Zatory płatnicze - sprawozdanie

W tym dziale znajdują się posty z zakresu modułów finansowych systemu SAP...
Werocka9
Posty: 1
Rejestracja: śr cze 02, 2021 9:57 am

Zatory płatnicze - sprawozdanie

Post autor: Werocka9 »

Witam,

czy korzystacie z jakiś ciekawych transakcji, które weryfikują terminowość zapłat i zatory płatnicze, głównie pod kątem rocznego sprawozdania o terminach zapłaty w transakcjach handlowych??
dziękuję
Joanna Borusiewicz
Posty: 2
Rejestracja: wt maja 18, 2021 4:22 pm

Re: Zatory płatnicze - sprawozdanie

Post autor: Joanna Borusiewicz »

Dzień dobry,
W zakresie standardu SAP opracował transakcję RFIDPL_EXCESSIVE_DELAY, która ma na celu ułatwić przygotowanie sprawozdania o zatorach płatniczych. Do uruchomienia niezbędne jest wgranie noty 2976100.

Niestety rozwiązanie ma sporo ograniczeń i w większości przypadków może okazać się niewystarczające. Pisaliśmy nieco o standardowym raporcie na naszym blogu. :)
https://fintiera.pl/fintiera-zatory-pla ... ndard-sap/
marek.turczynski
Posty: 192
Rejestracja: czw lip 10, 2014 7:53 pm
Has thanked: 18 times
Been thanked: 227 times

Re: Zatory płatnicze - sprawozdanie

Post autor: marek.turczynski »

Niezła reklama. Szkoda tylko, że niezbyt zgodna z rzeczywistością. Przydałaby się aktualizacja na Waszej stronie.

Pomęczyłem SAPa i RFIDPL_EXCESSIVE_DELAY i dorobili sporo rzeczy włącznie z przeliczaniem kwot w walucie obcej według kursu z dnia zapadalności. Raport obsługuje również płatności częściowe.

W ogóle to wymaganie prawne to jest taki bubel prawny, że podejrzewam, że nigdy nikt tych danych nie przeanalizuje prawidłowo w Ministerstwie.
Marek Turczyński
Joanna Borusiewicz
Posty: 2
Rejestracja: wt maja 18, 2021 4:22 pm

Re: Zatory płatnicze - sprawozdanie

Post autor: Joanna Borusiewicz »

Panie Marku,

Opublikowany artykuł pochodzi z marca bieżącego roku. Zgodnie z Pana sugestią zaktualizowaliśmy rozwiązanie wgrywając najnowsze noty (w tym te sprzed kilku dni). Niestety pomimo zauważonych usprawnień (np. wgląd w dane detaliczne) rozwiązanie wciąż jest niekompletne, a większość mankamentów nadal występuje.

W kontekście płatności częściowych, nadal mamy wątpliwości co do poprawności ich interpretacji przez program. Dla przykładu: w sytuacji, w której nastąpiło rozliczenie faktury pierwotnej, jako końcową datę spełnienia świadczenia program odczyta datę rozliczenia co z definicji nie musi być prawidłowe (szczególnie widoczne będzie to przy mechanizmie pozycji pozostałej). Dalej patrząc: SAP nie dorobił się obsługi kompensat, które nie są szczególnie egzotycznym zdarzeniem w dużych przedsiębiorstwach. Według interpretacji ministerstwa uregulowane w taki sposób należności/zobowiązania nie powinny być w ogóle wykazywane w sprawozdaniu – tak niestety na ten moment nie jest. Zachęcamy natomiast do próby samodzielnego sprawdzenia, czy rozwiązanie oferowane przez standard spełnia wymogi raportowe jednostki na występujących w przedsiębiorstwie przypadkach biznesowych.

Sprawozdanie składane do Ministerstwa prezentuje tylko łączne kwoty i wskaźniki. Z kolei UOKiK w przypadku zaistnienia przesłanek łamania zakazu nadmiernego opóźniania się ze spełnianiem świadczeń pieniężnych może wszcząć postępowanie i w jego toku weryfikuje detalicznie transakcje handlowe za wybrany 3-miesięczny okres zarówno od strony podmiotu objętego postępowaniem jak i wybranych jego kontrahentów😊