Zrealizwane różnice kursowe - strefa ekonomiczna

W tym dziale znajdują się posty z zakresu modułów finansowych systemu SAP...
sapdoctor
Posty: 35
Rejestracja: czw wrz 14, 2017 12:06 pm
Been thanked: 7 times

Zrealizwane różnice kursowe - strefa ekonomiczna

Post autor: sapdoctor »

Witam ,

Mam temat związany z rozdzieleniem zrealizowanych różnic kursowych od działalnosci strefowej i nie -strefowej (Mam firmę która działa w specjalnej strefie ekonomicznej) . Chodzi o to że dokumenty zakupowe i sprzedazowe w walucie związane z działalnosci pozastrefową rozliczają się z wyliczeniem róznic kursowych a te róznice kursowe trzeba wydzielić od pozostałych róznic kursowyych. Nie ma mozliwości zastosowania Centrów zysku ani działów gospodarczych . Mysle o prostym parametrze (na przykład dział monitowania ) który wyróżniłby faktury pozastrefowe . Po rozliczeniu z płatnośic mamy w standardzie raport w fbl1n lun fbl5n gdzie bedzie mozna wybrać te faktury i dodać kolumne róznica kursowa . Czy ktoś z Was zastosował jakieś inne , alternatyne rozwiązanie na to?

Pozdrawiam
Adrian

RKISIEL
Posty: 479
Rejestracja: pn lut 14, 2011 9:10 pm
Has thanked: 308 times
Been thanked: 202 times

Re: Zrealizwane różnice kursowe - strefa ekonomiczna

Post autor: RKISIEL »

Cześć,
Najprościej - kod operacji specjalnej; będziesz wiedział czego dotyczą należności/zobowiązania.
BTE 1120 gdzie dla dokumentów z MM/SD i dla określonych rodzajów sprzedaży/zakupów zmienisz UMSKZ, UMSKS, ZFBDT (wyliczysz wartość na podstawie ZTERM, BLDAT, BUDAT), HKONT na wartość zgodną z kodem OS, usuniesz wartość z ZTERM i ZBD1T. Jak będziesz chciał mieć dodatkowy wymiar podziału to dla kont zbiorczych wynikających z kodów OS możesz przypisać inne konta kosztów/przychodów finansowych ze zrealizowanej różnicy kursowej i wyceny: FBKP->Księgowanie automatyczne->Różnice kursowe->Operacja KDF.
Zamiast BTE 1120 część tych prac możesz wykonać w BADI AC_DOCUMET -> zrób/zmodyfikuj implementację i zmiany zrób w metodzie CHANGE_INITIAL.
Gdy masz przypadki skomplikowane tj. sprzedajesz/kupujesz produkty wymieszane to też nie ma problemu - w MM podziel kwotę a w SD masz możliwość wysterowania podziałem poprzez EXIT_SAPLV60* (musisz mieć zdefiniowany i aktywny projekt w CMOD i tam je dołączyć) lub AC_DOCUMENT. Jeśli księgujesz w FI to w starych transakcjach bazujących na FB01 nie masz problemu bo pozycje należności/zobowiązania to oddzielne pozycje a dla transakcji Enjoy podział kwoty (tak jak dla MM) i BTE 1120 lub OBBH .
Jeśli nie lubisz używać kodów OS to możesz skorzystać z alternatywnych kont zbiorczych.
Możliwości sporo :P
Rafał Kisiel