Żądanie płatności "dla" odbiorcy

W tym dziale znajdują się posty z zakresu modułów finansowych systemu SAP...
ODPOWIEDZ
Dziadek
Posty: 131
Rejestracja: pn maja 16, 2016 12:19 pm
Has thanked: 25 times
Been thanked: 71 times

Żądanie płatności "dla" odbiorcy

Post autor: Dziadek »

Witam. Mam taki śmieszny problem - jest potrzeba utworzenia żądania płatności dla odbiorcy dla faktury korygującej minus, ale w kwocie mniejszej niż wartośc faktury. Celem jest zwrot odbiorcom kasy na podstawie faktur korygujących, ale jako płatność częściowa.

Standardowo system jest przygotowany na żądanie płatności i w ogóle wszelkie płatności, ale "od" odbiorcy, a nie "dla odbiorcy". Dlatego też transakcja F-59 daje komunikat F5621 (nie znaleziono odpowiadającej pozycji). Barbarzyńskie wyłączenie tego komunikatu nic nie daje, bo system i tak proponuje kod księgowania po stronie Wn. To samo jest przy żądaniu zaliczki F-37. Podmiany kodów księgowania w konfiguracji nic nie dają.

Pytanie - jak zaksięgować żądanie płatności z referencją do faktury na odbiorcy, ale po stronie Ma, tak aby zapłacić to potem przez F110?
marek.turczynski
Posty: 213
Rejestracja: czw lip 10, 2014 7:53 pm
Has thanked: 21 times
Been thanked: 258 times

Re: Żądanie płatności "dla" odbiorcy

Post autor: marek.turczynski »

Cześć,

jest to jedne z niemądrych zachowań SAPa niestety - w standardzie przewidziane jest tylko tworzenie żądania zaliczki na wpływ od klienta, co oczywiście ma tyle sensu co nic, bo pewnie nikt z tego nie korzysta.

ALE

Jest sposób, żeby SAPa oszukać substytucją:

1) Dla ksiegowania F-37 -> zamień kod ksiegowania na lini klienta na 19
2) Dla ksiegowania w F110 -> zamień numer konta GL na lini klienta na konto zbiorcze (tam gdzie posting key = '09')

U mnie to zadziałało, ale ja F-37 robiłem przez BAPI_ACC_DOCUMENT_POST - stąd nie jestem pewien czy na pewno zadziała poprawnie przy księgowaniu przez 'zwykłą' transakcję.

Marek
Marek Turczyński
Dziadek
Posty: 131
Rejestracja: pn maja 16, 2016 12:19 pm
Has thanked: 25 times
Been thanked: 71 times

Re: Żądanie płatności "dla" odbiorcy

Post autor: Dziadek »

marek.turczynski pisze: czw sty 02, 2020 4:33 pm ...co oczywiście ma tyle sensu co nic, bo pewnie nikt z tego nie korzysta.
Dzięki za odpowiedź, no właśnie, jeszcze nigdy z tego nie skorzystałem :D

Co do pomysłu z substytucją powiem tak - robiłem takie cuda dawno temu (chyba jeszcze na wersji 3.0F) na zwykłym FB01 i były z tym same problemy. Źle aktualizowały się tabele sum (KNC1 i KNC3), później źle przenosiły się salda, źle działały niektóre raporty....od tego czasu uznaje to za zbyt ryzykowne, bo nie do końca chyba jestem w stanie przewidzieć wszystkich następstw.

Przykładowo teraz tym sposobem udało mi się to zaksięgować nawet w F-59 po stronie Ma, ale jak widać poniżej system zapisał to z właściwym kodem księgowania, ale z niewłaściwym znakiem :shock: , dlatego dla mnie takie metody to po prostu już jakiś hardcore.
Załączniki
Clipboard02.jpg
Clipboard02.jpg (15.71 KiB) Przejrzano 2049 razy
ODPOWIEDZ