Raportowanie i analiza danych kadrowych

W tym miejscu możesz zadawać pytania oraz dyskutować na temat modułów BI, SEM, BObj
ODPOWIEDZ
mmsadek
Posty: 8
Rejestracja: śr sty 31, 2018 1:41 pm
Been thanked: 1 time

Raportowanie i analiza danych kadrowych

Post autor: mmsadek »

Witam, kontynuując temat z Kadr i Płac (viewtopic.php?f=3&t=7827) może podzielicie się swoimi doświadczeniami w kwestii raportowania/kontrolingu HR w oparciu o SAP HR?
Kolega pabl0 pisze, że u niego wdrożyli „małą BW” specjalnie dla danych kadrowych.

Budżetujecie koszty i etaty w SAP HR czy na boku w Excelach?
W Excelach najłatwiej przy budżetowaniu modelować np. koszty, ale w roku zmienia się np. schemat organizacyjny i już trudno połapać się czy odchylenie jest w wyniku zmiany organizacyjnej czy to coś więcej.

pabl0 a co z eksportem danych z SAP HR do innych systemów np. do platformy kafeteryjnej jak to się najlepiej bezpośrednio z bazy SAP HR czy też można wyciągać dane z SAP BW?

I jeszcze dane kadrowe są dość wrażliwe (wchodzi RODO), więc kwestia bezpieczeństwa ma znaczenie.
mpiekarz
Posty: 29
Rejestracja: pn lut 09, 2009 1:44 pm
Been thanked: 1 time

Re: Raportowanie i analiza danych kadrowych

Post autor: mpiekarz »

Są również dodatkowe narzędzia dedykowane do raportowania z SAP HR. Poczytaj na przykład tutaj: http://www.roc-group.pl/products/nowa-strona-4/ o Easy Reporter.

Pozdrawiam
MP
Iguana
Posty: 19
Rejestracja: śr gru 09, 2015 10:15 pm
Has thanked: 14 times
Been thanked: 6 times

Re: Raportowanie i analiza danych kadrowych

Post autor: Iguana »

Cześć,

Podczas wyboru konkretnego narzędzia warto wziąć pod uwagę kilka rzeczy:
a) bezpieczeństwo
b) elastyczne wprowadzenie zmian w modelu/ raporcie
c) czas dostępu do aktualnych danych
d) integracja z narzędziami do raportowania/ wizualizacji

W przypadku nowych instalacji typowo dla HR proponował bym iść w kierunku HANY niż typowym BW. Uargumentują to jedną ważną rzeczą, którą jest elastyczne modelowanie. W porównaniu do BW jest to krok milowy, oczywiście na korzyść HANY. Tak naprawdę można zastąpić raportowanie ad-hoc, które jest w erp i tworzyć skomplikowane raporty (jak w BW) dając przy tym użytkownikowi końcowemu gotowy produkt, który ma stałą strukturę ale przy tym możliwość dodawania nowych kolumn, filtrowania bez potrzeby angażowania np. działu IT.
W przypadku BW przewagą może być tzw. content czyli gotowe modele (źródła, cechy, dso, kostki, przepływy) które dostarcza producent. W przypadku HR jest on raczej marny więc i tak należy sporo czasu poświęcić na przygotowanie cech, DSO, kostek, łańcuchów itp. rzeczy.
Jeśli w BW mają być również inne moduły typu SD, FI, CO to w tym przypadku warto wziąć pod uwagę BW. Z drugiej strony SAP HANA również zawiera gotowe modele 😊
Kwestia replikacji oczywiście uzależniona jest od zapotrzebowania. Jeśli ktoś potrzebuje real-time to sap ma od tego odpowiednie servery np. SLT, jeśli nie jest to wymagane to wystarczy narzędzie ETL (Data services) w przypadku BW są to ekstraktory.
Kwestia wizualizacji danych to do SAP HANA potrzebny jest Business Objects.
Jeśli chodzi o bezpieczeństwo to można ograniczać dane na każdym poziomie szczegółowości danych.
Pamiętając o tym, że do HANY dochodzi platforma raportowa BO można utworzyć strukturę hierarchiczną folderów, w której zostaną zdefiniowane obszary biznesowe np. HR, finanse, kontroling i do każdej z tych grup dostęp do danych może być ograniczony na poziomie pojedynczego rekordu np. jednostki gospodarczej oraz pojedynczym folderze w całej strukturze. Jest jeszcze możliwość dystrybucji raportów na skrzynkę pocztową ... :)
Ważną rzeczą jest np. anonimizacja danych gdzie w przypadku HANY takie mechanizmy są wbudowane.

Ewentualnie idąc z duchem czasu jako platformę raportową analityczną można wykorzystać SAP Cloud Analytics :)


Pozdrawiam
Krzysiek.
pabl0
Posty: 78
Rejestracja: pt sty 09, 2009 10:35 am
Has thanked: 2 times
Been thanked: 22 times

Re: Raportowanie i analiza danych kadrowych

Post autor: pabl0 »

@Iguana
A propos HANY.
Skoro nie ma być w S4/HANA już modułu HR (oprócz tego niejako "przylepionego" ze starego ERPa w niezmienionej postaci) to będzie możliwość wykorzystania funkcji analitycznych HANy do raportowania HR ?

@mmsadek
Budżetujemy na boku w excelach.
Jeśli chodzi o eksport danych to nie mamy platformy kafeteryjnej, ale tutaj raczej wchodzi w grę opcja bezpośredniego eksportu z SAP HR bo w przypadku BW będzie raczej niezgodność licencji. Ostatecznym odbiorcą raportów w BW powinien być "nazwany użytkownik" z odpowiednią licencją, a nie inny system. Chyba, że skorzystamy z funkcjonalności Open Hub w BW, ale jej koszt jest na tyle duży, że się odechciewa ... :-)

BW się przydaje kiedy np. chcemy robić obszerne raporty wynagrodzeń do podwyżek, zbierające i uśredniające wynagrodzenia z większych zakresów czasowych.

pozdrawiam
Paweł
Iguana
Posty: 19
Rejestracja: śr gru 09, 2015 10:15 pm
Has thanked: 14 times
Been thanked: 6 times

Re: Raportowanie i analiza danych kadrowych

Post autor: Iguana »

Cześć,

moduł HR w S/4HANA jest jeszcze wykorzystywany :)

W S/4HANA również można modelować widoki wirtualne tzw. CDS View. Dużą część raportów, które były tworzone w BW można przenieść do S/4HANA bez uszczerbku na wydajności. CDS posiadają m.in. obiekty, które pozwalają odwzorować model hurtowni danych (wymiary, kostki) plus definicja query.
Faktem jest, że HR jest mocno rozwijany w technologii chmurowej. Jednak czy obecnie jest wstanie w pełni zastąpić rozwiązanie on-premis? raczej nie...
Modelowanie wirtualnych widoków w chmurze również jest możliwe. SAP Cloud Analytic jest wtedy podstawą do raportowania i wizualizacji.
Oczywiście wszystko zależy od scenariusza, ale patrząc na rynek przodować będą raczej rozwiązania hybrydowe, czyli np. S/4HANA / SAP HANA on-premis i analityka w chmurze...
Jeśli chodzi o doświadczenie tworzenia modeli w hana to był i taki, gdzie łączone były dane dotyczące harmonogramu dziennego pracy z większością infotypów standardowych IT*, tabel HRP1*, tabelami tekstowymi, tabelami z danymi rozliczenia listy płac dodatkowo biorąc pod uwagę jeszcze zależność czasową. Analiza danych na poziomie pojedynczych wpisów w różnych okresach czasowych (dane w infotypach są zapisywane w okresach).
HANA w tym przypadku była hurtownią danych :) Wykorzystane widoki wirtualne pełnią podobną rolę jak w BW: jest wymiar, kostka, jest możliwość zdefiniowania zmiennych, kolumn kalkulacyjnych, kolumn ograniczonych. W bardziej złożonych scenariuszach można wykorzystać SQLScript.
Bardzo fajnie integruje się z Business Objects, ponieważ zdefiniowane np. zmienne, kolumny można od razu wykorzystać w raportowaniu. Oczywiście bywają wyjątki, które trzeba obejść, ale podobnie jest z SAP BW & BO :)

Pozdrawiam
Krzysiek
pabl0
Posty: 78
Rejestracja: pt sty 09, 2009 10:35 am
Has thanked: 2 times
Been thanked: 22 times

Re: Raportowanie i analiza danych kadrowych

Post autor: pabl0 »

No właśnie :)

Jak to jest teraz z tym HR w S4/HANA ? Czy SAP dalej stoi przy stanowisku, że do 2025 i cześć czy może jednak są jakieś widoki na przyszłość ?

Bo nie wiem czy się "przebranżawiać" na inny moduł czy nie ? Bo SuccessFactors i tego typu "twory" jakoś mnie nie pociągają ....

pzdr
Paweł
Iguana
Posty: 19
Rejestracja: śr gru 09, 2015 10:15 pm
Has thanked: 14 times
Been thanked: 6 times

Re: Raportowanie i analiza danych kadrowych

Post autor: Iguana »

Musisz śledzić sapa i jego poczynania ;)
Na pewno przyszłość to S/4HANA i Cloud...

Pozdrawiam
Krzysiek.
mmsadek
Posty: 8
Rejestracja: śr sty 31, 2018 1:41 pm
Been thanked: 1 time

Re: Raportowanie i analiza danych kadrowych

Post autor: mmsadek »

Mała uwaga co do rozwiązań chmurowych to chyba mało to się sprawdzi w naszych realiach (myślę, że tak jest w większości firm w Polsce). Bo dane kadrowe zawsze uważane są za wrażliwe i bardzo niechętnie IT pozwala by te dane były gdzieś przekazywane. Preferowane są rozwiązania z pełną kontrolą nad danymi czyli instalowane w lokalnych instancjach na firmowych maszynach.

Jeżeli chodzi o raportowanie to pewnie BO najlepiej współpracuje z SAP'em, ale w przypadku modelowania, budowania scenariuszy, kalkulacji, tworzenia budżetu (wpływ zmiany założeń na wynik finansowy) to u mnie rządzi Excel.
Ale może to kwestia przyzwyczajeń i problemów z przestawienia się na coś nowego.

W HANA łatwo można korzystać z SQL’a?
Bo wyciąganie danych z poziomu bazy danych z systemów produkcyjnych to masakra.

Co do samej Hurtowni Danych to w bankach czy w całej branży finansowej często Hurtownia Danych to po prostu duża baza danych zasilana z systemów produkcyjnych z poukładanymi danymi (zoptymalizowane na łatwy dostęp do danych a nie na szybkość działania) i już obliczonymi wartościami np. z obliczoną efektywną stopą procentową. BW czy Hana to „inna” hurtownia danych :).
Zastanawiam się czy z BW/Hana można korzystać jak z alternatywnego źródła danych w stosunku do systemu produkcyjnego czyli np. wyciągać dane za pomocą SQL’a z HD a nie z SAP HR (bo to masakra :) jak już pisałem).
Iguana
Posty: 19
Rejestracja: śr gru 09, 2015 10:15 pm
Has thanked: 14 times
Been thanked: 6 times

Re: Raportowanie i analiza danych kadrowych

Post autor: Iguana »

Cześć,
z założenia hurtownia danych w najprostszym ujęciu to zorganizowana tematycznie, zoptymalizowana pod względem łatwego dostępu do ważnych danych jak również szybkości wykonywania zapytań, baza (nietransakcyjna), która zbiera informacje z różnych systemów źródłowych (excele, inne bazy danych). Ukierunkowana na wyszukiwanie informacji bezpośrednio przez użytkowniów końcowych 😉
Tak na szybko podpinam schemat architektury (ogólny), który mógłby być wykorzystany w Twoim przypadku:
SAP.png
SAP.png (19.41 KiB) Przejrzano 3725 razy
W tradycyjnym podejściu (nie in-memory) faktycznie duża część danych jest gotowa do użycia, czyli wartości są już wyliczone. Zazwyczaj taki proces przeliczania odbywa się w godzinach nocnych tak aby dane były gotowe na kolejny dzień.
W podejściu in-memory proces generowania wyniku odbywa się w locie (w czasie rzeczywistym) czyli to co np. w BW (bez bazy hana) generuje się całą noc w SAP HANA po kliknięciu na przycisk "odśwież" po stronie narzędzia raportowego generuje się w kilku sekundach (w zależności od ilości danych, stopnia skomplikowania modelu). W SAP HANA nie ma potrzeby tworzenia dodatkowych fizycznych agregatów. Za każdym razem, kiedy zapisywany jest nowy rekord w systemie transakcyjnym to z użyciem hany (uzależnione od sposobu replikacji danych) możemy w każdej chwili odświeżyć raport i otrzymamy aktualny wynik.
Warto zwrócić uwagę, że w hanie (ogólnie) mamy do dyspozycji zarówno silnik OLTP jak i OLAP.
HANA posiada wirtualne widoki, które pozwalają na modelowanie kompleksowych scenariuszy biznesowych. Również jest możliwość wykorzystania SQLScript tworząc procedury.

Jeśli chodzi o budżetowanie to należy skorzystać z innego rozwiązania, które bazuje na bazie hana i jest nią aplikacja SAP BW. W BW można tworzyć arkusze planistyczne, sekwencje planistyczne, kalkulacje itp. elementy. Zastępuję wtedy excele.
Wartości aktualne i planistyczne można łatwo ze sobą spiąć i wyraportować.
ODPOWIEDZ