnie musiałby zrealizować je administrator po uzyskaniu zgody właściciela biznesowego procesu.
Reasumując -> osobiście wybrałbym storno + ręczne zaksięgowanie prawidłowego dokumentu + jakieś udokumentowanie takiego działania (np. w celach dowodowych / kontrolnych).
To chyba tyle..
Kasia1987
Posty: 2
Rejestracja: pt gru 27, 2019 3:07 pm

Re: księgowanie banków i KZ-tki

Post autor: Kasia1987 »

Bardzo dziękuje za odpowiedz :-)
RKISIEL
Posty: 583
Rejestracja: pn lut 14, 2011 9:10 pm
Has thanked: 421 times
Been thanked: 263 times

Re: księgowanie banków i KZ-tki

Post autor: RKISIEL »

Cześć,
Reasumując:
Operacje usunięcia WB - zakładam, że w transakcji FEBAN potrafisz odnaleźć WB :wink:, sposób księgowania zależy od Twoich ustawień w transakcjach FF_5/FF67/FEBAN:
I. Usunięcie/storno księgowań dla WB
1. Księgowanie WB było "on-line" - w obszarach 1 i dla operacji rozliczeń także w 2 masz numery dokumentów księgowych.
a. "wklikujesz się" we wglądzie podstawowym transakcji FEBAN w dokumenty w obszarach 1/2 i sprawdzasz czy jakakolwiek pozycja dokumentu została rozliczona - jeśli tak to w transakcji FBRA usuwasz rozliczenie: do wyboru ze stornem lub bez storna dokumentu rozliczającego;
b. stornujesz dokument zaksięgowany dla WB: możesz to zrobić "dookoła" czyli transakcją FB08 lub na skróty nie wychodząc z dokumentu stornowanego - preferowany przeze mnie 8) Menu: Skok do->Wyświetlanie w postaci listy. Jeśli tam nie ma możliwości stornowania to znaczy, że jakaś pozycja dokumentu jest rozliczona a tę już łatwo znaleźć bo na liście możesz mieć kolumnę "Dokument rozlicz" i już jest łatwiej.
2. Księgowanie WB było za pomocą pliku wsadowego - we wglądzie podstawowym FEBAN nie masz numerów dokumentów księgowych - działanie masz opisane szczegółowo w notach OSS.
a. Samodzielnie musisz odszukać dokumenty zaksięgowane dla WB - to jest jedyna trudność w całym procesie obsługi księgowania WB
b. Wycofanie rozliczeń/stornowanie dla odnalezionych dokumentów - jak opisane powyżej.
II. Usunięcie WB z SAP
1. W transakcji FEBAN wyświetlasz WB
2. Przechodzisz do opcji "Inna prezentacja"
3. Wybierasz/tworzysz/modyfikujesz wariant wyświetlania pozycji tak aby na liście było pole KUKEY (kod skrócony lub inna nazwa w zależności od języka). Warto zrobić dla siebie/innych wariant zawierający kluczowe informacje; przyda się np. przy weryfikowaniu zapisów dla Białej Listy :roll:
4. Przekazujesz od działu/osoby która ma możliwość uruchomienia transakcji SE38 wartość KUKEY z prośbą o usunięcie WB. Wykonują on/oni czynność poniżej.
5. W t-code SE38 uruchamiamy program RFEBKA96 z wartościami parametrów: Aplikacja- "0001"; Skrót-<wartość KUKEY>. Akceptują wybory i usuwają WB.

Miłego wieczoru
Rafał Kisiel
ODPOWIEDZ