Grupa VAT w polskim ładzie

W tym dziale znajdują się posty z zakresu modułów finansowych systemu SAP...
ODPOWIEDZ
kusito
Posty: 82
Rejestracja: wt maja 24, 2016 5:23 pm
Has thanked: 8 times
Been thanked: 40 times

Grupa VAT w polskim ładzie

Post autor: kusito »

Witam,
Doczytałem się, że polskim ładzie są zmiany wprowadzające grupy VAT:
https://www.ey.com/pl_pl/tax/polski-lad ... -grupy-vat

Będzie to mieć wpływ na SAP np.:
- JPK
- rejestr VAT (w ramach standardu jest taka funkcjonalność)
- inne procesy?

W SAP nic nie ma na ten temat i na razie nie myślą o tym.

Co wy o tym sądzicie?
RKISIEL
Posty: 583
Rejestracja: pn lut 14, 2011 9:10 pm
Has thanked: 421 times
Been thanked: 263 times

Re: Grupa VAT w polskim ładzie

Post autor: RKISIEL »

Cześć,
Grupa VAT - z jednej strony udogodnienie a z drugiej koszmar operacyjny/zarządzania.
W systemie mam 48 spółek(JG) spełniających wymogi utworzenia Grupy VAT, część tych spółek integruje VDEK otrzymany w SAP (ok. 105-108 tys. dok. miesięcznie) i VDEK z systemów bilingowych (średnio trochę ponad ok. 2 mln faktur miesięcznie).
O ile połączony VDEK na poziomie ewidencji to część techniczna to już deklaracja jest na poziomie decyzyjnym - punkty P_54, P_60, P_62, P_540-P_58 i P_67. No i rozliczenie pomiędzy spółką wiodącą a poszczególnymi spółkami, spory koszmar decyzyjno/zarządczy :shock:
Rafał Kisiel
RKISIEL
Posty: 583
Rejestracja: pn lut 14, 2011 9:10 pm
Has thanked: 421 times
Been thanked: 263 times

Re: Grupa VAT w polskim ładzie

Post autor: RKISIEL »

Cześć,
Zrobiłem analizę dla Grup VAT - ewidencja danych podstawowych, ewidencja zdarzeń gospodarczych, sprawdzanie kontrahenta w Białej Liście i sprawozdawczość (Rejestr VAT i JPK_VAT).
1. Dane podstawowe.
Oparłem rozwiązanie na relacjach BP. Użyłem dwóch standardowych TFSB002 i FFSB002 - w konfiguracji w ramach kastomizacji można przypisać im dowolne nazwy -> wgląd V_TB901 i ustalenia dla FSB002.
a. Wybrałem: TFSB002 - Grupa VAT i FFSB002 - Należy do grupy VAT. Zakres czasowy życia Grupy może być zmieniany.
b. Utworzyłem też nową formę prawną GV - Grupa VAT, którą przypisuję w danych podstawowych Grupy VAT (BP)
c. Dla ułatwienia wyszukiwania/poruszania się po danych utworzyłem nowy rodzaj grupowania BP z wydzielonym zakresem numerów. Grup VAT i jej członków nie będzie dużo więc pojemność zakresu oceniam na 10K.
d. Grupa VAT (jako BP) nie powinna być przypisana do żadnej JG (nie będzie księgowań ani korespondencji z Grupami) ale powinna być przypisana do obszaru zbytu jeśli sprzedaż realizowana jest przez moduł SD
e. Utworzyłem nowy rodzaj NIP: PL3 - NIP natywny/statystyczny. W PL3 członka Grupy VAT przechowywać będziemy NIP członka Grupy VAT występujący w KRS a w PL1 przechowywać będziemy NIP Grupy VAT
f. Tworzymy Grupę VAT i jej członków - w danych identyfikacyjnych członków przypisujemy w PL1 NIP Grupy VAT a w PL3 NIP spółki z KRS. Grupa VAT dla PL1 ma swój NIP.
g. W rolach dla obszarów zbytu dla członków Grupy VAT zleceniodawcą jest Grupa VAT a płatnikiem członek Grupy.
W danych BP relacje dla Grupa VAT -> członkowie prezentuje się całkiem czytelnie
Grupa_VAT_sieć.png
Grupa_VAT_sieć.png (29.24 KiB) Przejrzano 989 razy
Grupa_VAT_lista.png
Grupa_VAT_lista.png (37.62 KiB) Przejrzano 989 razy
2. Sprzedaż
a. Jeśli zleceniodawcą jest Grupą VAT to płatnikiem może być tylko członek tej Grupy - walidacja dla BP i daty. Warunek lustrzany - jeśli płatnikiem jest członek Grupy VAT to zamawiającym musi być Grupa VAT. W walidacji korzystamy z BAPI_BUPA_RELATIONSHIPS_GET.
b. Konieczna jest modyfikacja formularzy faktur (obraz) - dla zleceniodawcy (Grupa VAT) wykazujemy NIP a dla płatnika nie powinniśmy go wykazywać.
c. W informacjach przekazywanych do KSeF musimy dla płatnika wykazać zarówno NIP Grupy VAT i NIP natywny płatnika -> pracujemy nad tym :)
3. Biała lista
Rachunki bankowe członka Grupy VAT są przypisane do Grupy VAT, z dniem przystąpienia do Grupy VAT spółka przestaje istnieć w rejestrze VAT.
Sprawdzania w WL dokonujemy na podstawie pliku płaskiego gdzie sprawdzamy NIP+rachunek więc skoro rachunki bankowe występują jako przypisane do Grupy VAT a NIP członka (PL1) należy do Grupy VAT to nie musimy niczego zmieniać.
4. Sprawozdawczość.
a. Rejestr VAT - niczego nie trzeba zmieniać.
b. JPK_VAT (VDEK) - niczego nie musimy zmieniać. Pozycje wykazujemy z NIP Grupy VAT.
5. Raportowanie składów/członków Grup VAT
Standardowa transakcja BUB3 dla typu relacji FFSB002:
- od strony Grup(Grupy) VAT: kolejność sortowania "2";
- od strony członków Grup(Grupy) VAT: kolejność sortowania "0" lub "1".
Ostatnio zmieniony pn lip 17, 2023 2:17 pm przez RKISIEL, łącznie zmieniany 2 razy.
Rafał Kisiel
RKISIEL
Posty: 583
Rejestracja: pn lut 14, 2011 9:10 pm
Has thanked: 421 times
Been thanked: 263 times

Re: Grupa VAT w polskim ładzie

Post autor: RKISIEL »

Czy ktoś z Was już zmierzył się z zarządzaniem w SAP Grupami VAT? Może macie własne rozwiązania? Opiszecie co i jak?
Rafał Kisiel
ODPOWIEDZ