Rozliczenie zapłat MPP EUR Odbiorcy

W tym dziale znajdują się posty z zakresu modułów finansowych systemu SAP...
Monia736
Posty: 4
Rejestracja: śr mar 16, 2022 12:58 pm
Has thanked: 1 time

Rozliczenie zapłat MPP EUR Odbiorcy

Post autor: Monia736 »

Cześć,

Powiecie mi może w jaki sposób rozliczcie faktury MPP w EUR gdy klient potrąca przy tym korektę ?

Np. Faktura netto 200 eur vat 300 pln wystawiona po kursie 4,7
Faktura korygująca netto 100 eur vat 200 pln wystawiona po kursie 4,8
Klient płaci netto 100 na rachunek eur oraz 200 w pln

I teraz jak mam rozliczyć taką zapłatę jeśli faktura i korekta są z różnych dni i po innych kursach ?. Przy rozliczaniu faktur MPP używamy transakcji FB05.
RKISIEL
Posty: 525
Rejestracja: pn lut 14, 2011 9:10 pm
Has thanked: 343 times
Been thanked: 226 times

Re: Rozliczenie zapłat MPP EUR Odbiorcy

Post autor: RKISIEL »

Cześć,
Cytat z https://poradnikprzedsiebiorcy.pl/-kore ... -rozliczyc:
"Niezależnie od przyczyny wystawienia faktury korygującej w walucie obcej należy stosować taki sam kurs walutowy, jak do przeliczenia faktury pierwotnej [zaznaczenie RKISIEL], bowiem korekta nie wykazuje odrębnego zdarzenia gospodarczego, lecz nawiązuje do stanu zaistniałego w przeszłości. Ma na celu poprawę wartości wykazanych na fakturze pierwotnej. Wobec powyższego przepisu ustawy o VAT, korekta faktury wystawionej w walucie obcej nie może być przeliczona według kursu z dnia poprzedzającego wystawienie korekty. Do przeliczenia kwot wyrażonych w walucie obcej na fakturze korygującej należy zastosować kurs, który był przyjęty do przeliczenia wartości na fakturze pierwotnej.

Potwierdzeniem postępowania w stosunku do przeliczenia wartości faktury korygującej według odpowiedniego kursu walutowego jest interpretacja indywidualna Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 12 maja 2017 roku (nr sygn. 0111-KDIB2-1.4010.11.2017.1.BKD), która wskazuje, że:

"(...) do przeliczania na złote korekty przychodu niezależnie od przyczyny korekty przychodu (spowodowanej błędem rachunkowym/oczywistą omyłką czy zdarzeniami nieistniejącymi w chwili powstania przychodu) oraz niezależnie od momentu rozliczenia korekt (zarówno cofając się do okresu rozliczeniowego, w którym został osiągnięty przychód – w przypadku błędu rachunkowego/oczywistej omyłki oraz „na bieżąco” – w przypadku korekty spowodowanej innymi okolicznościami, zaistniałymi post factum), należy stosować kurs waluty, jaki został zastosowany do przeliczenia faktur pierwotnych."

Podsumowując, należy pamiętać że korekta faktury wystawionej w walucie obcej musi zostać przeliczona zgodnie z kursem przeliczeniowym przyjętym na fakturze pierwotnej. "
Może to pomoże :)
Problem z różnicami kursowymi jakoś znika bo ich nie może być...
Reszta to technikalia przy rozliczeniu.
Jeśli klient zapłacił a potem wystawiłaś korektę to masz zobowiązanie ale z tym sobie poradzisz bo takie wątki (netto w walucie a VAT w PLN) już były w ForumSAP.pl - tak jakbyś płaciła za fakturę dostawcy. Jeśli wystawiłaś korektę faktury sprzedaży przed płatnością klienta i on dokonał kompensaty to też sobie poradzisz - patrz wyżej.
Rafał Kisiel