Workflow dokumentów logistycznych

A tu dla odmiany podyskutować możesz na tematy logistyczne SAP. Jeśli pojawią się jakieś pytania, nie zwlekaj, zadaj je natychmiast.
pabliq
Posty: 390
Rejestracja: pn cze 08, 2009 9:32 am
Has thanked: 67 times
Been thanked: 11 times

Workflow dokumentów logistycznych

Post autor: pabliq »

Witam,

poszukuję pomocy w oszacowaniu czasu potrzebnego na implementację workflow w zakresie procesu rejestracji zamówienia (ze zgłoszenia zapotrzebowania z MRP) i następnie zatwierdzenia faktury zakupowej wynikającej z zamówienia. Chodzi o to, aby odpowiednie osoby zatwierdzały zamówienia i faktury zakupowe w zależności od kwoty zamówienia/faktury.
Ile może zająć implementacji takiego rozwiązania? Czy możliwe jest wykonanie powyższej automatyzacji bez rozszerzeń programowych?

Czy można podpiąć do workflow zeskanową fakturę - wykorzystać jakiś standardowy mechanizm?

Będę wdzięczny za podpowiedzi, gdzie należy dokonać konfiguracji.

Z góry dziękuję za odpowiedzi.
karol.dabrowski
Posty: 192
Rejestracja: śr cze 11, 2014 3:10 pm
Has thanked: 58 times
Been thanked: 27 times

Re: Workflow dokumentów logistycznych

Post autor: karol.dabrowski »

Witaj,
Z tego co pamiętam to kiedyś ustawialiśmy coś takiego w firmie - na podstawie grupy zakupowej i ceny w zamówieniu było blokowane zamówienie i do odpowiedniej osoby wysyłane poprzez workflow polecenie release.
Było to mniej więcej coś w tym rodzaju:
- PO13 utworzenie obiektu biznesowego, tutaj osoby która będzie zwalniać zamówienie z przypisanym loginem w SAP
- PPOCW - utworzenie nowej jednostki biznesowej i dla niej przypisanie tej osoby; ten obiekt ma swoje ID, nalezy je zapamiętać
Teraz przechodzimy do konfiguracji Menu: IMG > Materials Management > Purchasing > Purchase Requisition > Release Procedure > Procedure with classification > Set up procedure
- ustawiamy jedną klasę, ona musi być typu którego nie pamiętam ale system to automatycznie uzupełnia
- ustawiamy charakterystyki do zwalniania zamówienia na podstaiwe pól tabeli EKKO - tutaj są właśnie cena i inne parametry które będa sprawdzane
- tworzymy release grupę i do niej przypisujemy klasę
- tworzymy release kody
- tworzymy release indicatory (np A -zablokowany, B - zwolniony)
- przypisujemy do klasy charakterystyki
- statnie ustawienie to workflow - tam do kombinacji group + strategy + codes dodajmy ID obiektu biznesowego człowieka który zwalnia zamówienia
Mam nadzieję że się nie pomyliłem gdzieś i że mniej więcej o to chodziło. Przperaszam jesli jest to lekko chaotyczne ale korzystam ze starych zapisków.
Nie przypominam sobie programowych zmian, czas - hmm... zalezy kto konfiguruje :) ale wielkie wdrożenie to to nie było, dałbym miesiąc-do dwóch.
Pozdrawiam
dominik.tylczynski
Posty: 8356
Rejestracja: wt kwie 03, 2007 4:05 pm
Has thanked: 1924 times
Been thanked: 1478 times
Kontakt:

Re: Workflow dokumentów logistycznych

Post autor: dominik.tylczynski »

karol.dabrowski pisze:Nie przypominam sobie programowych zmian
W implementacji workflow do zatwierdzania zamówień czy zgłoszeń zapotrzebowania pojawiają się zwykle jeśli strategię chcemy ustalać na podstawie cech niedostępnych w standardowych strukturach komunikacyjnych. Wtedy trzeba dodać własne pola i oprogramować logikę ustalania wartości tych pól. Czasami ta logika może być dosyć skomplikowana.
pabliq
Posty: 390
Rejestracja: pn cze 08, 2009 9:32 am
Has thanked: 67 times
Been thanked: 11 times

Re: Workflow dokumentów logistycznych

Post autor: pabliq »

Dziękuję za podpowiedzi.

Decyzyjność zamierzamy oprzeć na standardowych polach - głównie pole suma zamówienia/faktury, jedynie w momencie odrzucenia przydałby się komentarz - dlaczego odrzucono zamówienie lub fakturę. Czy dla komentarza można wykorzystać jakieś pole?

Pytanie odnośnie struktury organizacyjnej - czy należy tworzyć nową, czy można wykorzystać istniejącą strukturę org. ?
dominik.tylczynski
Posty: 8356
Rejestracja: wt kwie 03, 2007 4:05 pm
Has thanked: 1924 times
Been thanked: 1478 times
Kontakt:

Re: Workflow dokumentów logistycznych

Post autor: dominik.tylczynski »

Informacje o zatwierdzaniu zamówień i zgłoszeń zapotrzebowania: Release Procedure (MM-PUR-GF)

Standardowe scenariusze workflow w MM: MM - Materials Management: Workflow Scenarios - tutaj masz dokładnie opisany sposób implementacji w SAP poszczególnych scenariuszy oraz wymaganą konfigurację.
dominik.tylczynski
Posty: 8356
Rejestracja: wt kwie 03, 2007 4:05 pm
Has thanked: 1924 times
Been thanked: 1478 times
Kontakt:

Re: Workflow dokumentów logistycznych

Post autor: dominik.tylczynski »

pabliq pisze:Pytanie odnośnie struktury organizacyjnej - czy należy tworzyć nową, czy można wykorzystać istniejącą strukturę org. ?
Nie musisz tworzyć nowej struktry, możesz wykorzystać istniejącą. Zauważ tylko, że jeśli wykorzystać istniejącą strukturę pozycje robocze workflow będą wysyłane do wszystkich użytkowników przypisanych do tej struktury. Sprawdź czy faktycznie wszyscy oni powinni dostawać te pozycje robocze do przetworzenia.
dominik.tylczynski
Posty: 8356
Rejestracja: wt kwie 03, 2007 4:05 pm
Has thanked: 1924 times
Been thanked: 1478 times
Kontakt:

Re: Workflow dokumentów logistycznych

Post autor: dominik.tylczynski »

pabliq pisze:jedynie w momencie odrzucenia przydałby się komentarz - dlaczego odrzucono zamówienie lub fakturę. Czy dla komentarza można wykorzystać jakieś pole?
O ile dobrze pamiętam podczas przetwarzania pozycji roboczej workflow można dodać komentarz.
pabliq
Posty: 390
Rejestracja: pn cze 08, 2009 9:32 am
Has thanked: 67 times
Been thanked: 11 times

Re: Workflow dokumentów logistycznych

Post autor: pabliq »

Podczas konfiguracji napotkałem następujące komunikaty błędów (po wykonaniu "Kontrola strategii zatwierdzania"):
- Cecha "nazwa cechy którą utworzyłem" nie jest połączona ze strukturą komunikacyjną CEBAN
- Nie istnieje grupa zatwierdzania (mimo utworzonej grupy zatwierdzania)

Jak to mógłbym poprawić?
wojtas7
Posty: 1061
Rejestracja: pt mar 14, 2008 12:51 pm
Has thanked: 71 times
Been thanked: 315 times

Re: Workflow dokumentów logistycznych

Post autor: wojtas7 »

przy akceptacji zamówień nie ma chyba możliwości wpisania komentarza:

http://www.saptechnical.com/Tutorials/W ... tails2.htm

SAP po polsku, nauka SAP, SAP dla początkujących, SAP, S/4HANA, SAP ERP, SAPFORUM, FORUMSAP, HANA, SAP CLOUD PLATFORM, ABAP, EWM
wojtas7
Posty: 1061
Rejestracja: pt mar 14, 2008 12:51 pm
Has thanked: 71 times
Been thanked: 315 times

Re: Workflow dokumentów logistycznych

Post autor: wojtas7 »

pabliq pisze:Podczas konfiguracji napotkałem następujące komunikaty błędów (po wykonaniu "Kontrola strategii zatwierdzania"):
- Cecha "nazwa cechy którą utworzyłem" nie jest połączona ze strukturą komunikacyjną CEBAN
- Nie istnieje grupa zatwierdzania (mimo utworzonej grupy zatwierdzania)

Jak to mógłbym poprawić?
podaj numery błędów (nazwa klasy komunikatu i numer komunikatu)
dominik.tylczynski
Posty: 8356
Rejestracja: wt kwie 03, 2007 4:05 pm
Has thanked: 1924 times
Been thanked: 1478 times
Kontakt:

Re: Workflow dokumentów logistycznych

Post autor: dominik.tylczynski »

wojtas7 pisze:przy akceptacji zamówień nie ma chyba możliwości wpisania komentarza:
Myślałem bardziej o wpisaniu komentarza do pozycji roboczej workflow. Mogę się jednak mylić i może nie być takiej możliwości.
dominik.tylczynski
Posty: 8356
Rejestracja: wt kwie 03, 2007 4:05 pm
Has thanked: 1924 times
Been thanked: 1478 times
Kontakt:

Re: Workflow dokumentów logistycznych

Post autor: dominik.tylczynski »

pabliq pisze:- Cecha "nazwa cechy którą utworzyłem" nie jest połączona ze strukturą komunikacyjną CEBAN
Cecha musi mieć referencję do pola ze struktury CEBAN - zakładka "Dane dodatkowe" w opracowaniu cechy.
pabliq
Posty: 390
Rejestracja: pn cze 08, 2009 9:32 am
Has thanked: 67 times
Been thanked: 11 times

Re: Workflow dokumentów logistycznych

Post autor: pabliq »

Poniżej numer komunikatu dla problemu dot. tabeli CEBAN (w zakładce Dane dodatk. nie mogę wskazać tabeli CEBAN).

Nr komunikatu ME_RELCHK037
pabliq
Posty: 390
Rejestracja: pn cze 08, 2009 9:32 am
Has thanked: 67 times
Been thanked: 11 times

Re: Workflow dokumentów logistycznych

Post autor: pabliq »

Mimo dodania pola z tabeli CEBAN w definicji cechy, nadal mam komunikat podczas "Kontroli strategii zatwierdzania":

Cecha yyyy nie jest połączona ze strukturą komunikacyjną CEBAN

Nr komunikatu ME_RELCHK037


W zdefiniowanej cesze mam również pole BRTWR z tabeli EKPO - może to jest problem?
dominik.tylczynski
Posty: 8356
Rejestracja: wt kwie 03, 2007 4:05 pm
Has thanked: 1924 times
Been thanked: 1478 times
Kontakt:

Re: Workflow dokumentów logistycznych

Post autor: dominik.tylczynski »

W definicji cechy powinna być tylko referencja do pola ze struktury CEBAN.
ODPOWIEDZ