Dot. księgowania noty odsetkowej

W tym dziale znajdują się posty z zakresu modułów finansowych systemu SAP...
ODPOWIEDZ
JaninaW
Posty: 12
Rejestracja: sob maja 19, 2012 2:14 pm

Dot. księgowania noty odsetkowej

Post autor: JaninaW »

Czy przy konfigurowaniu schematów księgowania noty odsetek w transakcji OBV1 na odbiorcy jest możliwość takiej konfiguracji, żeby dokument księgowy miał więcej niż 2- pozycje.
Mi się nie udaje.
Próbowałam przypisać konta przez konfigurację zdarzenia gosp. 1000 (2 konta ) i 2000 (2 konta) ale to nic nie dało. Na dokumencie księgowym są tylko konta ze zdarzenia gosp. 1000

Pozdr.
Janina W.
mifu
Posty: 14
Rejestracja: pn lut 27, 2012 10:22 am
Has thanked: 3 times
Been thanked: 4 times

Re: Dot. księgowania noty odsetkowej

Post autor: mifu »

Mam pytanie, od czego chcesz uzależnić tworzenie dodatkowych pozycji przy księgowaniu. Dla kodu odsetek możesz włączyć księgowanie w referencji do faktury, od której naliczasz odsetki. Natomiast w OBV1 możesz uzależnić konta od JG , DzG, Waluty....

Napisz może dokładniej, co chcesz osiągnąć.

Pozdr.
MF
JaninaW
Posty: 12
Rejestracja: sob maja 19, 2012 2:14 pm

Re: Dot. księgowania noty odsetkowej

Post autor: JaninaW »

Potrzebuję księgować notę odsetkową na 1 konto - odbiorcy i 5 kont KG.
tzn. dekret noty odsetkowej powinien wyglądać j/n:

Wn kk 09 odbiorca konto nal. finansowe
Ma kk 50 761* konto odsetki naliczone
Ma kk 50 94... konto pozabilansowe
Wn kk 40 94999 konto pozabilansowe
Ma kk 50 95... konto pozabilansowe
Wn kk 40 95999 konto pozabilansowe

W konfig. mogę podać tylko konto odbiorcy i konto 761*.
Nie wiem gdzie podać resztę kont ( tzn. konta pozabilansowe ).

Księgowe oczekują, że księgowanie będzie w jednym dokumencie księgowym.

Pozdr.
JaninaW.
RKISIEL
Posty: 583
Rejestracja: pn lut 14, 2011 9:10 pm
Has thanked: 421 times
Been thanked: 263 times

Re: Dot. księgowania noty odsetkowej

Post autor: RKISIEL »

Cześć,
Takie księgowana to.... tylko w Erze.
SAP jest logiczny, prosty i zgodny z zasadami rachunkowości: należność/przychód.
A dodatki typu 9*/9* i 9*/9* to można wymyślać nieskończenie długo - biznes potrafi :roll:
Jeśli jest taka potrzeba to do rozwiązania problemu: ABAPer i Z* i np. FM: AC_DOCUMENT_DIRECT_INPUT.
Innej możliwości nie ma :wink:
Pozdrawiam.
Rafał Kisiel
RKISIEL
Posty: 583
Rejestracja: pn lut 14, 2011 9:10 pm
Has thanked: 421 times
Been thanked: 263 times

Re: Dot. księgowania noty odsetkowej

Post autor: RKISIEL »

RKISIEL pisze: wt cze 30, 2015 11:43 pm Takie księgowana to.... tylko w Erze.
Cześć,
7 lat temu zanegowałem słuszność takiego rozwiązania ale zgłosił się klient z podobnym wymaganiem.
Przy księgowaniu noty odsetkowej musi powstać dodatkowy dokument (sprzężony z notą) - księgowanie odpisów aktualizujących stan należności z opisem utworzenia rezerwy/odpisu w koszty finansowe. I dodatkowo ten dokument sprzężony z notą powinien być automatycznie stornowany gdy stornujemy notę w transakcji FINTSHOW. Pamiętając o moim wpisie sprzed 7 lat podszedłem niechętnie do tematu ale analiza nie boli...
Okazało się, że temat nie jest taki straszny :o

Utworzyłem tabelę konfiguracyjną opartą na wpisach z tabel T033G (symbole kont i KGG) oraz T053 (teksty standardowe) - ustaliłem wpisy zależne od JG tj. jest schemat ogólny księgowania dla wszystkich JG (BUKRS ='') ale JG mogą mieć własną filozofię więc wpis dla BUKRS/KTOSY jest nadrzędny.
Użytkownikowi pozostawiamy decyzję o chęci tworzenia dokumentów dodatkowych - check-box dodany (w części "Rozszerz. klienta" ekranu) i obsłużony zgodnie ze wskazówkami w nocie https://launchpad.support.sap.com/#/notes/736223/E; potrzebny będzie klucz do obiektu R3TR PROG RFINTITARUSEREXT.

Do struktury INTIPF i tabeli INTITPF trzeba dodać (APPEND) pola o numerze/roku dokumentu równoległego.
Tworzenie/księgowanie (i zapisy do tabeli INTITPF) dokumentów zrealizowałem w Enhancement FM FI_INTIT_DISPLAY_IPF przed wyświetleniem utworzonych not. Księgowanie jest zależne od stanu check-box na ekranie selekcji.

Storno (w FINTSHOW) zrealizowałem jako Enhancement FM FI_INTITIT_REVERSE_DOC: na końcu FM wywołujesz Perform Call_fb08 z parametrami zgodnymi dla dokumentu dodatkowego - jeśli jest spełniony warunek konieczny czyli dla dokumentu noty BSTAT = space i STBLG IS INITIAL.
Przy takim rozwiązaniu jeśli dokumentu noty nie uda się wystornować to i dokument dodatkowy nie zostanie wystornowany :)
Rafał Kisiel
ODPOWIEDZ