hosting systemu SAP

Tutaj możesz zadać pytania, które nie znalazły miejsca w innych działach i porozmawiać na ogólne tematy.
ODPOWIEDZ
Leszekk
Posty: 59
Rejestracja: czw wrz 10, 2009 11:13 am
Has thanked: 12 times
Been thanked: 1 time

hosting systemu SAP

Post autor: Leszekk »

Witam,
Czy ktoś korzysta/korzystał z usług hostingu dla środowiska SAP?
Jeżeli tak, to będę wdzięczny za opinie. Zastanawiam się, czy warto się w coś takiego pakować.

Z góry dziękuję za odpowiedzi.
Leszek
dominik.tylczynski
Posty: 8326
Rejestracja: wt kwie 03, 2007 4:05 pm
Has thanked: 1915 times
Been thanked: 1474 times
Kontakt:

Re: hosting systemu SAP

Post autor: dominik.tylczynski »

Moim zdaniem wszystko zależy od tego czego potrzebujesz. Jeśli jesteś dyrektorem IT z odchyleniem technicznym i zależy Ci na duże ilości wielkich zabawek to lepiej zainwestować we własną serwerownię. Jeśli masz już własny sprzęt, bo np. wykorzystujesz go do innych celów, to hosting jest raczej bez zasadny. Jeśli masz małą instalację SAP, która nie musi być dostępna 24x7, to hosting też raczej nie ma sensu.

Jeśli natomiast jesteś typowym użytkownikiem SAP, tj. reprezentujesz firmę spoza branży IT, interesuje Ciebie, żeby SAP był i działał, firma rośnie i wymagania dot. systemów też rosną, wtedy hosting jest bardzo interesującą ofertą. Oddajesz swój system firmie hostingowej, jeśli dobrze wybierzesz to w pakiecie kupisz nie tylko hosting systemu, ale też jego administrację i bieżące utrzymanie. Dzięki temu zdejmujesz sobie z głowy wszystkie kwestie techniczne, co jest o tyle korzystne, że zarówno technologia SAP jak i hardware'u zmieniają się dosyć szybko.

Naturalnie moja opinia może być skrzywiona, bo pracuję w firmie, która świadczy takie usługi.

Zachowując wszystkie proporcje, stałem przed podobnym dylematem w kwestii hostingu tego forum. Mogłem postawić komputer pod biurkiem, samemu nim zarządzać, dbać o jakość łącza, boksować się z wirusami, spamem i innymi natrętami. Wybrałem opcję hostingu - płacę kilkadziesiąt złotych rocznie i mam święty spokój.
Leszekk
Posty: 59
Rejestracja: czw wrz 10, 2009 11:13 am
Has thanked: 12 times
Been thanked: 1 time

Re: hosting systemu SAP

Post autor: Leszekk »

Witam Dominiku,
Dziękuję bardzo za błyskawiczną odpowiedź. Jestem szefem działu, a właściwie dzialiku IT w firmie produkcyjnej, przemysł maszynowy. Z tego powodu jestem zainteresowany hostingiem - system ma działać, a ja mam mieć spokój. Rozbudowa dzialiku o dodatkowych specjalistów raczej nie wchodzi w grę.
Zadając pytanie byłem ciekaw, czy i ile firm używających SAPa korzysta z takiego - stosunkowo nowego - rozwiązania.

Jeszcze raz dziękuję i pozdrawiam
Leszek
dominik.tylczynski
Posty: 8326
Rejestracja: wt kwie 03, 2007 4:05 pm
Has thanked: 1915 times
Been thanked: 1474 times
Kontakt:

Re: hosting systemu SAP

Post autor: dominik.tylczynski »

Leszekk pisze:Zadając pytanie byłem ciekaw, czy i ile firm używających SAPa korzysta z takiego - stosunkowo nowego - rozwiązania.
Choćby patrząc po liczbie naszych klientów powiedziałbym, że dużo, bardzo dużo. Najlepiej określ swoje potrzeby tj. wielkość bazy danych, liczbę użytkowników, wymaganą dostępność systemu i czasy reakcji na ewentualne problemy oraz zakres usług np. sam hosting, zarządzanie systemem operacyjnym, zarządzanie bazą danych, administracja SAP, a może również całościowe wsparcie. Wyślij zapytania do kilku firm i sam sprawdź jakie są oferty i ich koszty.

Powodzenia
Leszekk
Posty: 59
Rejestracja: czw wrz 10, 2009 11:13 am
Has thanked: 12 times
Been thanked: 1 time

Re: hosting systemu SAP

Post autor: Leszekk »

Dominiku - podejrzewam, że na forum nie możesz mi polecić żadnej firmy świadczącej usługi hostingu, ale czy możesz to uczynić wysyłając mi wiadomość na prywatnego maila? Mam nadzieję, że masz lub możesz mieć do niego dostęp.

Pozdrawiam
Leszek
wojtas7
Posty: 1058
Rejestracja: pt mar 14, 2008 12:51 pm
Has thanked: 71 times
Been thanked: 313 times

Re: hosting systemu SAP

Post autor: wojtas7 »

każda firma oferuje co innego, czym innym zupełnie jest hosting techniczny, czym innym dodatkowe wsparcie basisowe (a więc administrowanie bazą danych, wgrywanie nowych wersji, kopie zapasowe, optymalizacjja systemu, system transportowy, kopie mandantów, odświeżanie systemów testowych/deweloperskich itd) a jeszcze zupełnie czym innym jest wsparcie aplikacyjne.

ale podejrzewam że kosztowo dla takiej firmy wyjdzie najlepiej podpisać umowę kompleksową na wszystko a dobrych firm na rynku jest całkiem sporo.
Leszekk
Posty: 59
Rejestracja: czw wrz 10, 2009 11:13 am
Has thanked: 12 times
Been thanked: 1 time

Re: hosting systemu SAP

Post autor: Leszekk »

Dzięki za odpowiedź,
Zgadza się, jestem zainteresowany kompleksową obsługą, tak jak napisałeś.
Pozdrawiam
Leszek
ODPOWIEDZ