Kody podatków w Polsce

W tym dziale znajdują się posty z zakresu modułów finansowych systemu SAP...
ODPOWIEDZ
gram1wz
Posty: 20
Rejestracja: wt paź 28, 2014 2:16 pm
Has thanked: 3 times
Been thanked: 1 time

Kody podatków w Polsce

Post autor: gram1wz »

Dzień dobry Państwu,

wiem, ze nauka wlasna jest droga do zdobycia wiedzy, ale chcialabym prosic o pomoc, bo zaczynam sie w zdobytej wiedzy gubic.
W zwiazku z wymaganiami dla US w Polsce tworzy się kody podatków dla Faktur i dla Korekt. Np. kod podatku XX - VAT-nalezny 23% i jesli potrzebuje skorygowac taka fakture sprzedazy uzywam kodu X1 - VAT Nalezny 23% korekta. Ale nie musze juz ksiegowac tego mna różnych kontach KG, bo do JPK przypisuje kody a nie konta KG.
Bede wdzieczna za wsparcie w temacie, bo ilosc i szybkość zmian przepisów mnie przeraza, a bardzo dawno nie robilam nic w polskiej JG.

Milego dnia

MG
Dziadek
Posty: 131
Rejestracja: pn maja 16, 2016 12:19 pm
Has thanked: 25 times
Been thanked: 71 times

Re: Kody podatków w Polsce

Post autor: Dziadek »

No ale jak brzmi Twoje pytanie?
greg_hhl
Posty: 145
Rejestracja: wt paź 10, 2017 4:26 pm
Has thanked: 54 times
Been thanked: 86 times

Re: Kody podatków w Polsce

Post autor: greg_hhl »

gram1wz pisze: śr sty 22, 2020 11:10 am Dzień dobry Państwu,

wiem, ze nauka wlasna jest droga do zdobycia wiedzy, ale chcialabym prosic o pomoc, bo zaczynam sie w zdobytej wiedzy gubic.
W zwiazku z wymaganiami dla US w Polsce tworzy się kody podatków dla Faktur i dla Korekt. Np. kod podatku XX - VAT-nalezny 23% i jesli potrzebuje skorygowac taka fakture sprzedazy uzywam kodu X1 - VAT Nalezny 23% korekta. Ale nie musze juz ksiegowac tego mna różnych kontach KG, bo do JPK przypisuje kody a nie konta KG.
Bede wdzieczna za wsparcie w temacie, bo ilosc i szybkość zmian przepisów mnie przeraza, a bardzo dawno nie robilam nic w polskiej JG.

Milego dnia

MG
Nie ma potrzeby tworzenia różnych kodów podatków dla różnych rodzajów dokumentów. VAT 23% to jest VAT 23% bez względu na to czy jest naliczony na fakturze podstawowej czy na korygującej. O tym czy to korekta czy nie decyduje rodzaj dokumentu. I tak - konta KG nie idą do JPK VAT. I nie ma potrzeby (ani sensu) księgować VATu z faktur i korekt na jakichś rożnych kontach - kto by to chciał analizować i po co?
gram1wz
Posty: 20
Rejestracja: wt paź 28, 2014 2:16 pm
Has thanked: 3 times
Been thanked: 1 time

Re: Kody podatków w Polsce

Post autor: gram1wz »

Dziadek pisze: śr sty 22, 2020 11:58 am No ale jak brzmi Twoje pytanie?
Pytanie brzmi: czy istnieje potrzeba tworzenia różnych kodów podatkowych dla ksiegowania faktury i korekty do tej faktury. Pan greg_hhl odpisał, ze nie ma takiej potrzeby. Ale mi sie wydaje, ze widziałam odmienne zdanie na ten temat
Dziadek
Posty: 131
Rejestracja: pn maja 16, 2016 12:19 pm
Has thanked: 25 times
Been thanked: 71 times

Re: Kody podatków w Polsce

Post autor: Dziadek »

W takim razie potwierdzam to co napisał wyżej Kolega greg_hhl - nie ma potrzeby takiego rozbicia kodów podatku VAT dla celów tworzenia JPK - przynajmniej w rozwiązaniu standardowym SAP. To wydzielenie korekt i zwykłych faktur odbywa się po typie dokumentu SD. Być może u Ciebie jest jest jakieś inne autorskie rozwiązanie, które tego wymaga, albo są jakieś bardzo specyficzne potrzeby raportowe...więc podajesz za mało danych do rozwiązania zadania :wink:
gram1wz
Posty: 20
Rejestracja: wt paź 28, 2014 2:16 pm
Has thanked: 3 times
Been thanked: 1 time

Re: Kody podatków w Polsce

Post autor: gram1wz »

Dzień dobry,

bardzo dziękuje za pomoc.
Nie mam zadnych specjalnych rozwiazan, wole pozostac przy standardzie, zwłaszcza, ze moje doświadczenie nie jest az takie, zeby knuć jakies roziazania na boku.

Milego dnia
mg
ODPOWIEDZ