Usuwanie nieobecności

W tym miejscu możesz zadawać pytania oraz dyskutować na temat modułów kadrowo płacowych SAP.
ODPOWIEDZ
pabliq
Posty: 390
Rejestracja: pn cze 08, 2009 9:32 am
Has thanked: 67 times
Been thanked: 11 times

Usuwanie nieobecności

Post autor: pabliq »

Witam,

czy spotkał się ktoś z problemem usunięcia z IT2001 nieobecności błędnie wprowadzonej - mam następujący komunikat:
"Limit opieki nad dzieckiem w godzinach jest już w użyciu w tym roku"
pabl0
Posty: 78
Rejestracja: pt sty 09, 2009 10:35 am
Has thanked: 2 times
Been thanked: 22 times

Re: Usuwanie nieobecności

Post autor: pabl0 »

To wynika z nowej funkcjonalności wprowadzonej przez SAP, a wymaganej przez prawo pracy.

Odtąd pracownik może zdecydować czy będzie wybierać limit opieki (2 dni) nad dzieckiem godzinowo czy w dniach. Domyślnie dochodzą nowe pola na IT0515, za pomocą których można wybrać wariant. Można wybrać oba, ale w momencie użycia jednego limitów obowiązuje on już do końca roku.

Komunikat, który podajesz wyskakuje w momencie próby wpisania np. opieki w dniach kiedy już wpisano w tym roku w godzinach.

Nie wiem jaka jest u Ciebie konkretna sytuacja ale popatrz na limity i na nieobecności. W instalacji modelowej SAP są w tym momencie zarówno 2 limity jak i 2 rodzaje nieobecności do opieki. Popatrz co u Ciebie występuje zarówno na 2001 jak i 2006.
pabliq
Posty: 390
Rejestracja: pn cze 08, 2009 9:32 am
Has thanked: 67 times
Been thanked: 11 times

Re: Usuwanie nieobecności

Post autor: pabliq »

Dziękuję za odpowiedź.

Czy na IT0515, należy zaznaczyć checkbox "Opieka w dniach" albo "Opieka w godzinach" ?

Oczywiście nie pracujemy na modelowych rodzajach nieobecności - ten co używamy ma zaznaczony checkbox "Pełny dzień" (IT2001).
Czy powinniśmy z modelowych na nowo, ponownie utworzyć odpowiednią nieobecność i limit?
pabl0
Posty: 78
Rejestracja: pt sty 09, 2009 10:35 am
Has thanked: 2 times
Been thanked: 22 times

Re: Usuwanie nieobecności

Post autor: pabl0 »

W momencie zmiany IT0515 generuje się limit na 2006. W zależności od checkboxa na IT0515 generuje się limit w godzinach, dniach albo oba.

Następnie za pomocą IT2001 wybiera się te limity. Na 2001 powinny być też 2 rodzaje nieobecności, jedna zmniejsza godzinowy, druga w dniach. Z tym że jeżeli zacznie się wybierać w dniach to nie można w godzinach i odwrotnie. Wtedy wyskakuje ten komunikat.
pabliq
Posty: 390
Rejestracja: pn cze 08, 2009 9:32 am
Has thanked: 67 times
Been thanked: 11 times

Re: Usuwanie nieobecności

Post autor: pabliq »

Problem z usuwaniem nieobecności nadal istnieje, mimo wgrania SP z 11 lutego.
W sumie problem występuje w każdej operacji, która dotyczy rejestracji nieobecności - IT2001, a zaczął występować od momentu wgrywania poprawek dot. e-ZLA i 16h opieki na dziecko.

Występuje komunikat taki jak załączyłem.
Mimo, że rejestruję rekord na IT2001 to pojawia się błąd na ekranie IT0515. Czyli tak jakby brakowało jakieś konfiguracji.
To co zrobiłem po wgraniu SP:
- utworzyłem nieobecność dla godzinowej opieki - skopiowane z modelowej nieobecności do naszego grupowania podobszarów kadrowych
- na IT515 utworzyłem rekord ważny od 01.01.2016 z zaznaczeniem „Opieka w dniach” i podając „Liczba dni” = 2 – to spowodowało wygenerowanie na nowo limitów nieobecności
Załączniki
IT515.docx
(59.7 KiB) Pobrany 121 razy
kzar
Posty: 35
Rejestracja: pt lip 17, 2020 1:07 pm
Has thanked: 13 times
Been thanked: 12 times

Re: Usuwanie nieobecności

Post autor: kzar »

Cześć,

troszkę odkopie temat..

Mam podobny problem. Po próbie wprowadzenia urlopu godzinowego "Opieka na dziecko" wyświetla mi się komunikat "Limit opieki nad dzieckiem w dniach jest już w użyciu w tym roku", mimo, że zmniejszenie obu limitów (zarówno dniowego jak i godzinowego) jest równe "0" na ten rok. W IT2001 brak nieobecności tego typu na obecny rok.

Próbowałem testowo odznaczyć te dwa pola w IT0515, i zaznaczyć ponownie - generowały się limity od nowa, jednak dalej ten sam problem.
pabl0
Posty: 78
Rejestracja: pt sty 09, 2009 10:35 am
Has thanked: 2 times
Been thanked: 22 times

Re: Usuwanie nieobecności

Post autor: pabl0 »

Cześć,

proponuję zerknąć jeszcze na IT0023 - tam też znajduje się informacja o wykorzystaniu tego rodzaju nieobecności.

pozdrawiam
Paweł
kzar
Posty: 35
Rejestracja: pt lip 17, 2020 1:07 pm
Has thanked: 13 times
Been thanked: 12 times

Re: Usuwanie nieobecności

Post autor: kzar »

Cześć,

problem okazał się być prosty.

W infotypie 2006 jeden z poprzednich "dniowych" limitów na opiekę (jakiś z 2016 roku) miał datę ważności do 31.12.9999. Pracownik rok po roku brał ten typ urlopu. Kiedy w końcu w tym roku chciał wziąć godzinowo, system krzyczał, że aktualnie wykorzystywany jest już limit dniowy.

Należało tylko ograniczyć datę z końcem konkretnego roku i jest dobrze (w moim przypadku zmiana daty z 31.12.9999 na 31.12.2016).

Pozdrawiam,

Kamil
zimbula
Posty: 11
Rejestracja: wt mar 06, 2018 2:50 pm
Been thanked: 2 times

Re: Usuwanie nieobecności

Post autor: zimbula »

Cześć,
U mnie ten komunikat pojawił się przy okazji siły wyższej. Powyżej opisane próby nic nie dają, może ktoś wie co z tym zrobić?
HELP!
zimbula
Posty: 11
Rejestracja: wt mar 06, 2018 2:50 pm
Been thanked: 2 times

Re: Usuwanie nieobecności

Post autor: zimbula »

Dodam, że nie chodzi o usuwanie nieobecności, a o tworzenie na kolejny dzień z dwóch możliwych, wtedy jest komunikat - Limit siły wyższa w dniach jest już w użyciu w tym roku"
zimbula
Posty: 11
Rejestracja: wt mar 06, 2018 2:50 pm
Been thanked: 2 times

Re: Usuwanie nieobecności

Post autor: zimbula »

Rozwiązanie problemu - zawsze korzystaj ze standardowych kodów SAP, bo są na sztywno wpisywane w metodach SAP - metoda FRCM_CHECK-> CHECK ls_t554s-absty = '20' OR ls_t554s-absty = '21'. A u nas było 21 i 22.
ODPOWIEDZ