SAP HANA- ŚRODKI TRWAŁE - OBSZARY WYCENY

W tym dziale znajdują się posty z zakresu modułów finansowych systemu SAP...
ODPOWIEDZ
Maciej P
Posty: 1
Rejestracja: wt lis 16, 2021 7:10 pm

SAP HANA- ŚRODKI TRWAŁE - OBSZARY WYCENY

Post autor: Maciej P »

Dzień dobry,

z punktu widzenia użytkownika SAP HANA - konkretnie modułu środków trwałych pozwolę sobie zadać następujące pytanie:

czy w SAP HANA można ustawić / uaktywnić tzw. obszary wyceny, które sa widoczne na AS03?

w poprzedniej wersji SAP mielismy możliwość ustawienia różnych obszarów wyceny :
01 - bilansowy
02 - podatkowy
03 - niepodatkowy

używalismy je w celu ustalenia amortyzacji bilansowej (obszar 01) i podatkowej (obszar 02) przede wszystkim dla samochodów osobowych o wartości >20.000 EUR.
Przy pomocy operacji ABSO (odpowiednio skonfigurowanej na nasze potrzeby), było można zmniejszyć wartość początkową dla obszaru 02 (dzięki temu WP samochodu w tym obszarze wynosiła np. 80.000 PLN i A podatkowa naliczała się od tej kwoty).
Dodam, że stawka A dla wszystkich obszarów była stała 20%).

Wraz z przejściem do wersji SAP HANA takiej możliwości już nie ma (tzn. takie informacje zostały mi przedstawione przez konsultantów odpowiedzialnych za migrację danych do SAP HANA).


obecnie zastanawiam się, czy można ustawić amortyzację tak, aby:
w obszarze 01 - A = 2,5%
w obszarze 02 A = 10%
na wersji testowej tak zrobiłem.
Zaobserwowałem, że AFAb nalicza A tylko dla obszaru 01, a dla 02 nie? (nie wiem, czy w ogóle nie nalicza, czy np. nie mam aktywnych jakiś funkcji)?

Ciekawe, bo o ile na AS03 nie ma naliczonej A na obszarze 02, o tyle przechodząc w AS03 na ekran wart.akt.trw (CTRL + F1) na AW01N tego środka w zakładce "porównanie" SAp prezentuje rozkład rocznej A dla obszaru 01 a także dla obszaru 02.

Będę wdzięczny za odpowiedzi.
(tak, jak pisałem na początku - nie jestem konsultantem, lecz użytkownikiem SAP)

pozdrawiam,
MAciej
ODPOWIEDZ