Specyfika SAP FI/ FI-AA dla Polski

W tym dziale znajdują się posty z zakresu modułów finansowych systemu SAP...
ODPOWIEDZ
PawelW
Posty: 185
Rejestracja: pn sty 02, 2017 2:19 pm
Has thanked: 55 times
Been thanked: 51 times

Specyfika SAP FI/ FI-AA dla Polski

Post autor: PawelW »

Witajcie,

Jako, że SAP FI dla Polski robiłem bardzo dawno temu i w bardzo okrojonym zakresie, chciałbym Was podpytać o rzeczy, na które należy zwrócić uwagę, bo słabo działają w standardzie lub od niego odbiegają, albo wymagają jakichś dodatkowych czynności. Ze swojej strony mam:
  • JPK
  • Biała lista
  • Split payment
  • Konieczność przechowywania kursów z NBP
  • Faktura korekta - brak not kredytowych/ debetowych - trochę inna konfiguracja po stronie SD
  • Pliki do banków - każdy bank ma swój
  • księgowanie faktury zaliczkowej
  • Strefy ekonomiczne (jeśli są)
  • Raportowanie CIT (podział KUP/ NKUP)
  • Kody VAT dla samochodów - połowa odliczenia
  • Cały temat VAT27 - (jeśli konieczny)
  • Podatek u źródła - nie konfigurowałem dla Polski, ale słyszałem, że są jakieś problemy z zaokrągleniami. Może to było dawno i już poprawili
  • naliczanie odsetek - kojarzę, że kiedyś się tutaj coś źle naliczało. Temat kojarzę tylko z nazwy i szczerze to nie wiem o co chodziło :)
  • Drobna konfiguracja typu VAT reporting date, amount split, włączenie REINDAT do JPK.

    W środkach trwałych mam:
  • Drukowanie dokumentów OT/ LT/ MT
  • Konieczność przechowywania KŚT
Jakbyście mieli jeszcze inne tematy to chętnie wysłucham :) Ja ze swojej strony pewnie też o niejednym zapomniałem w tym momencie :P

Swoją drogą temat może się przydać dla potomnych zaczynających przygodę z SAP FI w Polsce ;) Pod warunkiem, że za kilka miesięcy przepisy się nie pozmieniają tak, że temat przestanie być aktualny :P
Dziadek
Posty: 130
Rejestracja: pn maja 16, 2016 12:19 pm
Has thanked: 25 times
Been thanked: 71 times

Re: Specyfika SAP FI/ FI-AA dla Polski

Post autor: Dziadek »

Temat faktycznie bardzo ciekawy, ale odpowiedzi na Twoje wszystkie pytania na pewno nie zmieszczą sie na jednej stronie, więc nie wiem czy ktoś się podejmie i znajdzie na to cały dzień czasu :roll:
PawelW
Posty: 185
Rejestracja: pn sty 02, 2017 2:19 pm
Has thanked: 55 times
Been thanked: 51 times

Re: Specyfika SAP FI/ FI-AA dla Polski

Post autor: PawelW »

Wiadomo, że wszystko tak czy inaczej wyjdzie podczas analizy z biznesem. Chodziło mi raczej o takie ogólne zarysowanie tematu, gdzie szczególnie należy zwrócić uwagę.
ODPOWIEDZ