VBUND w Field Status Group

W tym dziale znajdują się posty z zakresu modułów finansowych systemu SAP...
jakdz
Posty: 67
Rejestracja: ndz sty 31, 2021 10:47 pm
Has thanked: 16 times
Been thanked: 18 times

VBUND w Field Status Group

Post autor: jakdz »

Cześć

Czy mógłby ktoś podzielić się swoimi doświadczeniami w dodawaniu nowego pola VBUND Trading Partner do Field Status Group, które to przypisuje się do kont GL ?

Próbowałem podążyć za nota 1397715 jednakże nijak mi to nie wychodzi.

https://launchpad.support.sap.com/#/notes/1397715

https://espressotutorials.wordpress.com ... tus-group/

Pozdrawiam
RKISIEL
Posty: 563
Rejestracja: pn lut 14, 2011 9:10 pm
Has thanked: 411 times
Been thanked: 253 times

Re: VBUND w Field Status Group

Post autor: RKISIEL »

Cześć,
Nota jest bardzo stara więc wykorzystaj tylko część merytoryczną opisującą konfigurację .
W tabeli TCOBF nie powinieneś mieć pola VBUND, raport RFBIPPG0 wymieniony w nocie (tworzący INCLUDE LF040Z02) nie działa już od lat i w pierwszym poleceniu ma "EXIT" a LF040Z02 nie bierze udziału w tworzeniu pakietów wsadowych, zobacz wyjaśnienie w części nagłówkowej LF040Z02.
Tak jak napisano w nocie OSS - wszystko zależy od konfiguracji w rodzaju dokumentu (BLART) FI - tabela T003.
Masz dwa pola (transakcja OBA7): T003-XMGES( po polsku: Spółka partnerska może zostać wprowadzona ręcznie) i T003-XGSUB (po polsku: Czy księgowanie ma być grupowe).
Po naciśnięciu klawisza <F1> na każdym polu tabeli dostaniesz kompletne informacje.
Jedyne co trzeba pamiętać to to, że te pola są zgrupowane czyli są od siebie zależne ale to masz wyjaśnione w nocie OSS i SH:
"(...)Based on the various combinations of these settings, VBUND can be entered or derived"
VBUND - to pole jest w danych podstawowych dostawcy/odbiorcy, jest ponad JG (LFA1-VBUND/KNA1-VBUND) czyli jest niezależne od JG. Listę VBUND znajdziesz w tabeli T880.
Trzeba pamiętać, że VBUND występuje jako klucz podziału niezależnie od naszego "chcenia" - patrz przegrupowania i/lub wycena dla KDF.

Często przy księgowaniu w dokumentach gdzie nie ma przypisanego bezpośrednio kontrahenta (np. w MIGO) wprowadzamy (zgodnie z logiką procesu-> np. w implementacji BADI AC_DOCUMENT) do pola XREF(1-3) numer kontrahenta i na podstawie tego wpisu wyprowadzamy do pola VBUND wartości z LFA1/KNA1-VBUND - w BTE 1120 lub OBBH ale bezpieczniej w BTE 1120 bo tego pola nie można zmieniać na etapie edycji pozycji zaksięgowanego dokumentu. Przy sprawozdaniach skonsolidowanych przydaje się informacja o VBUND :D

Jeśli już korzystasz z funkcjonalności VBUND to warto pomyśleć o automatycznym rozliczaniu wybranych kont KG - w transakcji OB74 ustawiasz parametry/reguły dla automatycznego rozliczania (dla transakcji F.13 i pochodnych) często jako jednego z kryterium używamy VBUND.

Rodzaje dokumentów, których będziesz używać do rozliczeń, kompensat itp. działań muszą mieć możliwość wprowadzania pozycji dla różnych VBUND czyli T003-XGSUB = 'X' i T003-XMGES = 'X'. Przez analogię dla faktur sprzedaży/zakupów obydwa znaczki T003-XGSUB i T003-XMGES powinny być puste wtedy wszystkie pozycje tych dokumentów będą miały przypisany VBUND i zgodny z danymi w KNA1/LFA1.

Raportowanie sald/obrotów wg VBUND w załączniku.
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Ostatnio zmieniony śr lis 02, 2022 1:41 am przez RKISIEL, łącznie zmieniany 1 raz.
Rafał Kisiel
jakdz
Posty: 67
Rejestracja: ndz sty 31, 2021 10:47 pm
Has thanked: 16 times
Been thanked: 18 times

Re: VBUND w Field Status Group

Post autor: jakdz »

Dzień dobry Panie Rafale,

Dziękuje uprzejmie za wskazówki, zatem pomysł z dodaniem nowego pola jako wymagany do FSG w danych podstawowych Kont KG odrzucam.

Przyznam się ze celem jest zabezpieczenie/zapewnienie wprowadzenia VBUND na wybranych kontach KG, niezależnie jaki rodzaj dokumentu zostanie uzyty przez usera, czy tez niezależnie od rodzaju transakcji ( księgowanie faktury, księgowanie rezerwy, księgowanie PK itp itd ).

Myśle zatem ze pozostało skupić się na utworzeniu walidacji na poziomie pozycji. Czy mieliście może okazje/potrzebę konfigurowania czegoś podobnego ?

Osobiście mam podobne nieoczekiwane zachowanie walidacji jak jest przedstawione w dwóch poniższych linkach:
https://answers.sap.com/questions/13556 ... ner-1.html
https://answers.sap.com/questions/12597 ... rtner.html

Będę bardzo wdzięczny za wszelkie wskazówki tudzież rekomendacje
Pozdrawiam
Jakub
RKISIEL
Posty: 563
Rejestracja: pn lut 14, 2011 9:10 pm
Has thanked: 411 times
Been thanked: 253 times

Re: VBUND w Field Status Group

Post autor: RKISIEL »

Cześć Jakubie,
Dzięki za szybką reakcję na moje dywagacje :)

Chętnie pomogę w realizacji Twojego zadania - czasami nie potrzeba walidacji bo konfiguracja rodzaju dokumentu sama zadba o kompletność informacji. Z drugiej strony jeśli opracujesz spójną logicznie substytucję (lub zestaw substytucji) w BTE 1120 to nie musisz martwić się o walidacje.

Przejrzałem wątki przytoczone przez Ciebie. FSG to nie problem - pole powinno być "Opcjonalne" (nie może być obowiązkowe bo masz kontrahentów bez wypełnionego VBUND choć dla logiki kontroli pola T003-XGSUB brak wartości VBUND to też wartość :o ) a Ty zarządzasz wypełnianiem.
Tak jak napisałem wyżej - jeśli spójnie/logicznie napiszesz substytucje dla rodzajów dokumentów gdzie masz możliwość zarządzania VBUND dla pozycji to nie masz problemu.
Walidacja nie jest potrzebna skoro Ty zarządzasz (tam gdzie jest to konieczne) wypełnieniem VBUND w pozycjach dokumentu.

Chociaż mogą być przypadki szczególne gdy w dokumencie masz pozycje dla KOART CA 'DK' z różnymi VBUND i kilka pozycji spoza rozrachunków - wtedy dla pozycji spoza rozrachunków trzeba jakoś przypisać VBUND i określić warunki zgodności kwot - wszystko zależy od uwarunkowań biznesowych i warunków zgodności/kontroli kwot per VBUND.
Rafał Kisiel