Praktyki płatnicze

W tym dziale znajdują się posty z zakresu modułów finansowych systemu SAP...
kusito
Posty: 77
Rejestracja: wt maja 24, 2016 5:23 pm
Has thanked: 8 times
Been thanked: 34 times

Praktyki płatnicze

Post autor: kusito »

Cześć, czy ktoś analizował znaczenie tych punktów w raporcie o praktykach płatniczych:

4. wartość świadczeń pieniężnych nieotrzymanych w poprzednim roku kalendarzowym w terminie określonym w umowie oraz udział procentowy tych świadczeń w całkowitej wartości świadczeń pieniężnych należnych temu podmiotowi w tym roku;

5. wartość świadczeń pieniężnych niespełnionych w poprzednim roku kalendarzowym w terminie określonym w umowie oraz udział procentowy tych świadczeń w całkowitej wartości świadczeń pieniężnych, do których spełnienia zobowiązany jest ten podmiot w tym roku.

Czy np. faktura z termiem płatności 2019 będzie wchodziła do pozycji niespełnione w terminie oraz całkowitej wartości świadczeń pieniężnych a może tylko faktury otwarte z terminem płatności 2020 będą w kolumnie niespełnione w terminie. Może ja za dużo analuzje ale broszurka MF jest tak napisane, że człowiej jeszcze mniej rozumie.

dziudak
Posty: 1
Rejestracja: czw gru 31, 2020 7:37 pm

Re: Praktyki płatnicze

Post autor: dziudak »

Cześć,
w kolumnie niespełnione w terminie dla roku 2020 bierzesz tylko faktury z faktycznym terminem płatności 2020, ale mogą być księgowania w 2019 i wcześniejsze. W szczegółach ustawy o zatorach płatniczych jest bardziej pokrętnie.Ustawodawca przewidział bowiem ,że jeżeli w ciągu trzech kolejnych wybranych miesięcy masz zaległości na poziomie 5 mln złotych (po dwóch latach obowiązywania przepisów limit ten spadnie do 2 mln złotych) to możesz się spodziewać kary, ale w ciągu roku możesz mieć wiele takich kolejnych zestawów miesięcy 1-2-3,2-3-4 itd., to nie jest jednoznacznie określone .