Naliczanie odsetek.

W tym dziale znajdują się posty z zakresu modułów finansowych systemu SAP...
ODPOWIEDZ
RKISIEL
Posty: 583
Rejestracja: pn lut 14, 2011 9:10 pm
Has thanked: 421 times
Been thanked: 263 times

Naliczanie odsetek.

Post autor: RKISIEL »

Witam,
Czy u kogoś z Was naliczanie odsetek (tr. FA*) działa prawidłowo?
W przypadkach prostych tj. należność + jednorazowa spłata program RFDUZI00 działa prawidłowo. W przypadkach bardziej skomplikowanych tj. w których następuje płatność częściowa (przed lub po terminie płatności) i utworzenie dokumentu/ów DR (*) albo kompensata (części należności, przed lub po terminie płatności) z utworzeniem dokumentu rozliczeniowego albo wiele płatności częściowych (przed i/lub po terminie płatności) z utworzeniem wielu DR - przerasta możliwości programu.

Kiedyś (inna korporacja, inna wersja SAP) stworzyliśmy prawidłowy algorytm dla firmy windykacyjnej ale pamiętam ile było trudu z modyfikacją konstrukcji RFDUZI00.

*DR - dokument rozliczeniowy
Rafał Kisiel
pp99
Posty: 93
Rejestracja: czw lip 26, 2007 8:52 am
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 3 times
Been thanked: 5 times

Re: Naliczanie odsetek.

Post autor: pp99 »

Jakieś dziwne historie opowiadasz.
Korzystamy ze standardowego F.24 i nic nie poprawiałem w programie. (46c i ECC6)
Faktem jest, że ustawianie jest trochę "upierdliwe" ale standard zupełnie dobrze radzi sobie ze "skomplikowanymi" przypadkami.
Testowałem też naliczanie w FINT i również nie było problemów. Zamierzam przejść na to ale nie mogę się "przemóc" by siąść i zrozumieć SMARTFORMSy

A tak swoją drogą, to nie potrafię zrozumieć takiego podejścia do zmian. W naszym, polskim ujęciu wszystko trzeba poprawiać. Jak coś nie tak działa to nie tracimy czasu na dochodzenie przyczyn takiego działania tylko od razu włazimy w kod i robimy po swojemu. Wydajemy grubą kasę by kupić "najlepszy" na świecie system a potem "rzeźbimy" go. Jeśli stwierdzamy, że jest błąd do zgłaszamy to do OSS a nie udajemy, że jesteśmy najmądrzejsi i przepisujemy system od nowa.
dominik.tylczynski
Posty: 8326
Rejestracja: wt kwie 03, 2007 4:05 pm
Has thanked: 1915 times
Been thanked: 1474 times
Kontakt:

Re: Naliczanie odsetek.

Post autor: dominik.tylczynski »

pp99 pisze:A tak swoją drogą, to nie potrafię zrozumieć takiego podejścia do zmian. W naszym, polskim ujęciu wszystko trzeba poprawiać. Jak coś nie tak działa to nie tracimy czasu na dochodzenie przyczyn takiego działania tylko od razu włazimy w kod i robimy po swojemu. Wydajemy grubą kasę by kupić "najlepszy" na świecie system a potem "rzeźbimy" go. Jeśli stwierdzamy, że jest błąd do zgłaszamy to do OSS a nie udajemy, że jesteśmy najmądrzejsi i przepisujemy system od nowa.
To jest wielka, niestety rzadko spotykana mądrość.
wojtas7
Posty: 1058
Rejestracja: pt mar 14, 2008 12:51 pm
Has thanked: 71 times
Been thanked: 313 times

Re: Naliczanie odsetek.

Post autor: wojtas7 »

dtylczyn pisze:
pp99 pisze:A tak swoją drogą, to nie potrafię zrozumieć takiego podejścia do zmian. W naszym, polskim ujęciu wszystko trzeba poprawiać. Jak coś nie tak działa to nie tracimy czasu na dochodzenie przyczyn takiego działania tylko od razu włazimy w kod i robimy po swojemu. Wydajemy grubą kasę by kupić "najlepszy" na świecie system a potem "rzeźbimy" go. Jeśli stwierdzamy, że jest błąd do zgłaszamy to do OSS a nie udajemy, że jesteśmy najmądrzejsi i przepisujemy system od nowa.
To jest wielka, niestety rzadko spotykana mądrość.
szczególnie w polskich projektach mało kto tak uważa.
RKISIEL
Posty: 583
Rejestracja: pn lut 14, 2011 9:10 pm
Has thanked: 421 times
Been thanked: 263 times

Re: Naliczanie odsetek.

Post autor: RKISIEL »

pp99 pisze:Jakieś dziwne historie opowiadasz.
Korzystamy ze standardowego F.24 i nic nie poprawiałem w programie. (46c i ECC6)
Faktem jest, że ustawianie jest trochę "upierdliwe" ale standard zupełnie dobrze radzi sobie ze "skomplikowanymi" przypadkami...
A tak swoją drogą, to nie potrafię zrozumieć takiego podejścia do zmian (...) a nie udajemy, że jesteśmy najmądrzejsi i przepisujemy system od nowa.
Oczywiście palcówka, nie F.A* tylko F.2*. To tyle wstępu.
Jak pisałem działa dobrze dla prostych przypadków. Używam 4.6c od 2002 i ECC6 od 2010, algorytm poza modyfikacjami związanymi ze zmianą konstrukcji tabel nie zmieniła się. Przeanalizuj działanie a zrozumiesz, że nie obejmuje wszystkich możliwych przypadków. Np. płatność częściowa po terminie płatności z kompensatą częściową przed terminem rozliczoną po terminie. Nie jestem najmądrzejszy - to OSS poddał się.

Pozdrawiam
Rafał Kisiel
Portisch
Posty: 101
Rejestracja: wt sty 06, 2009 1:23 pm
Lokalizacja: Wrocław
Been thanked: 6 times
Kontakt:

Noty odsetkowe

Post autor: Portisch »

W moim standardzie FINT nie działa poprawnie przy płatnościach częściowych.
Dariusz
RKISIEL
Posty: 583
Rejestracja: pn lut 14, 2011 9:10 pm
Has thanked: 421 times
Been thanked: 263 times

Re: Naliczanie odseteknaceum

Post autor: RKISIEL »

Witam,
Skoro u innych tez nie działa i pomijając wątki o modyfikacjach standardu to czy ktoś znalazł panaceum ?
Rafał Kisiel
bartoszpralat
Posty: 80
Rejestracja: wt sie 31, 2010 10:19 pm
Been thanked: 8 times

Re: Naliczanie odsetek.

Post autor: bartoszpralat »

Hej

w FINT przy częściowych płatnościach działał mi prawidłowo ... nie jest to może elastyczny/piekny mechanizm, ale w normalnych przypadkach radzi sobie.
Bartek Prałat
[email protected]
zuber
Posty: 5
Rejestracja: sob wrz 03, 2011 10:38 pm

Re: Naliczanie odsetek.

Post autor: zuber »

Witam,

Standard w zupełności wystarczy.
Piszą o skomplikowanych przypadkach macie na pewno na myśli częściowe płatności.

2 ważne rzeczy:

Pierwsza: rozliczać należy zawsze przez tak zwane płatności częściowe -> zakładka płatności częściowe. Nie wolno tworzyć dokumentów rozliczeniowych DR
Druga: W konfiguracji kodu odsetek należy ustawić Datę odniesienie z wartością 1, rodzaj kalendarza G - gregoriański

Standard (korzystam z FINT) wylicza wtedy kwotę odsetek jako różnicę kwoty odsetek od całości należności pomniejszoną o płatności częściowe. Wynika jest taki sam jak suma odsetek od płatności częściowych. Inną sprawą jest pokazanie tego sensownie na formularzu. To że FINT korzysta wyłącznie z SMARTFORMS jest akurat zaletą :)
michal82
Posty: 3
Rejestracja: czw wrz 11, 2014 8:09 pm

Re: Naliczanie odsetek.

Post autor: michal82 »

Witam,
utworzyłem kod odsetek zgodnie z powyższymi uwagami. Niestety odsetki od płatności nie działają tak jak bym chciał.
Przypadek:
Faktura 10.000 PLN, termin płatności - 31.05.2010
Płatnośc częściowa 7.000 PLN , płatność zaksięgowana 11.09.2014 (Data podstawowa do wyliczenia terminu zapłaty to 11.09.2014)

Po uruchomieniu FINT na 30.09.2014 program kalkuluje odsetki na kwotę:
= +5.634,51 (dla faktury) - 1583 dni spóźnienia, 13% odsetki
= -47,37 (dla płatności częściowej)
Łączna kwota to: +5.587,14
Niezmienia to faktu, że prawdziwa kwota odsetek powinna być równa 3899,29 (=7000*1564/365*13%).

Czy ktos ma jakiś pomysł jak w takim wypadku obsłużyć płatności częściowe?
BORO_B
Posty: 3
Rejestracja: pt mar 12, 2021 10:13 am

Re: Naliczanie odsetek.

Post autor: BORO_B »

Nie naliczają się odsetki od kwoty wpłaty płatności częściowej, tylko od całej f-ry minus płatność częściowa.
Przypadek:
Faktura 10.000 PLN, termin płatności - 31.05.2010
Płatność częściowa 7.000 PLN , płatność zaksięgowana 11.09.2014 (Data podstawowa do wyliczenia terminu zapłaty to 11.09.2014)

Po uruchomieniu FINT na 30.09.2014 program kalkuluje odsetki na kwotę:
= +5.634,51 (dla faktury) - 1583 dni spóźnienia, 13% odsetki
= -47,37 (dla płatności częściowej)
Łączna kwota to: +5.587,14
Nie zmienia to faktu, że prawdziwa kwota odsetek powinna być równa 3899,29 (=7000*1564/365*13%).

Czy ktoś ma jakiś pomysł jak w takim wypadku obsłużyć płatności częściowe?
marek.turczynski
Posty: 213
Rejestracja: czw lip 10, 2014 7:53 pm
Has thanked: 21 times
Been thanked: 258 times

Re: Naliczanie odsetek.

Post autor: marek.turczynski »

Temat jest bardzo dobrze mi znany bo toczyłem o niego 9 miesięcy walkę z supportem SAP dochodząc do najwyższych szczebli eskalacji w SAP Support i indywidualną rozmową z Quality Managerem.
Niestety poległem z jednoznaczną odmową, że kwota jest prawidłowo a to, że kwota pojawia się z minusem to już mój problem a tak w ogóle to płatności częściowe (szczególnie te otwarte- nierozliczone z fakturą) nie są wspierane w FINT w pełni. Tylko płatności pozostałe.

W FINT w standardzie jest tak jak piszesz - kwoty dla rozliczonych płatności częściowych są ujmowane z minusem. Natomiast problemem jest jeszcze to, że kwoty otwartych, nierozliczonych, płatności częściowych nie są w ogóle ujmowane prawidłowo bo system zawsze nalicza dla nich odsetki do dnia naliczania odsetek a nie do dnia płatności (licząc od dnia wymagalności).

Napisałem na to rozszerzenie w BADI dostępnym w FINT, które mój klient w Polsce i na Węgrzech używa już od kilku lat bez najmniejszych problemów. SAP twierdził, że się nie da tego obsłużyć.
Marek Turczyński
RKISIEL
Posty: 583
Rejestracja: pn lut 14, 2011 9:10 pm
Has thanked: 421 times
Been thanked: 263 times

Re: Naliczanie odsetek.

Post autor: RKISIEL »

BORO_B pisze: pt mar 12, 2021 10:20 am Nie zmienia to faktu, że prawdziwa kwota odsetek powinna być równa 3899,29 (=7000*1564/365*13%).
Chyba lekka pomyłka: od 01.06.2010 do 11.09.2014 należą się Tobie odsetki od kwoty 10 000 PLN a od 12.09.2014 do 30.09.2014 odsetki od kwoty 3 000 PLN. Na dzień naliczenia odsetki powinny wynosić 5 570,41 PLN + 19,23 PLN (zgodnie z kalkulatorem GOFIN) a nie 3899,29 PLN.

Co do płatności częściowych postąpiłem podobnie jak Marek: rozszerzenie w BADI dla FINT (programy RFINTITAP i RFINTITAR).

BTW: kwota uzyskana w FINT dla 1583 dni i dla stopy 13% wynosi 5 634,51 PLN tylko jeśli liczysz rok "odsetkowy" zgodnie z kalendarzem tj. 366 dni dla lat przestępnych. Dla liczby dni bazowych 365 wartość odsetek jest inna = 5 638,08 PLN.
Rafał Kisiel
BORO_B
Posty: 3
Rejestracja: pt mar 12, 2021 10:13 am

Re: Naliczanie odsetek.

Post autor: BORO_B »

Dziękuję za przesłane szczegółowo wiadomości.
Czy w związku z takim niefortunnym stanowiskiem SAP, są szanse na podesłanie tego rozszerzenia dla płatności częściowych w BADI dla FINT: programy RFINTITAR i RFINTITAR?
ODPOWIEDZ