Klucze amortyzacji procentowe vs oparte o czas użytkowania

W tym dziale znajdują się posty z zakresu modułów finansowych systemu SAP...
sapdoctor
Posty: 39
Rejestracja: czw wrz 14, 2017 12:06 pm
Been thanked: 7 times

Klucze amortyzacji procentowe vs oparte o czas użytkowania

Post autor: sapdoctor »

Hej,

Mam nowego klienta który działa na HANIE . W trakcie analizy przedwdrożeniowej wyszedł temat kluczy amortyzacji dla obszaru wyceny polskiego. Klient mnie zapytał jakie są ryzyka uzycia klucza amortyzacji opartego o czas użytkowania a nie użycie zestawu kluczy opartych o wskaźniki procentowe (2,10 15 20 50 100%). Standardowo dla polski używamy kluczy opartych o stawki procentowe. Ale czy ktoś wie jakie są na przykład róznice jak uzyjemy klucz 50% zamiast klucza opartego o czas użytkownia i wprowadzimy 2 lata ? Czy ktoś wie jak zachowa się system przy dowartościowaniu ST w trkacie życia ST przy kluczy opartym o czas użytkownania itd?

Pozdrawiam
Adrian
tabee
Posty: 76
Rejestracja: pt mar 05, 2010 11:30 am
Has thanked: 1 time
Been thanked: 28 times

Re: Klucze amortyzacji procentowe vs oparte o czas użytkowania

Post autor: tabee »

Odpowiem po konsultingowemu: "To zależy".

1) w podatkowym obszarze wyceny pozostaw klucze procentowe -> przepisy dla poszczególnych KŚT podają stawki % i tego bym nie zmieniał.
2) nie zawsze da się trafić w przejściu z % na odpowiednią liczbę lat i miesięcy -> może w trakcie liczenia "na boku" wyjść np. pomiędzy 2 i 3 miesiące.
3) ważne jest jak została zdefiniowana metoda okresów przypisana do kluczy amortyzacji wskazująca od kiedy operacja na SAT powinna być uwzględniana np. miesiąc bieżący, miesiąc kolejny ect.
Przy "okrągłych" kluczach amortyzacji (np. 20% i odpowiednio 5 lat i 0 miesięcy) + takie same metody w konfiguracji kluczy nie powinno być różnic w kwotach amortyzacji rocznej (w poszczególnych miesiącach może się nieco różnić).
RysiekB
Posty: 71
Rejestracja: pt kwie 16, 2010 9:58 am
Been thanked: 9 times

Re: Klucze amortyzacji procentowe vs oparte o czas użytkowania

Post autor: RysiekB »

cześć
jak zachowa się system, to chyba kwestia konfiguracji. może zamortyzować w pozostałym okresie. Klucz wg czasu użytkowania jest wygodny właśnie podczas zwiększania wartości, użytkownik mówi: zmodernizowaliśmy urządzenie i będziemy je używać jeszcze przez 5 lat. Wprowadzasz 5 lat od dzisiaj i otrzymujesz 60 równych rat. ze stawką procentową już tak łatwo nie jest. (jak nie zmienisz czasu użytkowania, to urządzenie zamortyzuje się w czasie, który mu pozostał.)