Programista ERP/ABAP, a inne branże

Tutaj możesz zadać pytania, które nie znalazły miejsca w innych działach i porozmawiać na ogólne tematy.
ODPOWIEDZ
fat_man
Posty: 1
Rejestracja: sob mar 19, 2016 5:41 pm

Programista ERP/ABAP, a inne branże

Post autor: fat_man »

Cześć,

Mimo iż nie jestem programistą, to moją ambicją jest nim zostać. Myślałem zawsze raczej o programowaniu aplikacji webowych (takie technologie jak Java, JavaScript, HTML itp.) i obecnie jest mi do nich bliżej ze względu na to, że zacząłem uczyć się programować w Javie we własnym zakresie oraz pracuję w środowisku, które na codzień wykorzystuje technologie webowe w pracy.

Niemniej jestem otwarty na różne rozwiązania i trafiłem niedawno, zupełnie przypadkiem, na ofertę firmy konsultingowej tworzącej/wdrażającej rozwiązania dla sektora bankowego/finansowego. Oferta polega na tym, że stworzono system wdrożeniowy dla programisty ABAP. Czyli jest to rozpoczęcie kariery programisty w SAP praktycznie od zera.

Czy ktoś z branży podejmie się porównania pracy jako programista ABAP z pracą, jako programista rozwiązań webowych? Zdaję sobie sprawę, że są to dwa odmienne, ale równie intrygujące ekosystemy i dlatego pojawił się u mnie dylemat - w którą stronę mógłbym się rozwijać w razie czego? Wiem, że trzeba się zdecydować na konkretny kierunek, i że w pewnym momencie może nie być odwrotu.

Interesują mnie, przede wszystkim, takie czynniki jak:
  • ciekawość pracy
  • możliwości rozwoju
  • zmienność/różnorodność technologii
  • możliwa ewolucja zarobków
  • czy programista ABAP koniecznie musi dużo podróżować?
  • czy warto i dlaczego?
Znajomość tych czynników pozwoli mi poukładać sobie argumenty za i przeciw konkretnej ścieżce rozwoju. Obecnie jestem zupełnym laikiem jeśli chodzi o programowanie w ABAP i SAP ogólnie. Będę wdzięczny za każdą odpowiedź. Dzięki!
Pozdrawiam serdecznie,
Michał
wojtas7
Posty: 1061
Rejestracja: pt mar 14, 2008 12:51 pm
Has thanked: 71 times
Been thanked: 315 times

Re: Programista ERP/ABAP, a inne branże

Post autor: wojtas7 »

fat_man pisze:
  • ciekawość pracy
  • możliwości rozwoju
  • zmienność/różnorodność technologii
  • możliwa ewolucja zarobków
  • czy programista ABAP koniecznie musi dużo podróżować?
  • czy warto i dlaczego?
Wszystkie te punkty zależą w 99% od pracodawcy, firmy i projektów. Jak w małej miejscowości w podkarpackim się zatrudnisz i dostaniesz do pracy poprawki starych sapscriptów to raczej taka praca nie będzie ciekawa, bez możliwości rozwoju, technologia stała i nieróżnorodna, ewolucja zarobków zależy mocno od sytuacji na rynku, nie wiem jak może być w przyszłości w Polsce "C", zależnie od Twoich preferencji mogą wbrew Tobie kazać Ci jeździć PKS do klienta na drugi koniec Polski, albo wręcz przeciwnie będziesz siedział w ciemnej kanciapie nad magazynem. Wówczas chyba nie warto ale to też chyba zależy? :-)

A teraz wyobraź sobie pracę w dobrej firmie, ciekawe projekty, wyjazdy jak chcesz, nowe technologie, ciekawe projekty itd.
ODPOWIEDZ