OCR i automatyzacja księgowania faktur zakupowych

W tym dziale znajdują się posty z zakresu modułów finansowych systemu SAP...
ODPOWIEDZ
Konrad1
Posty: 5
Rejestracja: czw lis 17, 2016 11:01 am

OCR i automatyzacja księgowania faktur zakupowych

Post autor: Konrad1 »

Witam wszystkich,

interesuje mnie temat OCR-owania faktur zakupowych oraz automatyzcja ich księgowania w SAP ERP. Jak takie rozwiązania sprawdzają się w praktyce, jakie są Wasze doświadczenia, jakie rozwiązania możecie polecić.
Jak takie rozwiązania sprawdzają się w sytuacji kiedy:

- dostawcy są bardzo rozproszeni - jest ich kilka tysięcy i praktycznie każdy stosuje inny format graficzny faktury (mówimy o fakturach papierowych) - czy dodanie nowego "szablonu" jest możliwe w krótkim czasie i bez wiedzy programistycznej
- jak jest z odczytaniem informacji umieszczonych w linii faktury - np. opis artykułu/usługi, VAT, cena...
- jakiej skuteczności można oczekiwać - ile % faktur można w takim procesie zaksięgować automatycznie

Za wszelkie wskazówki z góry dzięki !
dominik.tylczynski
Posty: 8350
Rejestracja: wt kwie 03, 2007 4:05 pm
Has thanked: 1922 times
Been thanked: 1476 times
Kontakt:

Re: OCR i automatyzacja księgowania faktur zakupowych

Post autor: dominik.tylczynski »

Byłem bardzo blisko projektu implementacji SAP VIM by OpenText, czyli właśnie takiego rozwiązania do zarządzania obiegiem faktur zakupowych + OCR. Rozwiązanie OpenText, dostarczone przez SAP.
Klient był bardzo zadowolony i nie było większych problemów z obsługą rozpoznawania OCR.
wojtas7
Posty: 1061
Rejestracja: pt mar 14, 2008 12:51 pm
Has thanked: 71 times
Been thanked: 315 times

Re: OCR i automatyzacja księgowania faktur zakupowych

Post autor: wojtas7 »

Ja z kolei mam doświadczenie wielomiesięcznej pracy u dostawcy rozwiązania OCR do skanowania faktur kosztowych (z zamówieniem -MM i bez - FICO), używa tego rozwiązania dużo ogromnych korporacji i działa bardzo dobrze - słyszałem że nawet faktury wystawiane odręcznie(!) się zdarzają i mimo to skuteczność rozpoznawania (główne zadanie to odnalezienie numeru zamówienia na fakturze) była bardzo wysoka >95% całkowite automatyczne księgowanie. Plus zestaw reguł i osobny Workflow do akceptacji z aplikacją w javie na tablety/komórki/www i działało to bardzo fajnie. To rozwiązanie korzystało z engine OCR rosyjskiej firmy ABBYY.

Szkopuł zwykle jest jeden - koszt wdrożenia nie jest mały, do tego tamto rozwiązanie było płatne corocznie zależnie od ilości dokumentów, i koszt jednostkowy mały nie był, dochodził do 1 eur/fakturę.
ODPOWIEDZ