Ręczna zmiana kodu podatkowego

W tym dziale znajdują się posty z zakresu modułów finansowych systemu SAP...
ODPOWIEDZ
Hasiok87
Posty: 2
Rejestracja: wt sty 25, 2022 12:23 pm

Ręczna zmiana kodu podatkowego

Post autor: Hasiok87 »

Witam,

Czy istnieje możliwość ręcznej zmiany kodu podatkowego już po zaksięgowaniu faktury ?
kod podatkowy.jpg
kod podatkowy.jpg (50.82 KiB) Przejrzano 1420 razy
Pozdrawiam.
dominik.tylczynski
Posty: 8353
Rejestracja: wt kwie 03, 2007 4:05 pm
Has thanked: 1924 times
Been thanked: 1477 times
Kontakt:

Re: Ręczna zmiana kodu podatkowego

Post autor: dominik.tylczynski »

Po zaksięgowaniu moim zdaniem nie ma szans na zmianę kodu podatkowego. Musisz wystornować dokument i zaksięgować go ponownie z poprawnym kodem podatkowym.
Hasiok87
Posty: 2
Rejestracja: wt sty 25, 2022 12:23 pm

Re: Ręczna zmiana kodu podatkowego

Post autor: Hasiok87 »

Dziękuję.

Pozdrawiam.
RKISIEL
Posty: 583
Rejestracja: pn lut 14, 2011 9:10 pm
Has thanked: 422 times
Been thanked: 263 times

Re: Ręczna zmiana kodu podatkowego

Post autor: RKISIEL »

dominik.tylczynski pisze: wt sty 25, 2022 4:41 pm (...)Musisz wystornować dokument i zaksięgować go ponownie z poprawnym kodem podatkowym.
Poprawne ale nie zawsze możliwe np. faktura sprzedaży wystawiona w SD i wysłana odbiorcy.
"W mojej zagrodzie" stornowanie takiego dokumentu jest politycznie niepoprawne :(
W fakturze został użyty błędny kod podatku - stawka OK ale wyprowadza np. błędną wartość GTU i mamy problem z prezentacją w VDEK.
Księgowe stosują wytrych:
1. transakcja FBR2 i księgowanie stornujące (nie storno!!) dokumentu pierwotnego;
2. transakcja FBR2 i księgowanie kopii dokumentu pierwotnego ze zmianą kodu VAT;
3. rozliczenie pozycji z dokumentów powstałych w krokach 1 i 2.
Z punktu widzenia SD dokumenty powstałe w krokach 1 i 2 są niewidoczne a prezentacja wartości w VDEK jest prawidłowa.
Rozwiązanie nie jest schludne ale skuteczne i audyt księgowy/podatkowy je akceptuje .
Rafał Kisiel
agnieszka.b1
Posty: 9
Rejestracja: wt lut 01, 2022 4:55 pm
Has thanked: 1 time

Re: Ręczna zmiana kodu podatkowego

Post autor: agnieszka.b1 »

Czy z transakcji tej FBR2 mogę skorzystać do stornowania faktury MM, która została zaksięgowana z błędnym kodem podatkowym?
Przeprowadziłam księgowanie w swoim testowym SAP na fv kosztowej, bo nie mam do dyspozycji fv MM i niby poszło.
Samo stornowanie ok, ale z powtórnym księgowaniem miałam problem.
Po drodze „przeklikiwałam" jakieś ostrzeżenia (dotyczące dat) więc boję się to próbować na prawdziwych dokumentach SAP.
Czy mogłabym prosić o krótką instrukcję tej transakcji 😊

miałam tą fv MM stornować, MIRO8, ale mam wątpliwości jak ją później ponownie zaksięgować,
RKISIEL
Posty: 583
Rejestracja: pn lut 14, 2011 9:10 pm
Has thanked: 422 times
Been thanked: 263 times

Re: Ręczna zmiana kodu podatkowego

Post autor: RKISIEL »

Cześć,
Jeśli możesz zrobić storno w MM i zaksięgować ponownie z właściwymi kodami VAT - to jest oczywiście najlepsze rozwiązanie ale nie zawsze jest możliwe.
FBR2 nie będzie działać dla kont księgowanych automatycznie(FS00 -> zakładka "Wprowadz./Bank/Odset").
Ale to też nie problem - dokumenty 1 i 2 muszą nieść informacje podatkowe a nie informacje o rozrachunkach, rozliczeniach zakupu etc.
Obydwa dokumenty (1 i 2) rozliczysz w tym samym ruchu a prezentacja w ewidencji VAT i VDEK będzie wyprostowana.
Działanie jest symetryczne dla podatku należnego.
Rafał Kisiel
ODPOWIEDZ