Jak zacząć swoją przygodę z SAP?

Tutaj możesz zadać pytania, które nie znalazły miejsca w innych działach i porozmawiać na ogólne tematy.
ODPOWIEDZ
willy
Posty: 1
Rejestracja: wt kwie 09, 2013 10:12 pm

Jak zacząć swoją przygodę z SAP?

Post autor: willy »

Witam serdecznie : )

swoją wypowiedź kieruję do osób doświadczonych w branży. Mianowicie od pewnego czasu interesuje mnie problematyka oprogramowania SAP ERP i związane z nią wdrożenia w konkretnych przedsiębiorstwach. Uważam, że spojrzenie na sprawę od strony "konfiguracyjnej" to niezwykle fascynujące przedsięwzięcie.

Niestety jednak nie posiadam odpowiednich kwalifikacji na stanowisko stażysty/praktykanta w tej dziedzinie (jestem studentem II roku studiów prawniczych). Staram się jednak dokształcać z wiedzy, nazwijmy to, biznesowej (b. interesuje mnie prawo podatkowe, rachunkowość, prawo pracy). I teraz najważniejsze pytanie - co można zrobić, żeby się jakoś załapać na interesujące mnie praktyki? Z tego, co udało mi się wyczytać w internecie z artykułów i wywiadów to to, że na początku istotne są umiejętności miękkie, komunikacyjne. Ale co z wiedzą techniczną, informatyczną? Jak nadrobić te braki? Jak przekonać do siebie pracodawcę?

A może lepiej po prostu na początku postarać się o zatrudnienie gdzieś, gdzie SAP jest używany (np. jako księgowy)?

Z góry dziękuję za przebrnięcie przez tego posta i ewentualne rady : )
kdziembaj
Posty: 1
Rejestracja: wt lip 02, 2013 2:56 pm

Re: Jak zacząć swoją przygodę z SAP?

Post autor: kdziembaj »

Witam

Przede wszystkim liczą się chęci :)

z uwagi na brak udokumentowanej wiedzy przydatnej w poznawaniu (i wdrażaniu) SAPa musisz nadrobić właśnie zapałem.

Polecam rozpocząć naukę SQLa, aby zrozumieć podstawy programowania, bez wykształcenia informatycznego raczej nie trafisz do zespołu programistów, aczkolwiek podstawy dobrze znać, wpierw SQL z uwagi na bardzo dużą liczbę materiałów w internecie , potem, już po otrzymaniu praktyk, ABAP ;)

Kolejnym czynnikiem pomagającym w znalezieniu pracy są języki, z angielskim i niemieckim na poziomie średnio-zaawansowanym (b2) jesteś w stanie dostać praktyki z miejsca w niektórych firmach.

Warto jest też mieć jakiekolwiek obycie z systemem, jeżeli nie jesteś w stanie zdobyć dostępu do systemu samodzielnie ( polecam na początek http://www.ides.consolut.eu/sap/bc/gui/ ... ebgui_ides ) , wpierw może zacznij od praktyk jako użytkownik.

w razie pytań, wal śmiało :)

Pozdrawiam
Krzysiek
dominik.tylczynski
Posty: 8327
Rejestracja: wt kwie 03, 2007 4:05 pm
Has thanked: 1916 times
Been thanked: 1474 times
Kontakt:

Re: Jak zacząć swoją przygodę z SAP?

Post autor: dominik.tylczynski »

Moim zdaniem pracodawcę zawsze przekonujesz do siebie umiejętnościami miękkimi, osobowością, otwartością, chęcią mierzenia się z nowymi wyzwaniami, wreszcie ogólnym pomysłem na siebie - z doświadczenia wiem, że sporo ludzi pytanych o to co chcą robić przechodzi na język niemowląt słychać wtedy głównie eemm, uuhh, aaee.

Jeśli naprawdę interesuje Ciebie prawo podatkowe, rachunkowość i prawo pracy to idź w tym kierunku. W międzyczasie szukaj praktyk - sporo firm takowe oferuje np.

Połączenie wiedzy prawnej, ze znajomością SAP to może być naprawdę mocna kombinacja.

Powodzenia
ODPOWIEDZ