SAP R/3 (Enterprise Resource Planning)

Tutaj możesz zadać pytania, które nie znalazły miejsca w innych działach i porozmawiać na ogólne tematy.
ODPOWIEDZ
Michał1989
Posty: 6
Rejestracja: pt sty 04, 2013 3:18 am
Has thanked: 1 time

SAP R/3 (Enterprise Resource Planning)

Post autor: Michał1989 »

Witam,

Mam do użytkowników forum kilka pytań, niestety nie znalazłem działu odpowiedniego do zadania ich, jeżeli administrator uzna, że inny dział jest bardziej odpowiedni proszę o przeniesienie tematu.

Mam możliwość podjęcia studiów z zakresu Zarządzania Informacją biznesową, integralną częścią tegoż kierunku jest nauka SAP R/3 (Enterprise Resource Planning). Ponieważ dużo czytałem o tym, że SAP r/3 jest już nieaktualny mam pewne wątpliwości. Prosiłbym o Waszą opinie na ten temat czy warto uczyć się obsługi SAP r/3 ?Czy istnieje wiele różnic pomiędzy nową wersją a R/3 ?

Dziękuję za wszedlkie odpowiedzi,
pozdrawiam, Michał
dominik.tylczynski
Posty: 8326
Rejestracja: wt kwie 03, 2007 4:05 pm
Has thanked: 1915 times
Been thanked: 1474 times
Kontakt:

Re: SAP R/3 (Enterprise Resource Planning)

Post autor: dominik.tylczynski »

Przede wszystkim dowiedz się na jakiej wersji SAP będą prowadzone zajęcia. Nie przywiązuj się zbytnio do samej nazwy produktu. Tutaj może być sporo nieporozumień wynikających z zaszłości historycznych kiedy to firma SAP miała praktycznie jeden produkt tj. system R/3, a wcześniej system R/2. Później kiedy z jednego produktu zrobiło się całe portfolio różnych rozwiązań przyszły problemy z nazewnictwem - mówiło się o SAP ECC, mySAP.com i różnych takich. Do jakiegoś czasu nomenklatura została wyprostowana i mamy SAP ERP Central Component, w skrócie SAP ERP. Aktualna wersja to 6.0. Choć nadal nazewnictwo ewoluuje np. był SAP XI jest SAP PI; był SAP BW, jest SAP BI.
Najlepiej oczywiście, gdyby zajęcia były prowadzone na najświeższej wersji systemu. Moim zdaniem jednak nie będzie wielkiej krzywdy jeśli będzie wykorzystywana jakaś wcześniejsza wersja systemu choćby i 4.6C - poniżej tego tu już na prawdę muzeum. Ważniejsza moim zdaniem jest jakość tych zajęć.
Jeśli chcesz dokładnie poznać różnice między wersjami SAP ERP czy SAP R/3 spójrz na: http://www.sapsolutionbrowser.com
Michał1989
Posty: 6
Rejestracja: pt sty 04, 2013 3:18 am
Has thanked: 1 time

Re: SAP R/3 (Enterprise Resource Planning)

Post autor: Michał1989 »

Panie Dominiku bardzo dziękuję za odpowiedź, mam do Pana jeszcze jedno pytanie tj. W programie studiów mam możliwość odbycia następujących kursów zakończonych certyfikatem:
Zintegrowane zarządzanie procesami
- jest to kurs obowiązkowy jeżeli chce odbywać kolejne. Następnie mogę wybrać jedną z opcji:
trójstopniowe szkolenie z SAP BI

Certyfikat-C_TBW45_70


Lub:
1 stopniowe szkolenie z HCM
Lub:
2 stopniowe szkolenie z programowania ABAP


Certfikat-C_TAW12_71

lub:
1 stopniowe szkolenie z SAP customizing
Jak Pan widzi, SAP BI oraz ABAP są najbardziej rozbudowane. Jednak moje pytanie jest który z powyższych modułów jest najbardziej poszukiwany na rynku pracy? Który by podjął Pan gdyby miał Pan taką możliwość? Po każdym z wymienionych modułów wypisałem certyfikat jaki zdobęde jeżeli zdam egzamin.Uważa Pan, że owe certyfikaty oraz praktyczne zajęcia z SAP r/3 będą dobrym początkiem kariery konsultanta?

Jeszcze raz bardzo dziękuję za odpowiedź, Pozdrawiam
Michał
Ostatnio zmieniony ndz mar 03, 2013 5:02 am przez Michał1989, łącznie zmieniany 1 raz.
dominik.tylczynski
Posty: 8326
Rejestracja: wt kwie 03, 2007 4:05 pm
Has thanked: 1915 times
Been thanked: 1474 times
Kontakt:

Re: SAP R/3 (Enterprise Resource Planning)

Post autor: dominik.tylczynski »

Wybierz SAP CRM lub SAP BI. Oba kursy kończą się oficjalnym certyfikatem SAP - to ważne jeśli myślisz o pracy jako konsultant. SAP BI jest bogatszym godzinowo kursem, więc można zakładać, że nauczysz się więcej. Z drugiej strony SAP CRM to też nośny temat.

Nie wybierałbym ABAP'a. Moim zdaniem samo programowanie w ABAP'ie bez podbudowy funkcjonalnej to słaby wybór. Sam ABAP to stosunkowo prosty język programowania, którego możesz się nauczyć samemu jeśli masz jakiekolwiek pojęcie o programowaniu w innych językach proceduralnych. W SAP przeważnie nie pisze się aplikacji do zera, raczej implementuje się rozszerzenia w otoczeniu standardowych produktów czy modułów SAP, dlatego przede wszystkim należy je znać, również od strony technicznej. No chyba, że chcesz być z krwi i kości programistą.

Natomiast kurs "Introduction to SAP ERP Customizing" wygląda mi na wielkie nic - bez certyfikatu, taka bardzo pobieżna przebieżka po konfiguracji. Nie da rady w 180h poznać całej konfiguracji SAP ERP.
wojtas7
Posty: 1058
Rejestracja: pt mar 14, 2008 12:51 pm
Has thanked: 71 times
Been thanked: 313 times

Re: SAP R/3 (Enterprise Resource Planning)

Post autor: wojtas7 »

a mi się wydaje że Dominik nie masz do końca racji - nie widziałem jeszcze czegokolwiek w SAPie klienckiego (w ABAPie/Javie) bez połączenia z którymś z modułów standardowych. Więc znajomość samego ABAPa praktycznie nic nie daje bez choćby podstawowej wiedzy konfiguracyjnej, plus cała masa wiedzy specyficznej i "dziwnej" dla technologii około-sapowych (chociażby wydruki, interfejsy (inf. wyjśc.), idoc, workflow - długo by wymieniać). I praktycznie nie ma programistów ABAP którzy nie znają nic oprócz ABAPa.
dominik.tylczynski
Posty: 8326
Rejestracja: wt kwie 03, 2007 4:05 pm
Has thanked: 1915 times
Been thanked: 1474 times
Kontakt:

Re: SAP R/3 (Enterprise Resource Planning)

Post autor: dominik.tylczynski »

wojtas7 pisze:a mi się wydaje że Dominik nie masz do końca racji - nie widziałem jeszcze czegokolwiek w SAPie klienckiego (w ABAPie/Javie) bez połączenia z którymś z modułów standardowych. Więc znajomość samego ABAPa praktycznie nic nie daje bez choćby podstawowej wiedzy konfiguracyjnej, plus cała masa wiedzy specyficznej i "dziwnej" dla technologii około-sapowych (chociażby wydruki, interfejsy (inf. wyjśc.), idoc, workflow - długo by wymieniać). I praktycznie nie ma programistów ABAP którzy nie znają nic oprócz ABAPa.
Dokładnie to chciałem powiedzieć sugerując nie wybieranie kursu ABAP, bo sam ABAP bez wiedzy modułowej daje bardzo niewiele. Dziękuję za zwrócenie uwagi, że nie wyraziłem się wystarczająco precyzyjnie.
sloth
Posty: 2
Rejestracja: wt sty 08, 2013 11:26 pm
Lokalizacja: Piła-Chodzież-Warszawa
Kontakt:

Re: SAP R/3 (Enterprise Resource Planning)

Post autor: sloth »

Michale,

Nie jest kwestia, ktore szkolenie posiada certyfikat A, B, C, pytanie raczej powinno brzmiec ktora sciezka rozwoju jestes w stanie podazyc. Nauka SAP to nie tylko poznawanie konkretnego modulu a raczej ich zastosowanie w konkretnym celu dla konkretnej firmy. Nalezy pamietac ze SAP to tylko narzedzie (wg mnie calkiem dobre) do zarzadzania wieloma obszarami w danej firmie. Zrozumienie procesow biznesowych i ich umiejetne wykorzystanie daje dopiero kompletny obraz tego co i jak powinno wygladac.

BI czy CRM?

To zalezy co chcesz w zyciu robic, czy skupic sie na raportowaniu czy tez na zarzadzaniu procesow wokol klienta. Z wlasnego doswiadczenia powiem, ze wybierajac jeden z dwoch i tak przyjdzie czas ze poznasz drugi. Sciezka rozwoju jest dluga, nawet po 5 latach moze sie okazac, ze nadal malo wiesz. Wszystko zalezy od tego co masz w sobie i jak jestes w stanie to wykorzystac/sprzedac.

Pamietaj ze certyfikat nie znaczy nic jezeli nie umiesz przelac tej wiedzy na bezposrednie wyniki w pracy. Ale to juz twoj wybor i trzymam kciuki.
dominik.tylczynski
Posty: 8326
Rejestracja: wt kwie 03, 2007 4:05 pm
Has thanked: 1915 times
Been thanked: 1474 times
Kontakt:

Re: SAP R/3 (Enterprise Resource Planning)

Post autor: dominik.tylczynski »

sloth pisze:Nie jest kwestia, ktore szkolenie posiada certyfikat A, B, C, pytanie raczej powinno brzmiec ktora sciezka rozwoju jestes w stanie podazyc.
Pełna zgoda. Kiedy zaczyna się jednak przygodę z SAP taki certyfikat może znakomicie pomóc wkroczyć na ścieżkę rozwoju i pomaga otworzyć pierwsze drzwi.
W przypadku kursów podanych przez Michała ten z BI jest znacznie bardziej rozbudowany niż ten CRM'omowy i dlatego właśnie bym go polecił. Zakładając oczywiście, że zostanie w miarę sensownie poprowadzony.
rundak
Posty: 14
Rejestracja: pn sie 27, 2012 10:06 pm
Has thanked: 7 times
Been thanked: 5 times

Re: SAP R/3 (Enterprise Resource Planning)

Post autor: rundak »

Witam Panie Michale,


Czy mógłby Pan coś więcej napisać o wyżej wspomnianych studiach jeśli to nie jest tajemnicą? Gdzie i jaki tryb nauki przede wszystkim. Link byłby najlepszy. Dziękuję pięknie.

[A tak poza powyższym ma ktoś może jakieś informacje wynikające z ukończenia ciekawych studiach podyplomowych/kursach (do 4000 - 5000 zł za semestr/kurs) wartych uwagi, które warto odbyć? Oczywiście dotyczących SAP. Właśnie ukończyłem studia (rachunkowość) i jestem użytkownikiem SAP od ponad 2 lat (moduł FI głównie + SD). Chciałbym się rozwijać w kierunku SAP w oparciu o wiedzę z rachunkowości. ABAP uczę się na własną rękę z e-learningu "ABAP in 21 days" oraz różnych portali. Dziękuję za pomoc.]


Pozdrawiam
Michał1989
Posty: 6
Rejestracja: pt sty 04, 2013 3:18 am
Has thanked: 1 time

Re: SAP R/3 (Enterprise Resource Planning)

Post autor: Michał1989 »

Przedewszystkim przepraszam, za brak odzewu przez ten czas.

Panie Dominiku, dziękuję bardzo za odpowiedź jeszcze raz-bardzo cenię każdą wskazówkę.
[b][color=red]dtylczyn[/color][/b] pisze:Kiedy zaczyna się jednak przygodę z SAP taki certyfikat może znakomicie pomóc wkroczyć na ścieżkę rozwoju i pomaga otworzyć pierwsze drzwi.
Dokładnie tak, kursy prowadzone są na "żywym" systemie dlatego składając swoją pierwszą aplikację będzie to plus ( Praca na systemie +certyfikat). Warto zaznaczyć, że kursy są dosyć rozbudowane. Zdecydowałem się na kurs BI.
[b]sloth[/b] pisze:To zalezy co chcesz w zyciu robic, czy skupic sie na raportowaniu czy tez na zarzadzaniu procesow wokol klienta. Z wlasnego doswiadczenia powiem, ze wybierajac jeden z dwoch i tak przyjdzie czas ze poznasz drugi. Sciezka rozwoju jest dluga, nawet po 5 latach moze sie okazac, ze nadal malo wiesz. Wszystko zalezy od tego co masz w sobie i jak jestes w stanie to wykorzystac/sprzedac.]
Tak jak napisałem zdecydowałem się na kurs z zakresu Business Intelligence, w zależności od wyników ( i wgłębiania się w system) będę zastanawiał się dalej jak jeszcze bardziej rozbudować swoją wiedzę a przy okazji zwiększyć szansę swojej pierwszej aplikacji. Nie chodziło mi dokładnie o to czym kończy się dany kurs itd, poprostu jest to początek mojej drogi z SAP-em, a wychodze z założenia, że jeżeli ktoś jest ode mnie mądrzejszy na jakimś polu to warto poprosić o pomoc.Również dziękuję za odpowiedź.

Rundak,

Studia są za granicą, są to studia magisterskie,jeżeli studiujesz ten kierunek to masz możliwość podjęcia szkoleń.


Mam jeszcze jedno ogólne pytanie dotyczące języków obcych.

Jak wygląda sprawa znajomości języków przez konsultantów? Coraz częściej czytam o konieczności znajomości 2 języków nawet dla praktykantów/stażystów. Chciałbym zapytać jak to wygląda w praktyce ? Znam język angielski na poziomie C1 (dla porównanie poziom b2 umożliwia już podjęcie nauki za granicą w języku angielskim) czy konieczne jest dojście do tego samego poziomu z języka niemieckiego? Nie jest to kwestia chce mi się/ nie chcę mi się bo i tak ucze się tego języka, ale kwestia jak bardzo kluczowy jest ten drugi język?

Dziękuje bardzo i pozdrawiam.
wojtas7
Posty: 1058
Rejestracja: pt mar 14, 2008 12:51 pm
Has thanked: 71 times
Been thanked: 313 times

Re: SAP R/3 (Enterprise Resource Planning)

Post autor: wojtas7 »

Znajomość języków to nie jest tak że koniecznie trzeba znać, ale wiadomo jak wszystko zależy - 90% firm wymaga dobrego angielskiego. Niemiecki pojawia się jako wymóg w dużej części stanowisk, ale zależy czy firma ma klientów w DACH czy nie, wtedy pojawia się już jako wymóg, chociaż podstawowy.. Wiadomo że im lepsza znajomość języków tym większa pensja i większe możliwości. Ale są firmy w Polsce gdzie SAP jest po polsku i nawet po angielsku nikt za bardzo nie mówi, ale to mniejszość.
Michał1989
Posty: 6
Rejestracja: pt sty 04, 2013 3:18 am
Has thanked: 1 time

Re: SAP R/3 (Enterprise Resource Planning)

Post autor: Michał1989 »

Dzięki wielkie za odpowiedź ;-).
ODPOWIEDZ